Rwa barkowa (ramienna) to często spotykana przypadłość, która dotyka przede wszystkim osoby wykonujące wymagającą pracę fizyczną. Charakterystycznym objawem, który skłania do pilnej wizyty u lekarza jest ból karku, który może promieniować do kończyny górnej. Wielu pacjentów zastanawia się ile trwa rwa barkowa, jak trafnie ją zdiagnozować oraz na czym polega przywracanie choremu utraconej funkcjonalności.
Rwa barkowa – przyczyny rwy ramiennej
Rwa barkowa, określana także brachialgią, spowodowana jest zmianami zwyrodnieniowymi szyjnego odcinka kręgosłupa. Choroba zwyrodnieniowa sprawia, że krążek międzykręgowy staje się podatny na uszkodzenia i znacznie mniej elastyczny. Czynnikiem sprawczym rwy barkowej mogą też być nacieki nowotworowe, zaburzenia hormonalne, otyłość, mało aktywny tryb życia, czy dyskopatia. Jeśli chodzi o przyczyny zewnętrzne, patologiczne zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa może spowodować:
- udział w wypadku komunikacyjnym;
- upadek z wysokości;
- pchnięcie ostrym narzędziem;
- przeciążenia fizyczne (np. w związku z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej).
Rwa barkowa – jakie objawy odczuwają chorzy?
Osoby ze zdiagnozowaną rwą barkową zwykle skarżą się na ból karku, mrowienie rąk, drętwienie dłoni, a także zwiększone napięcie mięśni szyi i karku. Najczęściej jest to ból rwący, palący – może nasilać się podczas skrętu i odchylania głowy. Rozmieszczenie uciążliwych dolegliwości bólowych jest różne, w zależności od poziomu uszkodzenia korzenia nerwowego. Zwykle rwa ramienna dotyczy jednej strony ciała, tylko u nielicznych pacjentów dolegliwości występują obustronnie. Ile trwa rwa barkowa? To zależy od przyczyny i okoliczności w jakich się ujawniła. Najczęściej wyzdrowienie (niekiedy samoistne) następuje po 6-12 tygodniach.
Jak wygląda diagnostyka rwy barkowej?
Część pacjentów nie wie jak diagnozuje się rwę barkową? Na wstępie lekarz przeprowadza z chorym szczegółowy wywiad, podczas którego ustala poziom bólu oraz wpływ ewentualnych chorób współistniejących. Poza badaniem przedmiotowym specjalista wykonuje też inne badania dodatkowe, potrzebne do potwierdzenia diagnozy rwy barkowej – rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego, niekiedy również elektromiografię.
Jak leczyć rwę barkową?
Leczenie schorzenia obejmuje farmakoterapię i rehabilitację. Ulgę pacjentom z rwą barkową przynoszą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (maści, żele, plastry lecznicze Itami o działaniu przeciwbólowym). Niekiedy wdrażana jest również steroidoterapia. Przez 1-3 dni od ostrego ataku rwy barkowej, pacjent powinien prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać aktywności sportowej – odpoczywać. Do stosowanych metod terapeutycznych zalicza się m.in.:
- krioterapię (leczenie zimnem);
- galwanizację (leczenie prądem stałym).
- elektrostymulację prądem – TENS;
- terapię manualną (forma masażu wykorzystująca odpowiednie chwyty i manipulacje);
- kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne);
Następnie fizjoterapeuta dobiera indywidualnie ćwiczenia na rwę barkową, które pozwalają przywrócić siłę mięśniową, złagodzić ból i zapobiec nawrotom choroby. Warto wspomnieć, że gdy leczenie zachowawcze nie przyniesie oczekiwanych efektów, w najcięższych przypadkach wykonuje się zabieg operacyjny.
Rwa barkowa a profilaktyka – jak zapobiegać nawrotom choroby?
W ramach działań profilaktycznych należy dbać o prawidłową postawę ciała, aby nie obciążać nadmiernie krążków międzykręgowych. Co jeszcze robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ponownych ataków rwy barkowej? Warto uprawiać regularnie aktywność fizyczną dostosowaną do naszej kondycji i stanu zdrowia, a także unikać spania w pozycji na brzuchu, która obciąża szyjny odcinek kręgosłupa.
Podsumowując, rwa barkowa to powszechnie występująca dolegliwość, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Charakteryzuje się bólem ciągnącym się od szyi, aż do palców rąk, mrowieniem i drętwieniem, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza i rozpoczniemy leczenie, tym szybciej wrócimy do pełnej sprawności i pozbędziemy się uciążliwego bólu.
Artykuł sponsorowany
Jedna odpowiedź
W sumie jak tak teraz czytam to faktycznie jest możliwość, że mam rwę barkową. Głównym moim objawem jest drętwienie rąk. W jednym z artykułów na portalu dotyczącym Kręgosłupa przeczytałem, że takie objawy mogą dotyczyć nawet guza mózgu albo być zapowiedzią udaru ale w najbliższym czasie będę musiał iść do lekarza.