Szukaj

Trudności w połykaniu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Trudności w połykaniu (inaczej: dysfagia) to zaburzenie polegające na utrudnionym lub nieprawidłowym przemieszczaniu pokarmu i płynów z jamy ustnej do żołądka. Objaw ten najczęściej występuje w przebiegu chorób neurologicznych. Może jednak towarzyszyć też schorzeniom mięśniowym, stanom po urazach i zabiegach chirurgicznych. Trudności w połykaniu stanowią istotny problem kliniczny, ponieważ zwiększają ryzyko zachłystowego zapalenia płuc, zakrztuszenia się, niedożywienia i odwodnienia. Utrzymujące się lub nasilone objawy wymagają diagnostyki oraz odpowiedniego postępowania leczniczego, ukierunkowanego na poprawę bezpieczeństwa i efektywności połykania.

Trudności w połykaniu

Trudności w połykaniu – przyczyny

Trudności w połykaniu mogą mieć różnorodne przyczyny. Jednak zdecydowanie najczęściej są nimi:

Trudności w połykaniu mają wiele możliwych przyczyn, od łagodnych stanów zapalnych po poważne choroby neurologiczne i nowotworowe. Każdy przypadek wymaga więc szczegółowej diagnostyki, zwłaszcza jeśli trudności w połykaniu pojawiają się nagle, nasilają się lub towarzyszy im ból, utrata masy ciała czy krztuszenie. Lekarzem pierwszego wyboru jest najczęściej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) lub lekarz neurolog.

Trudności w połykaniu – objawy

Trudności w połykaniu najczęściej objawiają się jako:

MIT
MIT
  • niemożność płynnego, komfortowego przełknięcia kęsów pokarmowych lub śliny;
  • uczucie zalegania pokarmów w dalszych odcinkach jamy ustnej i gardła, a niekiedy nawet przełyku;
  • częsty kaszel i odkrztuszanie, w tym zwłaszcza krztuszenie się podczas spożywania posiłków;
  • dolegliwości bólowe podczas połykania kęsów pokarmowych;
  • utrata masy ciała i odwodnienie – jako objawy towarzyszące, będące konsekwencją zaburzeń połykania;
  • częste infekcje dróg oddechowych – również jako konsekwencja omawianego problemu, wynikająca z przedostawania się pokarmu lub płynów do płuc.

Innymi objawami towarzyszącymi trudnościom w połykaniu są: ślinotok, chrypka, zmiana zabarwienia głosu, wydłużony czas spożywania posiłków. Trudności w połykaniu są istotnym czynnikiem ryzyka niedożywienia, w szczególności u osób starszych, ponieważ utrudniają przyjmowanie pokarmów i płynów. Dodatkowo dysfagia może uniemożliwiać przyjmowanie leków doustnych, co podkreśla się jako istotny problem kliniczny.

Trudności w połykaniu – leczenie

Najważniejsze jest leczenie przyczynowe trudności w połykaniu, jeśli tylko jest to możliwe. Dlatego gdy problem wynika ze zwężeń przełyku, rozważa się zabieg jego rozszerzenia w przebiegu gastroskopii. Natomiast jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna, pacjent powinien otrzymać antybiotyki. Często nie ma możliwości usunięcia przyczyny trudności połykania, zwłaszcza przy chorobach neurologicznych. Dlatego wówczas dąży się do ustabilizowania tych chorób i uzyskania jak najdłuższego okresu remisji, najczęściej za pomocą farmakoterapii i rehabilitacji.

Uzupełnieniem postępowania jest terapia logopedyczna i celowana fizjoterapia. Zastosowanie znajdują ćwiczenia wzmacniające mięśnie języka, gardła i krtani, techniki poprawiające koordynację połykania, nauka bezpiecznych sposobów jedzenia i picia, techniki kompensacyjne (np. odpowiednie ustawienie głowy podczas jedzenia).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne: stan wiedzy na rok 2010, Medycyna Praktyczna, 2010.
  2. Litwin M., Zaburzenia połykania, Centrum Kompleksowej Rehabilitacji, Konstancin, 4/2020.
  3. Stępniak A., Zaburzenia żucia i połykania u osób dorosłych – doniesienia z badań własnych, Logopaedica, 1/2017.
  4. https://ahop.pl/wp-content/uploads/10.-Dysfagia-1.pdf.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Sklep Fizjoterapeuty
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.