Fotodepilacja Wrocław

Kinesiotaping w ciąży może być bardzo pomocny, szczególnie przy bólach jakie towarzyszą przyszłym mamom. W tym okresie mogą pojawić się dolegliwości takie jak ból pleców, szyi, okolicy miednicy, rwa kulszowa, a także towarzyszące temu zmiany fizyczne i hormonalne. Plastry do tapingu to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która może być bardzo dobrym uzupełnieniem całościowej fizjoterapii podczas ciąży. Jeżeli jest odpowiednio naklejona i wysokiej jakości, może utrzymywać się na ciele do 7 dni, nawet korzystając z kąpieli.

Kinesiotaping w ciąży

Kinesiotaping w ciąży

Kinesiotaping działa na zasadzie stymulacji układu nerwowego przez skórę. Dzięki czemu może zmniejszyć pojawiający się ból, jak również wpłynąć na poprawę wzorców ruchowych. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące problemy i stosowane aplikacje kinesiotaping w ciąży, które mają za zadanie wspomaganie fizjoterapii oraz utrzymanie jej efektów.

1. Ból w okolicach szyi i górnej części pleców.

Patrząc na postawę ciała kobiet w ciąży i odchylenie środka ciężkości nie dziwi fakt, że dużo z nich odczuwa dyskomfort w postaci napięć, a także bólu w okolicy szyi i górnej części pleców. Po przeprowadzeniu odpowiednio nakierowanej na ten problem fizjoterapii, warto zastosować kinesiotaping, który wspomoże efekt terapii manualnej i opracowanych tkanek miękkich.


 
Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w ciąży przy bólach w okolicy szyi.

2. Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.

Gdy ciało kobiety dostosowuje się do rosnącego dziecka, ból lędźwi to jedna z najczęściej spotykanych przypadłości podczas ciąży. Wraz ze wzrostem przodopochylenia miednicy dochodzi do różnego napięcia mięśniowego, przez co zostają zaburzone napięcia łańcuchów mięśniowo-powięziowych. To z kolei może przekładać się na pojawienie się bólu i związanego z nim dyskomfortu. Prawidłowo przeprowadzona fizjoterapia powinna przynieść ulgę przyszłej mamie, a zastosowanie taśm kinsiotaping podtrzymać efekty terapii.


 
Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w ciąży przy bólach w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.

3.  Ból w okolicy miednicy.

Kobiety, będąc w ciąży, często uskarżają się na ból w okolicy kości łonowej. Powodem tego jest naturalne rozejście się spojenia łonowego w późniejszych etapach. Aby przynieść ulgę w takim przypadku, można zastosować specjalne oklejenie za pomocą taśmy do kinesiotapingu. Tego rodzaju aplikacja będzie wspomagać naturalny wzorzec ruchu, W takim przypadku plastry można przykleić od przedniej części miednicy, aż po łopatki.


 
Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w ciąży przy bólach w okolicy miednicy.

Sklep Spirulina

4. Rwa kulszowa w ciąży.

Nieleczony ból kręgosłupa może przyczynić się do powstawania poważnych problemów. Może to być m.in. rwa kulszowa, która u kobiet w ciąży pojawia się dosyć często. Po odpowiednim zdiagnozowaniu i zastosowaniu terapii manualnej, również pracy na tkankach miękkich, warto zastosować kinesiotaping. Może on przynieść ulgę w tego typu objawach bólowych. Zazwyczaj ból i nieprzyjemne doznania występują wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, czyli od dolnej części pleców, aż po okolicę stopy.


 
Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w przypadku rwy kulszowej w ciąży.

5. Opuchnięte kończyny dolne.

Podczas ciąży, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze, może dochodzić do pogorszenia się krążenia. To z kolei może przełożyć się na gromadzenie płynów w kończynach dolnych. Przeciwobrzękowa aplikacja kinesiotaping może w znacznym stopniu wspomóc pracę układu limfatycznego i zmniejszyć związany z tą przypadłością dyskomfort.


 
Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w ciąży na opuchnięte kończyny dolne.


 

Podsumowanie

Zastosowany kinesiotaping w ciąży może wspomóc, a także wpłynąć na przedłużenie efektów fizjoterapii. Wykorzystanie specjalnych taśm do oklejania jest bezpieczne i nieinwazyjne, co jest bardzo ważne dla kobiet w tym szczególnym okresie. Dodatkowo można się w nich kąpać i nosić pod ubraniem.

Jak powinna wyglądać domowa i profesjonalna pielęgnacja kobiet w ciąży dowiesz się z naszego artykułu: Pielęgnacja w ciąży

Aby plastry do kinesiotapingu utrzymały się na ciele maksymalnie długo (do około 7 dni), należy znać podstawowe zasady jak oklejać plastrami do kinesiotapingu. Przed aplikacją skóra powinna być ogolona i oczyszczona, a plastry odpowiednio docięte.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław