Szukaj

Dyskopatia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dyskopatia to pojęcie ogólne odnoszące się do zwyrodnienia lub uszkodzenia krążka międzykręgowego (potocznie zwanego dyskiem). Najczęściej prowadzi do ucisku okolicznych nerwów, co może dawać promieniujące objawy bólowe, prowadzić do wzrostu napięcia mięśni przykręgosłupowych oraz ograniczenia ruchomości kręgosłupa. Proces ten rozpoczyna się od powolnej degeneracji pierścienia włóknistego, co prowadzi do uwypuklenia jądra miażdżystego dysku i powstania przepukliny.

Dysk — co to jest?

Krążek międzykręgowy popularnie zwany dyskiem, to rodzaj tkanki łącznej znajdujący się między trzonami kręgów w kręgosłupie. Są to swego rodzaju amortyzatory, które dają kręgosłupowi ruchomość, umożliwiając mu schylanie, prostowanie czy wszelkie ruchy obrotowe, zabezpieczające przed ocieraniem się kręgów o siebie i prowadzącym do tego uszkodzeniami.

Dyskopatia, czyli czemu dyski wypadają

Niestety główną przyczyną wszelkich problemów z kręgosłupem jesteśmy my sami. Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, znikoma dawka aktywności fizycznej to dla organizmu stan patologiczny. Człowiek został „zaprogramowany” do życia w ruchu. Poddawanie kręgosłupa obciążeniom jest naturalne, jednak kiedy robi się to w niewłaściwych proporcjach dochodzi do przeciążeń i uszkodzeń.

Wypadnięcie dysku

Krążki międzykręgowe składają się z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Jeśli na skutek przeciążenia lub w procesie naturalnego zużycia dojdzie do pęknięcia krążka, jądro przemieszcza się powodując silne dolegliwości bólowe, ponieważ dochodzi do nacisku na strukturę nerwów.

Ważną informacją jest też fakt, że jądra miażdżyste składają się w 90% z wody, więc jeśli dochodzi do odwodnienia pojawiają się zwyrodnienia prowadzące do uszkodzenia struktury krążka, w najgorszym wypadku wspomnianego wyżej pęknięcia. Czytając o procesie wypadania dysków w pierwszej chwili na myśl przychodzą uszkodzenia mechaniczne.

Zapomina się o jeszcze jednym bardzo istotnym czynniku, który znacząco przyczynia się do problemów zdrowotnych. Mianowicie o stresie, który nie tylko jest nieprzyjemnym odczuciem, ale w znacznym stopniu osłabia nasz organizm. Chodzi tu nie tylko o walkę np. z infekcjami w czasie choroby, ale ogólną kondycję organizmu, na którą stres wpływa negatywnie, przekładając się na dolegliwości bólowe i choroby.

Dyskopatia – objawy

Głównym objawem problemów z dyskiem jest ból. Zazwyczaj silny i trudny do zwalczenia, czasem przewlekły, a czasem nagły i ostry. Dyskopatii mogą towarzyszyć również:

Patronite
Patronite
  • mrowienie;
  • zaburzenia czucia;
  • kłucie.

Zazwyczaj pojawiają się też problemy ze swobodnym poruszaniem się. Najbardziej na uszkodzenia narażony jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ponieważ to on ulega największym obciążeniem. Statystyki pokazują, że 60% wszystkich przypadków wypadnięcia dysków dotyczy właśnie tego odcinka. Kolejne 38%. odcinka szyjnego, a pozostałe 2% odcinka piersiowego.

Przyczyną jest rozkład siły nacisku na poszczególne kręgi. Poniżej odcinka lędźwiowego znajduje się środek ciężkości człowieka, dlatego w tym fragmencie dochodzi do największych obciążeń i dlatego jest to miejsce tak częstych urazów.

Leczenie

Zobacz również: Dyskopatia lędźwiowa – lumbago.

Jeśli chodzi o leczenie dyskopatii, najczęściej zależne jest to od przyczyny pojawienia się bólu. Przy poważniejszych urazach zazwyczaj konieczne jest medyczne postępowanie, czasem interwencja neurochirurga.

Jenak zabieg operacyjny to w zasadzie ostateczność. Zazwyczaj leczenie dyskopatii odbywa się w gabinecie fizjoterapeutycznym i jest to leczenie nie wymagające hospitalizacji. Nie oznacza to, że fizjoterapeuci posiadają złoty środek na tę przypadłość. Leczenie i metoda dobierane są indywidualnie do pacjenta. Najważniejsza jest szczegółowa diagnoza i zakwalifikowane pacjenta do określonej grupy. W zależności od stanu zaawansowania choroby dobierane jest leczenie. Tak naprawdę do leczenia operacyjnego kwalifikuje się około 3% pacjentów, reszta to praca wykonywana w gabinecie fizjoterapeutycznym. W tym przypadku bardzo ważne jest zaangażowanie pacjenta i przestrzeganie zaleceń terapeuty. Ważne jest to szczególnie pod kątem zapobiegania nawrotom dolegliwości.

Należy pamiętać, że do dyskopatii przyczynia się nieodpowiedni tryb życia i niewłaściwe nawyki, więc jeśli po skończonym leczeniu nic się nie zmieni się w swoim postępowaniu można spodziewać się nawrotu problemu. Każdy z nas powinien dbać o siebie na co dzień niezależnie od obecnego stanu zdrowia. Nawet jeśli w tym momencie nic nam nie doskwiera, musimy traktować organizm tak, aby służył nam przez długie lata.

Bibliografia

  1. Borzęcki A., Wójtowicz-Chomicz K., Sidor K., (i inni), Leczenie pacjentów z przewlekłą dyskopatią, Family Medicine & Primary Care Review, 3/2012.
  2. Kułak W., Kondzior D., Dyskopatia kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego w korelacji z natężeniem bólu, depresją i akceptacją choroby, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2010.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Jedna odpowiedź

  1. Pamiętam również zmagałam się z bólem związanym z wypadnięciem dysku. Mieliśmy remont w mieszkaniu i wpadłam w ferwor pracy. Następnego dnia obudziłam się z potwornym bólem pleców. Na początku myślałam, że to zwykłe nadwyrężenie lub naciągniecie mięśnia i samo przejdzie z czasem. Niestety ból nie przemijał. Na szczęścię znajomy dał mi numer do swojego fizjoterapeuty, Piotra Balcerzaka. Początkowo niechętnie, ale w końcu się do niego zgłosiłam i to było najlpesza decyzja jaką mogłam podjąć. Pan Balcerzak od razu postawił diagnozę i zabrał się za leczenie. Także przestroga dla wszystkich. W razie takiego urazu nie kombinować z maściami, bądź czekać jak samo przejdzie tylko udać się do specjalisty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.