Fotodepilacja Wrocław

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu to nic innego jak opracowanie tkanki wokół niej. Po porodzie, mobilizację powinna wykonywać zdecydowanie każda kobieta.

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Czym jest mobilizacja blizny po cesarskim cięciu?

Blizna, która nie jest poddawana żadnym zabiegom, z czasem robi się sztywna. Często z zewnątrz pozornie wygląda ładnie, ale w głębszych warstwach wcale tak nie jest. Niestety podczas procesu gojenia się, tkanki w głębszych warstwach zrastają się ze sobą, co wpływa na elastyczność skóry w miejscu cięcia.

Większość kobiet nie lubi i boi się dotykać świeżej blizny po cesarskim cięciu. Błędnie zakładają, że jakakolwiek ingerencja może spowodować rozejście się skóry. Prawda jest taka, że masując miejsce wokół blizny w odpowiedni sposób powodujemy, że nie robi się ona twarda i nie zrasta się z kolejnymi warstwami tkanki.

Po co mobilizujemy bliznę?

Dobrze opracowana blizna to komfort przy kolejnej ciąży, gdyż nie tworzą się tak mocne zrosty. W przyszłości przy powiększającym się brzuchu, kobieta nie będzie odczuwać dolegliwości bólowych od strony rozciąganej blizny takich jak pieczenie lub szarpanie. Strach przed rozejściem się blizny powoduje, że garbimy się, a nasza postawa ciała zyskuje nienaturalną pozycję.

Sklep Spirulina

Kolejnymi dolegliwościami, które mogą wystąpić nawet po kilku latach od operacji, są bóle w odległych częściach ciała. Można tu mówić o bólach dolnej części pleców lub często opisywanego przez kobiety ciągnięcia do przodu ud lub bioder. Przy okazji kobieta może się oswoić psychicznie z blizną. Wiele Pań ma zaburzenia czucia w okolicy cięcia. Stymulowanie tego miejsca masażem powoduje, że czucie powraca.

Kiedy zacząć mobilizować bliznę?

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu powinna zacząć się jak najwcześniej. Najlepiej około 4-5 tygodni po operacji. Należy pamiętać, aby bezpośrednio po cesarskim cięciu nie wykonywać nagłych ruchów i nie dźwigać ciężkich przedmiotów.

Należy również wiedzieć, że na zadbanie o bliznę nigdy nie jest za późno. Warto wspomagać się maściami rozmiękczającymi, które pomogą w mobilizacji nawet starej blizny. Oczywiście długość terapii zależeć będzie od stopnia twardości blizny. Spotkania z fizjoterapeutą powinny być regularne, przynajmniej raz w tygodniu. Bardzo ważnym czynnikiem, usprawniającym proces mobilizacji blizny, jest samodzielne jej masowanie pomiędzy spotkaniami w gabinecie, nawet dwa razy dziennie.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław