Szukaj

Urazy kręgosłupa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Urazy kręgosłupa zalicza się do szczególnie niebezpiecznych ze względu na ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego. Nawet niewielkie mogą doprowadzić do paraliżu czy upośledzenia funkcji układu nerwowego, rzutującego na całe życie pacjenta. Diagnostyką i leczeniem urazów kręgosłupa zajmuje się lekarz ortopeda wspólnie z lekarzem neurologiem.

Urazy kręgosłupa

Urazy kręgosłupa – rodzaje

Do urazów kręgosłupa najczęściej dochodzi u młodych dorosłych, choć mogą wystąpić w każdym wieku. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że przyczyna rzeczywiście wiąże się z doznaną kontuzją. Przykładowo, złamania licznych segmentów kręgosłupa mogą świadczyć o obecności chorób takich jak osteoporoza, przerzuty nowotworowe czy choroba Pageta. Większość urazów kręgosłupa diagnozuje się na podstawie RTG, jednak aby ocenić tkanki miękkie, warto zdecydować się dodatkowo na tomografię komputerową. Poniżej przedstawiamy najczęściej diagnozowane urazy kręgosłupa.

Złamania kręgosłupa

Złamanie kręgosłupa może dotyczyć:

  • wyrostków poprzecznych i kolczystych kręgów;
  • łuków i wyrostków stawowych kręgów;
  • trzonów kręgów.

Stabilne złamania powstają z mechanizmu zgięciowo–kompresyjnego (zmiana ustawienia segmentalnego), natomiast złamania niestabilne z mechanizmu zgięciowo–rotacyjnego, niekiedy zgięciowego i bardzo rzadko wyprostnego (uszkodzenie aparatu więzadłowego). Do takiego urazu może dojść zarówno drogą pośrednią, jak i bezpośrednią. Leczenie zachowawcze obejmuje unieruchomienie złamania, aż do momentu zrostu kostnego. Leczenie operacyjne wdraża się przy niestabilnościach, złamaniach przemieszczonych oraz powikłanych.

Rozerwanie krążków międzykręgowych

Rozerwanie krążków międzykręgowych skutkuje wypadaniem jąder miażdżystych, znajdujących się wewnątrz nich. Powstaje dyskopatia, bezwzględnie wymagająca rehabilitacji, a niekiedy nawet operacji. Objawy zależą od segmentu kręgosłupa. Jeśli doszło do rozerwania krążków międzykręgowych w odcinku szyjnym, wypadające jądro miażdżyste uciska okoliczne nerwy, powodując m.in. rwę ramienną czy bóle głowy. Z kolei uraz w odcinku lędźwiowym może wywoływać nietrzymanie moczu i stolca, zaburzenia erekcji, rwę kulszową oraz rwę udową.

Patronite
Patronite

Zwichnięcia i podwichnięcia stawów międzykręgowych

Tego rodzaju urazy kręgosłupa mogą powstać np. wskutek gwałtownego zahamowania pojazdu lub podczas najechania na przeszkodę z dużą prędkością. Obraz kliniczny jest mocno zróżnicowany, od lekkiego obrzęku, nawet do porażenia rdzenia kręgowego. Konieczne jest wykonanie zarówno RTG, jak i tomografii komputerowej kręgosłupa.

Skręcenie stawów międzykręgowych z uszkodzeniem aparatu więzadłowego

Powstaje przy bardzo silnych rotacjach, zgięciach lub skłonach bocznych kręgosłupa, co ma miejsce zazwyczaj podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Przy skręceniach zwykle dochodzi do rozwarstwienia lub nawet całkowitego przerwania ciągłości okolicznych więzadeł i torebek stawowych. Charakterystyczne są dolegliwości bólowe w obrębie korzeni nerwowych, o promieniującym przebiegu. Stosuje się leczenie zachowawcze, a operacyjne tylko w przypadkach niestabilności.

Stłuczenie kręgosłupa

Powstaje wskutek urazu bezpośredniego, np. podczas upadku z wysokości lub wypadku komunikacyjnego. Charakteryzuje się miejscową, uciskową bolesnością oraz obrzękiem i krwawym wylewem. Poruszanie kręgosłupem w pełnym zakresie jest utrudnione i powoduje ból. Na zdjęciach RTG nie widać żadnych patologicznych zmian, ponieważ uszkodzone są głównie okoliczne tkanki miękkie. Stosuje się leczenia zachowawcze, objawowe.

Urazy rdzenia kręgowego

Urazy rdzenia kręgowego mogą, choć nie muszą, towarzyszyć urazom kręgosłupa. Poziomem uszkodzenia neurologicznego nazywa się najniższy segment rdzenia kręgowego z prawidłową funkcją ruchową i normalnym czuciem po obu stronach ciała. Uraz rdzenia kręgowego zawsze wiąże się z wystąpieniem objawów neurologicznych, takich jak paraliż, zaburzenia czucia, brak siły mięśniowej, problemy z oddychaniem czy nietrzymanie moczu i stolca. Dokładne objawy zależą od lokalizacji uszkodzenia. Problemem zawsze zajmuje się neurolog lub neurochirurg.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ptaszyńska-Sarosiek I., Niemcunowicz-Janica A., Janica J., Urazy kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego – poglądy reprezentowane przez neurologów, Arch. Med. Sąd. Krym., LVII/2007.
  2. Niemcunowicz-Janica A., Janica J., Ptaszyńska-Sarosiek I., Urazy kręgosłupa w materiale Zakładu Medycyny Sądowej AMB w latach 2001-2005, Arch. Med. Sąd. Krym., LVII/2007.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.