Szukaj
Szukaj

Osłabienie mięśni

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osłabienie mięśni to uczucie obniżenia prawidłowej siły mięśni, co skutkuje niemożnością pełnego wykorzystania danej grupy mięśniowej (np. nagle niemożliwe staje się uniesienie plecaka lub zgięcie grzbietowe stopy, choć wcześniej czynności te nie sprawiały żadnych trudności). Siłę mięśni ocenić można na podstawie skali Lovetta, czym przeważnie zajmuje się fizjoterapeuta.

Osłabienie mięśni

Osłabienie mięśni – przyczyny

Osłabienie mięśni to uczucie zmniejszenia się prawidłowej siły mięśniowej. W zależności od nasilenia można nazwać je niedowładem lub porażeniem. Bardzo często przyczyną tego stanu jest neuropatia, czyli choroba nerwów obwodowych odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów nerwowych. Jednocześnie towarzyszą temu zaburzenia czucia, brak odruchów głębokich oraz zaburzenia autonomiczne. Inne możliwe przyczyny chorobowe:

Chwilowe, przemijające samoistnie osłabienie siły mięśniowej ma miejsce również po nieprzespanej nocy, dniu ciężkiej pracy fizycznej lub dniu intensywnych przygotowań do zawodów sportowych. Także stres jest czynnikiem ryzyka osłabienia mięśni. W każdym z powyższych przypadków dolegliwość mija po odpoczynku lub śnie. Jeśli problem utrzymuje się dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej bądź od razu z neurologiem.

Należy zaznaczyć, że osłabienie mięśni może dotyczyć całego organizmu, jak również wyłącznie określonej grupy mięśniowej. Przykładowo osłabienie siły mięśniowej ręki przeważnie wiąże się z uszkodzeniem lub uciskiem nerwów wychodzących z określonych segmentów kręgosłupa, czyli z poziomu C3-Th1. Ich obszar unerwienia obejmuje właśnie kończynę górną oraz obręcz kończyny górnej. Do takiego ucisku bądź uszkodzenia przeważnie dochodzi w konsekwencji mechanicznych urazów kręgosłupa (złamanie, stłuczenie kręgosłupa, wypadek samochodowy, upadek z wysokości) lub choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, powodującej tworzenie się osteofitów. Także dyskopatia tego odcinka kręgosłupa jest poważnym czynnikiem ryzyka.

Patronite
Patronite

Osłabienie mięśni – objawy

Osłabienie mięśni określane jest jako subiektywne (ale i możliwe do zaobserwowania na podstawie badań) uczucie obniżenia siły mięśni. Nie są one tak wydolne, jak powinny być. Mogą temu towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe i miejscowe, jednak nie wiążą się one bezpośrednio ze słabymi mięśniami, lecz z przyczyną tego zjawiska, czyli chorobą podstawową.

Diagnostyka osłabienia mięśni

Osłabienie mięśni można stwierdzić na podstawie testu Lovetta. Zawiera on 5 stopni – maksymalna, pożądana siła mięśniowa przeznaczona jest dla stopnia 5. Samo stwierdzenie osłabienia mięśnie nie jest trudne, znacznie bardziej skomplikowane staje się odszukanie przyczyn dolegliwości. Jeśli dotyczy ona wyłącznie określonej grupy mięśniowej, wykonuje się EMG danych mięśni oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa w odcinku odpowiadającym za zaopatrzenie tych mięśni. Jeśli natomiast problem dotyczy wszystkich mięśni organizmu, neurolog zleca badania obrazowe mózgowia i kręgosłupa, jak również badania krwi. Ocena dokładnych parametrów uzależniona jest od podejrzeń lekarza, ustalanych na podstawie wywiadu zdrowotnego.

Osłabienie mięśni – leczenie

Leczenie problemu zależy od jego przyczyny. W przebiegu postępujących i przewlekłych chorób (np. stwardnienia zanikowego bocznego) stosuje się wyłącznie metody objawowe (farmakoterapia, fizjoterapia), ponieważ nie ma sposobów na ich całkowite wyleczenie. Dąży się do poprawy jakości życia chorego na czas choroby. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak pełne odzyskanie siły mięśniowej, np. po kontuzjach ortopedycznych czy przewlekłej farmakoterapii sterydami. Przywracaniem siły mięśniowej zajmuje się fizjoterapeuta ortopedyczny, często we współpracy z trenerem funkcjonalnym (dobrze, aby fizjoterapeuta był równocześnie specjalistą od treningów personalnych).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaźmierczak U., Zniszczol P., Kropkowska P., Goch A., Radzimińska A., Strojek K., Weber-Rajek M., Kędzierski A., Zukow W., Ocena siły mięśniowej i zakresów ruchów stawów obręczy barkowej i odcinka szyjnego kręgosłupa u osób po laryngektomii, Journal of Education, Health and Sport, 5/2015.
  2. Zembaty A., Kinezyterapia, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2002.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.