Reklama

Łuszczyca

Spis treści

Łuszczyca (łac. psoriasis) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry o nieznanej epidemiologii. W Polsce choruje na nią blisko 1 mln osób bez względu na płeć. Charakteryzuje się zwiększoną proliferacją naskórka, a klinicznie występowaniem tzw. blaszek łuszczycowych. Uznaje się, że obok atopowego zapalenia skóry należy do najczęstszych schorzeń dermatologicznych.

Łuszczyca

Przyczyny

Etiopatogeneza nie została w pełni poznana, jednak pod uwagę bierze się:

 • udział czynników genetycznych;
 • zwiększoną proliferację keranocytów pod wpływem aktywowanych limfocytów T;
 • działanie cytokin prozapalnych.

Pewne znaczenie w rozwoju łuszczycy odgrywają także czynniki środowiskowe, takie jak przyjmowane leki, przebyte infekcje czy stresy psychiczne bądź fizyczne.

W licznych badaniach potwierdzono związek łuszczycy z otyłością. Nie wiadomo jednak, czy zwiększona masa ciała jest czynnikiem ryzyka zachorowania na łuszczycę, czy też stanowi konsekwencję tej choroby.

Objawy

Przebieg choroby nie jest możliwy do przewidzenia. Zmiany skórne mogą utrzymywać się przez całe życie pacjenta lub występować jedynie okresowo (zaostrzenia i remisje).

Łuszczyca może mieć różny obraz kliniczny i nasilenie procesów chorobowych. Biorąc pod uwagę wielkość oraz umiejscowienie i charakter zmian na skórze wyodrębnia się następujące rodzaje:

 • drobnogrudkową;
 • zwyczajną dłoni i stóp;
 • przewlekłą plackowatą;
 • odwróconą;
 • owłosionej skóry głowy;
 • paznokci;
 • krostkową;
 • erytrodermię łuszczycową.

Pierwotny wykwit łuszczycowy występuje w postaci różowo-czerwonej grudki pokrytej żółtawą lub srebrzystą łuską. Ponadto ogniska mogą zlewać się w większe wykwity i zajmować coraz rozleglejsze powierzchnie skóry.

Najbardziej typowymi miejscami występowania zmian skórnych są: kolana, łokcie, owłosiona skóra głowy, okolice części krzyżowej i wyprostna powierzchnia kończyn. Łuszczycy może towarzyszyć swędzenie, a zmieniona chorobowo tkanka skórna może pękać, co z kolei bywa bolesne.

Zobacz również: Łojotokowe zapalenie skóry.

Typy choroby

Obecnie wyróżnia się dwa typy łuszczycy:

 • I – pojawia się średnio w 18-22 roku życia, cechuje się występowaniem rodzinnym i cięższym przebiegiem;
 • II – szczyt zachorowań przypada na 55-60 rok życia, zwykle nie występuje rodzinnie, a zmiany skórne mają bardziej ograniczony charakter i stabilny przebieg.

Inną odmianą choroby jest łuszczycowe zapalenie stawów, zwykle powiązane z łuszczycą skóry. Obejmuje ono zarówno stawy dystalnych części ciała, jak również dotyczy zmian o charakterze zapalnym stawów kręgosłupa.

Łuszczyca – leczenie

Choroby nie można wyleczyć, jednak można z powodzeniem kontrolować jej objawy i dolegliwości. Leczenie uzależnia się od postaci i rodzaju choroby. Podstawą jest leczenie farmakologiczne oraz odpowiednia pielęgnacja skóry. Sposób odżywiania i styl życia mają duży wpływ na przebieg procesów zapalnych w organizmie i obraz dermatozy.

Osobom z łuszczycą (o nadmiernej masie ciała) zaleca się dietę niskoenergetyczną, która ma zaktywizować mechanizmy przeciwzapalne naturalnie występujące w organizmie. Wśród osób o prawidłowej masie ciała skuteczna wydaje się być dieta wegetariańska oraz śródziemnomorska. Ponadto należy spożywać odpowiednią ilość antyoksydantów i kwasów omega 3.

Terapie miejscowe obejmują stosowanie preparatów bezpośrednio na skórę.

Coraz większą popularność zdobywa użycie promieni UV: UVA i UVB. Są to dwa różne składniki światła słonecznego. Terapia UVA wymaga wspomagania lekami o nazwie psoraleny (taką kombinację nazywa się PUVA), natomiast terapia UVB nie wymaga przyjmowania tabletek.

Bibliografia

 1. Neneman-Hirsch A., Aspekty kliniczne i epidemiologiczne zaburzeń ogólnoustrojowych u chorych na łuszczycę, Poznań 2011.
 2. Maj J., Łuszczyca chorobą nie tylko skóry, Odkryj, Poznaj, Zaakceptuj, Wrocław 2017.
 3. Antosik K., Krzęcio-Nieczyporuk E., Kurowska-Socha B., Rola diety i żywienia w leczeniu łuszczycy, Hygeia Public Health, 2/2017.
 4. Stawczyk M., Szczerkowska-Dobosz A., Komorowska O., Dobosz M., Maciejewska-Radomska A., Znaczenie diety w łuszczycy – przewlekłej układowej chorobie zapalnej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *