Szukaj
Szukaj

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu to nic innego jak opracowanie tkanki wokół niej. Po porodzie, mobilizację powinna wykonywać zdecydowanie każda kobieta.

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Czym jest mobilizacja blizny po cesarskim cięciu?

Blizna, która nie jest poddawana żadnym zabiegom, z czasem robi się sztywna. Często z zewnątrz pozornie wygląda ładnie, ale w głębszych warstwach wcale tak nie jest. Niestety podczas procesu gojenia się, tkanki w głębszych warstwach zrastają się ze sobą, co wpływa na elastyczność skóry w miejscu cięcia.

Większość kobiet nie lubi i boi się dotykać świeżej blizny po cesarskim cięciu. Błędnie zakładają, że jakakolwiek ingerencja może spowodować rozejście się skóry. Prawda jest taka, że masując miejsce wokół blizny w odpowiedni sposób powodujemy, że nie robi się ona twarda i nie zrasta się z kolejnymi warstwami tkanki.

Szacuje się, że w Polsce aż około 40% ciąż rozwiązuje się poprzez cięcie cesarskie. Temat mobilizacji blizny po operacji powinien być zatem nagłaśniany, ponieważ stanowi powszechność.

Cel mobilizacji blizny

Dobrze opracowana blizna to komfort przy kolejnej ciąży, gdyż nie tworzą się tak mocne zrosty. W przyszłości przy powiększającym się brzuchu, kobieta nie będzie odczuwać dolegliwości bólowych od strony rozciąganej blizny takich jak pieczenie lub szarpanie. Strach przed rozejściem się blizny powoduje, że garbimy się, a nasza postawa ciała zyskuje nienaturalną pozycję.

Kolejnymi dolegliwościami, które mogą wystąpić nawet po kilku latach od operacji, są bóle w odległych częściach ciała. Można tu mówić o bólach dolnej części pleców lub często opisywanego przez kobiety ciągnięcia do przodu ud lub bioder. Przy okazji kobieta może się oswoić psychicznie z blizną. Wiele Pań ma zaburzenia czucia w okolicy cięcia. Stymulowanie tego miejsca masażem powoduje, że czucie powraca.

Mobilizując bliznę po cięciu cesarskim można zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak:

Patronite
Patronite
  • przewlekłe dolegliwości bólowe miednicy;
  • obstrukcja związana z zespołem małego/ciasnego jelita;
  • dyspareunia.

Dodatkowo należy wiedzieć, że patologiczne zrosty pooperacyjne u 15-20% pacjentek mogą stanowić utrudnienie w zajściu w kolejną ciążę.

Kiedy zacząć mobilizować bliznę?

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu powinna zacząć się jak najwcześniej. Najlepiej około 4-5 tygodni po operacji. Należy pamiętać, aby bezpośrednio po cesarskim cięciu nie wykonywać nagłych ruchów i nie dźwigać ciężkich przedmiotów.

Należy również wiedzieć, że na zadbanie o bliznę nigdy nie jest za późno. Warto wspomagać się maściami rozmiękczającymi, które pomogą w mobilizacji nawet starej blizny. Oczywiście długość terapii zależeć będzie od stopnia twardości blizny. Spotkania z fizjoterapeutą powinny być regularne, przynajmniej raz w tygodniu. Bardzo ważnym czynnikiem, usprawniającym proces mobilizacji blizny, jest samodzielne jej masowanie pomiędzy spotkaniami w gabinecie, nawet dwa razy dziennie.

Fizjoterapia

W mobilizacji blizny stosuje się wiele metod fizjoterapeutycznych. Wybrana metoda ściśle zależy od etapu gojenia się rany, a cały proces terapeutyczny można podzielić na 3 główne etapy:

  • I – do 7 dni po operacji: nie można bezpośrednio pracować z blizną, ponieważ znajduje się ona w trakcie intensywnego gojenia. Ten etap obejmuje jednak możliwość wytworzenia się patologicznych zrostów, dlatego aby temu zapobiegać należy wykonywać drenaż limfatyczny okolic brzucha (pomijając samą bliznę) przez około 40 minut dziennie. Pacjentka może również po przeszkoleniu samodzielnie wykonywać autodrenaż, 2-3 razy dziennie przez około 15 minut;
  • II – do 6-8 tygodni po operacji: kontytuuje się drenaż, przy czym wprowadza również delikatne techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Terapię wspomaga się często kinesiotapingiem (aplikacja powięziowa);
  • III – do 2 lat po operacji: wdraża się bezpośrednią pracę z blizną poprzez stosowanie masażu i manualnej mobilizacji blizny. W związku z faktem, że blizna jest już w zupełności zagojona, można zastosować bardziej agresywne techniki masażu głębokiego i rozluźniania mięśniowo-powięziowego, które na tym etapie są uzasadnione i bezpieczne.

Na poniższym filmie Basia z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wygląda mobilizacja blizny po cięciu cesarskim:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Chochowska M., Marcinkowski J., Klimberg A., Terapia manualna w pracy z blizną po operacji cięcia cesarskiego, Hygeia Public Health, 2/2017.
  2. Chochowska M., Praca z blizną po operacji cięcia cesarskiego, Rehabilitacja, 5/2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.