Szukaj

Osteoporoza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osteoporoza to jeden z częstszych problemów zdrowotnych osób starszych. Określa się ją jako układową chorobę tkanki łącznej, która charakteryzuje się zmniejszeniem masy kostnej, upośledzeniem mikroarchitektury kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Szacuje się, że dotyczy około 5 milionów kobiet i 4 milionów mężczyzn w Polsce.

Osteoporoza

 

Objawy osteoporozy

Objawy osteoporozy to głównie:

  • dolegliwości bólowe zlokalizowane w dolnej części odcinka piersiowego i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (nasilające się w pozycji stojącej);
  • garb wdowi;
  • zmniejszenie wzrostu;
  • niekiedy uwypuklenie brzucha;
  • patologiczne złamania kości;
  • pozorne wydłużenie kończyn górnych;
  • zaburzenia równowagi;
  • zmiana sposobu chodzenia (m.in. szuranie).

Osteoporoza – leczenie

Leczenie osteoporozy musi być kompleksowe i długotrwałe. Dzieli się na farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Metody farmakologiczne to przede wszystkim stosowanie leków zmniejszających szybkość resorpcji kości (głównie bisfosfoniany, kalcytonina, estrogen czy sterydy anaboliczne) oraz leków powodujących zwiększenie tworzenia się komórek kostnych (fluorki, witamina D).

Zobacz również: Niedobór witaminy D.

Leczenie niefarmakologiczne obejmuje fizykoterapię, balneoterapię, kinezyterapię, odpowiednią dietę oraz edukację zdrowotną połączoną z psychoterapią.

Dieta

Najważniejszym elementem w diecie osoby chorej na osteoporozę jest pokarm bogaty w wapń. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek w przypadku osteoporozy wynosi 1200-1500 mg. Najlepszym jego źródłem są zdecydowanie produkty mleczne. Oprócz wapnia należy dostarczyć również odpowiednią ilość witaminy D3.

tubapay
tubapay

Kinezyterapia

Bardzo ważny w życiu chorych jest ruch. Nacisk kości podczas wykonywania różnego rodzaju aktywności powoduje powstawanie różnicy potencjałów elektrycznych, co działa stymulująco na proces kościotwórczy. Osobie chorej zaleca się marsze i spacery. Terenoterapia w osteoporozie powinna wynosić przynajmniej 30 minut dziennie.

Obciążenia i intensywność ćwiczeń dobiera się indywidualnie do pacjenta w zależności od zaawansowania choroby i jego ogólnej wydolności. Ćwiczenia mają na celu między innymi wzmocnić strukturę kostną. Wykorzystuje się:

  • trening aerobowy (tlenowy) – np. ćwiczenia w wodzie o temperaturze 32-33 stopnie Celsjusza. Woda m.in. umożliwia wykonywanie ruchów w większym zakresie;
  • trening anaerobowy (beztlenowy) – najczęściej z wykorzystaniem indywidualnie dobranego obciążenia
  • ćwiczenia poprawiające równowagę i koordynację (aby zapobiec ewentualnym upadkom) – chód z przeszkodami na różnym podłożu, ćwiczenia na platformie tensometrycznej lub z wykorzystaniem piłki i innych przyborów
  • trening postawy i czynności życia codziennego

Zobacz również: Kinezyterapia – podział ćwiczeń.

Uznaje się, że idealny trening w przypadku osteoporozy wygląda następująco:

  • rozgrzewka;
  • ćwiczenia rozciągające i poprawiające ruchomość stawów;
  • ćwiczenia wzmacniające kości;
  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i grzbietu;
  • ćwiczenia rozluźniające oraz uspokajające.

Balneoterapia i fizykoterapia

Leczenie balneologiczne (z wykorzystaniem zabiegów fizykalnych) ma na celu między innymi przyspieszenie procesów osteogenezy, suplementację wapnia i witaminy D3, działanie przeciwbólowe, a także rozluźnianie mięśni. Udowodniono, że bezpośredni i stymulujący wpływ na wzrost gęstości tkanki kostnej ma magnetoterapia. Dodatkowo działa ona przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Pozostałe korzystnie działające zabiegi:

Należy pamiętać, aby leczenie osteoporozy było wszechstronne i zawierało zarówno aktywność fizyczną jak również inne wymienione metody terapeutyczne. Wtedy poprawa jakości życia chorego będzie najbardziej zauważalna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Legwant Z., Gabańska A., Kaczmarzyk R., Janiszewski M., Osteoporoza – profilaktyka i rehabilitacja, Kielce 2004.
  2. Rottermund J., Knapik A., Saulicz M., Saulicz E., Kinezyterapia w leczeniu osteoporozy, Rożomberk 2014, 7/1.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.