Sucha skóra – jak sobie pomóc?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

W dzisiejszych czasach coraz częściej pada pytanie, jak walczyć z suchą skórą. Wszechobecne zanieczyszczenia powietrza, obniżona odporność czy alergie, ekspozycja na promieniowanie słoneczne i zmienne warunki atmosferyczne oraz stosowanie niektórych kosmetyków sprawiają, że skóra się wysusza.

 

Istnieje wiele sposobów aby sprawić, że będzie ona gładka i elastyczna. Okazuje się, że w wielu przypadkach wszystko co trzeba zrobić to wprowadzić kilka drobnych zmian w codziennej pielęgnacji skóry.

Jak walczyć z suchą skórą

Sucha skóra

O suchej skórze mówimy wówczas, jeśli jest ona niedostatecznie uwodniona. Jest to powszechny problem, ponieważ dotyczy zarówno osób zdrowych, jak i pacjentów z chorobami skóry.

Sucha skóra jest matowa, nie ma połysku. Ponadto wykazuje skłonność do pęknięć i tworzenia się zmarszczek – pojawiają się one znacznie wcześniej niż w przypadku posiadaczy innych rodzajów cery. Bywa również bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, w efekcie czego częściej reaguje zaczerwienieniem.

Jak walczyć z suchą skórą?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację. Wypróbuj te podpowiedzi podczas kolejnych kąpieli w wannie lub pod prysznicem:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 1. Nie bierz długich i gorących kąpieli. Gorąca woda usuwa oleje ze skóry dużo szybciej niż ciepła. Długi prysznic czy kąpiel w rzeczywistości wysuszają skórę;
 2. Ogranicz się do jednego 5 – 10 minutowego prysznica lub kąpieli w wannie w ciągu dnia;
 3. Użyj delikatnego środka myjącego lub nawilżającego żelu pod prysznic. Zamiast środków, które mogą wywołać podrażnienia przerzuć się na bezzapachowe, bez dodatków mydła, łagodne środki do mycia;
 4. Nawilżaj skórę gdy jest jeszcze wilgotna;
 5. Poklepuj skórę ręcznikiem po kąpaniu czy umyciu twarzy, dłoni pozostawiając ją wilgotną. Nałóż krem w ciągu 3-5 minut, aby zatrzymać wilgoć wewnątrz skóry.

Następnie należy zwrócić uwagę na warunki w otoczeniu. Wiatr, niska temperatura, suche powietrze czy długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych powodują wysuszanie skóry.

Kosmetyki

Nie trzeba przepłacać, aby kupić dobry, nawilżający krem. Czytaj dokładnie etykiety. Składniki, które są pomocne podczas suchej skóry to:

 • Ceramidy – pomagają utrzymać wodę w skórze i ukoić gdy jest ona sucha. Syntetyczne ceramidy mogą odwzorowywać działanie naturalnych w najbardziej zewnętrznych warstwach skóry. Mają one na celu utrzymanie wilgoci;
 • Dimetikon i gliceryna – wchłaniają wodę do skóry i zatrzymują ją tam;
 • Kwas hialuronowy – podobnie jak ceramidy, pomaga utrzymać skórę nawilżoną. Ma zdolność do wiązania wody w skórze dzięki czemu jest ona mocna i elastyczna;
 • Lanolina, olej mineralny i wazelina – pomagają utrzymać wodę w skórze wchłoniętą podczas kąpieli.

Pamiętaj, aby stosować kremy do opalania kiedy wystawiasz swoje ciało na działanie promieni słonecznych w ciągu dnia. Szukaj produktów z filtrem przeciwsłonecznym (30 lub więcej) o szerokich możliwościach zastosowania.

5 porad, które złagodzą nadmiernie suchą skórę

 1. Podłącz w domu nawilżacz powietrza, aby utrzymać skórę nawilżoną w okresie zimowym, gdy powietrze w pomieszczeniach jest suche;
 2. Noś ubrania z bawełny i naturalnych włókien. Wełna, syntetyki lub inne materiały mogą powodować podrażnienia skóry
 3. Pij dużo wody;
 4. Jedz posiłki i przyjmuj suplementy diety bogate w kwasy omega 3 oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które mogą pomóc wzmocnić naturalną barierę skóry utrzymując jej nawilżenie. Produkty z NNKT to na przykład czarny kminek, ryby (takie jak łosoś, halibut, sardynki), len czy orzechy włoskie;
 5. W przypadku zaczerwienienia lub zapalenia skóry stosuj zimne okłady lub kremy z hydrokortyzonu na dany obszar przez około tydzień. Jeżeli to nie przynosi ulgi to skontaktuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Jeśli w dalszym ciągu skóra wykazuje skłonność do wysuszenia, a jej stan nie poprawia się mimo powyższych rad, warto przyjrzeć się chorobom i przyjmowanym lekom. Niektóre z nich, np. leki z grupy retinoidów podawane w trakcie leczenia trądziku powodują wysuszanie skóry.

Na koniec należy wspomnieć, że staje się ona sucha coraz bardziej wraz z wiekiem. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dojrzałej.

Bibliografia

 1. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *