Szukaj
Szukaj

Rehabilitacja w wodzie a obniżone napięcie mięśniowe

Spis treści

Pytanie


Witam,
zapoznałam się z Państwa artykułem. Co myślą Państwo o pływaniu w przypadku znacznie obniżonego napięcia mięśniowego u (teoretycznie) prawidłowo rozwijającego się dziecka? Spotkałam się już z bardzo skrajnymi opiniami.

Pozdrawiam
Julia

 

Odpowiedź


Witam,
odpowiednio ukierunkowane ćwiczenia w wodzie (m.in. w zależności od jej temperatury, długości i formy zajęć,) pozwalają m.in. na zmniejszenie wzmożonego napięcia u pacjentów bądź wzmocnienie osłabionych mięśni. Wszystko zależy od indywidualnego stanu pacjenta oraz rozpoznania klinicznego.

Inne ćwiczenia będą zalecane dla dzieci w wieku szkolnym, które ze względu na słaby gorset mięśniowy mają wadę postawy np. skolioza, plecy okrągłe, słabe mięśnie brzucha czy grzbietu. Basen to bardzo dobre rozwiązanie, jednak samodzielne pływanie bez skorygowania i odpowiednich ćwiczeń tylko pogłębi już istniejące wady.
Z kolei dzieci niepełnosprawne, z uszkodzeniami neurologicznymi, ze znaczną hipotonią, które przykładowo mają problem z samodzielnym utrzymaniem głowy bądź problem z wykonaniem ruchu ręką przeciwko sile grawitacji, w środowisku wodnym często mają możliwość samodzielnego poruszania/kontroli. W wodzi można wzmocnić również mięśnie oddechowe. Jeszcze inaczej są prowadzone zajęcia z niemowlętami, gdzie ćwiczenia na basenie wspomagają rozwój psychofizyczny np. wspomaganie czworakowania, chodu. Często stosuje się również na zajęciach obciążniki, które nieco utrudniają zadania pacjentom.

Jeżeli problem jest ze znacznie obniżonym napięciem mięśniowym przede wszystkim zalecałabym dalszą diagnostykę i wizytę m.in. u neurologa oraz znalezienie przyczyny takiego obrazu klinicznego, sprawdzenie czy dodatkowo nie występują uszkodzenia neurologiczne, inne choroby współistniejące oraz czy występuje globalnie obniżone napięcie mięśniowe (np. w obrębie brzucha czy kończyn górnych). Wszystko zależy od przyczyny obniżonego napięcia i czy są uszkodzenia neurologiczne.  Inaczej prowadzi się ćwiczenia u pacjentów z porażeniem, inaczej z dystrofią, a jeszcze inaczej z problemami ortopedycznymi. Ćwiczenia, metoda powinny być zawsze dobierane indywidualnie do dziecka i przy wykluczeniu przeciwwskazań przez lekarza. Przykładowymi metodami terapii w wodzie są koncepcje Halliwick i Watsu, z których tą pierwszą polecałabym dla pacjenta z obniżonym napięciem mięśniowym. Więcej mogłabym powiedzieć, doradzić, nakierować po dokładnym zbadaniu pacjenta.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.