Fizjoexpert Futuro

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

to powszechna, często długotrwała choroba skóry, która dotyka duży procent ludności świata. Jest to specjalny rodzaj alergicznej nadwrażliwości, który obejmuję :
1. Astmę;
2. Alergie wziewne (katar sienny);
3. Przewlekłe zapalenie skóry (egzema).

Termin atopowy po grecku oznacza dziwny.

Jest to choroba dziedziczna, uwarunkowana genetycznie. Częściej występuje u dzieci, których rodzice posiadali to schorzenie.

Kryteria, które umożliwiają lekarzowi diagnozę

1. Wygląd skóry.
2. Rozkład wysypki.
3. Historia rodziny.
4. Astma.
5. Katar sienny (alergie wziewne).

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Wiele czynników może wywołać lub pogorszyć atopowe zapalenie skóry. W tym:
1. Niska wilgotność skóry.
2. Sezonowe alergie.
3. Chemia znajdująca się w mydle (wysusza).
4. Detergenty.
5. Okres zimowy.
6. Czynniki emocjonalne.
7. Stres.
Czynniki środowiskowe mogą aktywować objawy atopowego zapalenia skóry w każdej chwili w życiu osób, które odziedziczyły cechy tej choroby od rodziców.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Skóra staje się bardzo swędząca (świerzb) ze stanem zapalnym powodując zaczerwienienie, obrzęk, powstają pęcherzyki (na czas około 1 minuty), dochodzi do pęknięć skóry, pojawiają się strupki i wydzielanie się płynu.
Ponadto suchość skóry jest bardzo częstą dolegliwością wskazywaną przez chorych z atopowym zapaleniem skóry.

Atopowe zapalenie skóry

Cechy skóry z atopowym zapaleniem:

– zliszajcowacenia: grube płaty skóry spowodowane ciągłym drapaniem w jednym miejscu;
– grudki: małe, wypukłe guzki, które mogą się otworzyć jeśli je podrapiemy, będą wówczas podatne na zakażenia;
– rybia łuska: suche, prostokątne łuski na skórze, najczęściej w obrębie kończyn dolnych i podudzi;
– rogowacenie mieszkowe: małe, szerokie guzki, zwykle występujące na twarzy, ramionach i na udach. Są one również określane jako gęsia skórka. W tych guzkach mogą znajdować się zwoje włosków;
– większy fałd skóry na dłoniach;
– pokrzywka: czerwone wypukłe guzki, często po ekspozycji na alergen. Na początku treningu, po wysiłku (spocona skóra) lub po gorącej kąpieli;
– zapalenie skóry na ustach i wokół nich;
– dodatkowy fałd skóry pod okiem, poniżej dolnego brzegu powieki (objaw Dennie-Morgan) – plecionka atopowa;
– cienie pod oczami: może to wynikać z alergii lub atopii;
– przebarwienie powiek: powieki mogą stać się ciemniejsze od zapalenia lub kataru siennego;
– guzki Prurigo zwane brodawkami. Tak naprawdę to nie brodawki, a pogrubione guzki skóry wywołane przez powtarzające się drapanie w tym miejscu.

Typowe obszary objęte atopowym zapaleniem skóry to:

– fałdy ramion;
– doły podkolanowe;
– wewnętrzna część nadgarstka;
– twarz;
– ręce.
Rzadziej mogą pojawić się pęknięcia za uszami i różne inne wysypki na dolnej części ciała.

Sklep Spirulina

Atopowe zapalenie skóry – fakty:

1. Atopowe zapalenie skóry jest rodzajem egzemy.
2. Skóra podatna na atopowe zapalenie skóry może być uwarunkowana genetycznie i dziedziczona z pokolenia na pokolenie.
3. Skóra obarczona atopowym zapaleniem skóry może być silnie wrażliwa na wiele czynników drażniących.
4. Skóra staje się sucha i złuszcza się. Są to cechy charakterystyczne atopowego zapalenia skóry.
5. Swędzenie może mieć różne nasilenie. Intensywne swędzenie przychodzi w momencie, gdy niechcący potrzemy skórę. Wówczas trudno się oprzeć drapaniu.
6. Drapanie może powodować ściemnienie i zgrubienie skóry prowadząc do dalszych powikłań, włącznie z zakażeniem bakteryjnym.
7. Bardzo sucha skóra może pękać, a spod niej może wydobywać się płyn.
8. Należy kontrolować drapanie, wówczas swędzenie może ustać.
9. Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na jej uwodnieniu i odżywieniu. Poleca się stosować masło shea, wszelkiego rodzaju ekologiczne kremy bez parabenów i środków konserwujących czy suplementy. Można ostrożnie stosować miejscowo steroidy w celu zmniejszenia stanu zapalnego oraz swędzenia.
10. Często niezbędne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.
11. Ze względu na to, że infekcje wtórne mogą skutkować większą wysypką, należy przyjmować miejscowe lub doustne antybiotyki. W ramach zapobiegania/prewencji mogą być wskazane.

Atopowe zapalenie skóry – okresy występowania

Atopowe zapalenie skóry może występować w dowolnym wieku. Najczęściej jednak występuje u niemowląt i małych dzieci. Może trwać nawet do wieku dorosłego lub może pojawić się dopiero w wieku dorosłym. Niektórzy pacjenci mają tendencję do przewlekłych objawów, które znikają, a następnie pojawia się ich remisja. W większości przypadków są okresy, w których skóra jest w dobrej kondycji, a dolegliwości znikają całkowicie. Często jednak są okresy, w których skóra jest nie do opanowania. Są to okresy zaostrzenia choroby – występują w momentach po ustąpieniu objawów, gdy myślimy, że już nie mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry. Większość dzieci z atopowym zapaleniem skóry wchodzą w okres remisji choroby, kiedy są starsze, choć ich skóra może pozostać nieco sucha nieco sucha i ze skłonnością do podrażnień.

Czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?

Atopowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe i nie może być przekazywane z jednej osoby na drugą poprzez kontakt ze skórą. Zasadniczo nie ma powodu do obaw w przebywaniu z kimś, z aktywnym przypadkiem atopowego zapalenia skóry, chyba, że mają aktywne infekcje skóry.

Etapy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry dotyczy każdego dziecka (objętego tym schorzeniem) w różnym stopniu zarówno w odniesieniu do pojawiania się jak i nasilenia objawów.
U niemowląt atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się około 6 do 12 tygodnia życia. Może pojawiać się najpierw na policzkach, a dokładniej wokół nich, na podbródku jak również w formie nieregularnej wysypki na twarzy, która może rozwijać się, czerwienieć oraz sączyć się. Skóra może się „zarazić”, gdy niemowlę staje się bardziej mobilne i zaczyna poznawać swoje ciało. Kolana i łokcie mogą zostać zarażone. Niemowlę z atopowym zapaleniem skóry może być niespokojne i rozdrażnione z powodu uporczywego świądu i ogólnego dyskomfortu. U wielu niemowląt przez okres 18 miesięcy może nastąpić poprawa, jednak są one bardziej narażone na ryzyko suchej skóry oraz wyprysku rąk w późniejszym życiu.

W dzieciństwie wysypka zazwyczaj występuje za kolanami i wewnątrz łokci (w okolicach dołów łokciowych), na bokach szyi i nadgarstków, kostek, a także na rękach. Często wysypka zaczyna się od grudek, które stają się twarde i łuszczą się po podrapaniu. Skóra wokół ust może mieć stan zapalny, a stałe oblizywanie ust może prowadzić do małych, bolesnych pęknięć.

Ciężkie przypadki atopowego zapalenia skóry mogą wpływać na wzrost, a dziecko może być niższe od rówieśników.
Choroba może przejść do remisji (okres wolny od choroby) przez miesiące lub nawet lata. U większości dzieci choroba znika po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Mimo, że osoby, które jako dziecko nie miały objawów mogą je mieć w dorosłym wieku. Jednak jest to niewielkie prawdopodobieństwo, by właśnie w dorosłości pojawiły się pierwsze objawy.

Wzór dorosłych jest podobny do obserwowanych u dzieci tzn., że mogą być rozprzestrzenione po ciele lub ograniczone do pewnego obszaru. U niektórych dorosłych tylko ręce i stopy mogą być suche, swędzieć, być zaczerwienione czy popękane. Sen oraz wydajność pracy mogą zostać naruszone, a długotrwałe stosowanie leków może spowodować komplikacje. Dorośli z atopowym zapaleniem skóry również mają predyspozycje do drażniącego kontaktowego zapalenia skóry zwłaszcza jeśli pracują w zawodach związanych z częstym odkażaniem rąk lub są narażeni na działanie substancji chemicznych. Niektórzy ludzie mają wysypkę wokół sutków. Te miejscowe objawy są trudne do leczenia, a ludzie często nie informują o tym lekarza z powodu wstydu.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Swędzenie jest ważnym czynnikiem w leczeniu. Drapanie się czy pocieranie nasila objawy powodując, że skóra swędzi jeszcze bardziej. Osoby z tą chorobą wydają się bardziej wrażliwe na swędzenie i czują potrzebę drapania by ulżyć sobie, jednak pogarszają tylko sytuacje zwiększając odczucie swędzenia. Świąd jest szczególnie problematyczny podczas snu, kiedy świadoma kontrola na drapanie zanika oraz nie ma innych bodźców zewnętrznych, które zagłuszą tą potrzebę. Zatem swędzenie jest bardziej zauważalne i bardziej nam przeszkadza.
Wielu pacjentów zauważa, że pogorszenie się stanu ich skóry (swędzenie) pojawia się w godzinach wieczornych (po powrocie z pracy), gdy działa na nas mniej bodźców do zagłuszenia tej potrzeby.

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na jej uwodnieniu i odżywieniu. Poleca się stosować masło shea, wszelkiego rodzaju ekologiczne kremy bez parabenów i środków konserwujących czy suplementy. Można ostrożnie stosować miejscowo steroidy w celu zmniejszenia stanu zapalnego oraz swędzenia. Często niezbędne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Ze względu na to, że infekcje wtórne mogą skutkować większą wysypką, należy przyjmować miejscowe lub doustne antybiotyki.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław