Szukaj
Szukaj

Ćwiczenia w wodzie – zasady prowadzenia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ćwiczenia w wodzie są bardzo korzystną formą aktywności. Woda stanowi dobre środowisko do przeprowadzania wszelkich ćwiczeń fizycznych. Idealnie nadaje się do kinezyterapii noworodków, małych dzieci, młodzieży, osób dorosłych, a także seniorów. Środowisko wodne jest bardzo specyficzne, ponieważ jednocześnie ułatwia ćwiczenia i utrudnia wykonywanie ruchów.

Ćwiczenia w wodzie - zasady prowadzenia

Ćwiczenia w wodzie – podstawy i metodyka prowadzenia zajęć

Basen lub zbiornik wodny, w którym prowadzone są ćwiczenia nie może mieć mniej niż 75 cm głębokości. Z jednej strony (gdzie pacjenci wchodzą do wody) głębokość ta powinna być mniejsza, a następnie stopniowo wzrastać. Dzięki temu można dostosować kinezyterapię do osób w różnym przedziale wiekowym, o różnej wysokości ciała, a także sprawności.

Mniejsze zbiorniki wodne obecne na oddziałach rehabilitacyjnych umożliwiają jedynie kinezyterapię miejscową. Dodatkowo muszą zostać spełnione kryteria bezpieczeństwa:

  • wejście do wody przy użyciu stopni lub niskich schodków;
  • obecność poręczy;
  • zmienne obuwie, stosowane wyłącznie na terenie basenu oraz zakładanie czepków;
  • odpowiednia wentylacja zapewniająca dobrą cyrkulację powietrza;
  • codzienna dezynfekcja całego pomieszczenia;
  • obecność na terenie basenu sprzętu ratowniczego;
  • odpowiednie oświetlenie basenu;
  • temperatura wody wynosząca 24-25 stopni Celsjusza.

Fizjoterapeuta prowadzący ćwiczenia w wodzie powinien potrafić pływać. Dodatkowo musi znać podstawowe zasady ratownictwa wodnego. Nie może ani na moment spuścić z oczu podopiecznych, a tym bardziej zostawiać ich samych w wodzie. Przyjmuje się zasadę, że w wodzie przekraczającej 140 cm głębokości z jednym terapeutą może ćwiczyć maksymalnie 8 osób.

Sesja zajęciowa prowadzona z osobami chorymi w podeszłym wieku powinna trwać od 30 do 40 minut. Nie należy skupiać się na nauce pływania, lecz prowadzić ćwiczenia w wodzie w formie zadaniowej i maksymalnie wykorzystywać walory środowiska. Podstawy pływania można natomiast z powodzeniem przyswajać u osób w średnim wieku, a także u dzieci i młodzieży.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wskazania

Woda zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Stwarza dobre warunki do nauki chodu, ponieważ odciąża całe ciało. Pacjent ma poczucie komfortu i wyzbywa się uczucia lęku przed upadkiem. Dodatkowo takie środowisko wskazane jest także dla osób z rozległymi bliznami na ciele, w celu ich uelastycznienia. Aktywność fizyczną w środowisku wodnym przeprowadza się w celu:

  • zwiększenia ruchomości w stawach w przypadku wszelkich ograniczeń;
  • zmniejszenia przykurczy mięśniowych;
  • wzmacniania osłabionej siły mięśniowej w niedowładach i porażeniach wiotkich;
  • redukcji zaników mięśniowych spowodowanych bezczynnością;
  • poprawy ogólnej wydolności organizmu i koordynacji ruchów;
  • korekcji wad postawy.

Z tego rodzaju aktywności mogą korzystać nawet kobiety w ciąży. Woda dodatkowo odciąży kręgosłup, który w tym okresie poddawany jest znacznemu obciążeniu oraz wpłynie korzystnie na samopoczucie.

Przeciwwskazania

Kinezyterapia w wodzie posiada kilka przeciwwskazań. Należą do nich:

  • owrzodzenia i otwarte rany;
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa;
  • ostre stany zapalne;
  • rozległe odwapnienia kości;
  • choroby przebiegające z utratą świadomości, np. padaczka;
  • bakteryjne lub wirusowe infekcje;
  • silna anemia.

Działanie wody na organizm

Chłodna woda stosowana w celach rehabilitacyjnych zmniejsza częstotliwość skurczów serca oraz jego pojemność minutową. Dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych skóry i przekrwienia mięśni, co korzystnie wpływa na krążenie obwodowe. Z kolei ciepła woda (około 36 stopni Celsjusza) działa odwrotnie. Efektem może być zmniejszenie odczuć bólowych. Kolejnym korzystnym czynnikiem wykorzystania wody jest jej ciśnienie hydrostatyczne. Zwiększa nacisk na klatkę piersiową i brzuch, dzięki czemu dobrze wpływa na układ oddechowy oporując wdech.

Przykłady ćwiczeń w wodzie (oswajające)

  1. Pacjent stoi przodem do ściany basenu trzymając się za barierkę lub element zabezpieczający. Zanurza się do poziomu linii sutków, a następnie wykonuje głęboki wdech i zanurza się. Pod wodą wykonuje wydech, a na bezdechu powoli wynurza się z wody.
  2. Ćwicząca osoba stoi w wodzie, a następnie wykonuje głęboki wdech i przyjmuje pozycję skuloną obejmując się za kończyny dolne zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Ciało zostaje wypchnięte na powierzchnię wody, dzięki powietrzu w płucach.
  3. Pacjent łapie deskę pływacką i unosi ją do góry (kończyny górne wyprostowane). Następnie wykonuje wdech oraz opad tułowia do przodu i zanurza się w wodzie. Ciało unosi się na wodzie.

Podsumowanie

Woda stanowi uatrakcyjnienie normalnych zajęć sportowych lub ćwiczeń korekcyjnych. Daje możliwość stworzenia ciekawego i oryginalnego konspektu zajęć dla osób w każdym wieku. Możliwość ćwiczeń w parach może dodatkowo pogłębić relacje międzyludzkie, zwłaszcza w grupie pacjentów z wadami genetycznymi czy wśród dzieci, wplatając między ćwiczenia elementy zabawy.

Bibliografia

  1. Zembaty A., Kinezyterapia, Tom II, Wydawnictwo Kasper Sp. z o.o., Kraków 2003.
  2. Owczarek S., Korekcja wad postawy. Pływanie i ćwiczenia w wodzie. WSiP, Warszawa 1999.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *