Szukaj

Rehabilitacja po cesarskim cięciu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rehabilitacja po cesarskim cięciu jest równie istotna, co rehabilitacja po porodzie siłami natury. W obu przypadkach ma ona na celu przywrócenie kobiecie pełnej sprawności, przyspieszenie powrotu do funkcjonalności, zmniejszenie występujących, przykrych dolegliwości, a także profilaktykę ewentualnych powikłań. Rehabilitacja zawsze powinna być prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę uroginekologicznego.

Rehabilitacja po cesarskim cięciu

Na czym polega rehabilitacja po cesarskim cięciu?

Rehabilitacja po cesarskim cięciu dobierana jest każdorazowo do stanu pacjentki – jej ogólnego zdrowia, kondycji po porodzie, wieku, istniejących problemów zdrowotnych (przewlekłych, ogólnoustrojowych i tych związanych bezpośrednio z ciążą czy porodem). Dlatego nie ma jednego schematu postępowania dla każdej przypadłości. Można jedynie ustalić schemat wizyty u fizjoterapeuty, co prezentuje się następująco:

  • wywiad zdrowotny – jeśli pacjentka posiada dokumentację medyczną związaną z porodem, warto ją ze sobą zabrać;
  • diagnostyka problemów – w tym ocena blizn, napięcia mięśni brzucha i mięśni dna miednicy, koordynacja nerwowo-mięśniowa w obrębie kończyn dolnych, ruchomość miednicy i kręgosłupa;
  • terapia – techniki i metody dobierane są indywidualnie;
  • zadania domowe – po każdej wizycie pacjentka otrzymuje zestaw ćwiczeń lub czynności, które powinna wykonywać samodzielnie w domu.

Wizyta to również bardzo dobry czas do tego, aby zadawać nurtujące pytania dotyczące stanu zdrowia. Wizytę można też omówić na konkretnym przykładzie.

Rehabilitacja blizny po cięciu cesarskim

Jeśli głównym celem wizyty po cięciu cesarskim jest praca z blizną, można tego dokonać na kilka sposobów. Podstawą jest praca ręczna, czyli manualna mobilizacja blizny w różnych kierunkach. Intensywność działań zależy od tygodnia / miesiąca / roku po zabiegu. Początkowo jest ona delikatna, ma na celu wyłącznie poprawę ukrwienia i likwidację sklejeń tkankowych. Jednak przeczekana blizna wiąże się z ryzykiem zrostów, które rozpracowuje się znacznie intensywniejszymi i głębszymi technikami.

Dodatkowo praca z blizną może obejmować kinesiotaping, suche igłowanie (w przypadku znacznych zrostów), pinoterapię, a nawet indywidualnie dobrane ćwiczenia mające na celu funkcjonalne rozciąganie blizny z jednoczesnym wzmacnianiem mięśni brzucha. Jeśli bliźnie towarzyszy nadwrażliwość skórna, warto polecić pacjentce jej szczotkowanie – początkowo gąbką do mycia, a w miarę wzrostu tolerancji skóry normalną szczotką do suchego szczotkowania ciała.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wygląda zabieg mobilizacji blizny po cięciu cesarskim wykonany przez fizjoterapeutę u jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:

Patronite
Patronite

Zobacz również: Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu.

Rehabilitacja dna miednicy po cięciu cesarskim

Wydawać by się mogło, że mięśnie dna miednicy osłabiają się i rozciągają wyłącznie podczas porodu siłami natury. Nic bardziej mylnego. Sam okres ciąży jest dla nich wymagający, bez względu na to, jakie będzie mieć ona zakończenie. Dlatego wskazana jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni kondycję mięśni dna miednicy i wprowadzi odpowiednio dobrane ćwiczenia. U niektórych pacjentek pojawić się może nadwrażliwość krocza. Wówczas wykonuje się instruktaż masażu krocza. Wskazana jest również terapia i badanie per vaginam, znacznie bardziej szczegółowe niż palpacja przez powłoki brzuszne.

Rehabilitacja dolegliwości po cesarskim cięciu

Po cięciu cesarskim pacjentki mogą zmagać się z licznymi problemami, takimi jak:

Mogą mieć też przetrwałe problemy wynikające z samej ciąży, np. zamknięcie klatki piersiowej i następcze bóle barków czy bóle piersi. Wszystkie te problemy z powodzeniem leczy się w gabinetach fizjoterapeutycznych. Zarówno za pomocą terapii manualnej, jak i ćwiczeń.

Pacjentkom po cięciu cesarskim zaleca się rutynową kontrolę, nawet jeśli nie zmagają się one z wyraźnie odczuwanymi dolegliwościami. Istnieje bowiem ryzyko, że nie są one jeszcze wyczuwalne, jednak fizjoterapeuta z łatwością wychwyci je w fazie wczesnej, zanim przekształcą się w większy problem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Chochowska M., Praca z blizną po operacji cesarskiego cięcia, Rehabilitacja, 5/2018.
  2. Kulik A., Plucińska P., Chochowska M., Rola i dostępność fizjoterapii w połogu w ocenie kobiet. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2023, Tom 29, Nr 3, 232–239.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.