Szukaj
Szukaj

Kinesiotaping w ciąży

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kinesiotaping w ciąży może być bardzo pomocny, szczególnie przy bólach jakie towarzyszą przyszłym mamom. W tym okresie mogą pojawić się dolegliwości takie jak ból pleców, szyi, okolicy miednicy, rwa kulszowa, a także towarzyszące temu zmiany fizyczne i hormonalne. Plastry do tapingu to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która może być bardzo dobrym uzupełnieniem całościowej fizjoterapii podczas ciąży. Jeżeli jest odpowiednio naklejona i wysokiej jakości, może utrzymywać się na ciele do 7 dni, nawet korzystając z kąpieli.

Kinesiotaping w ciąży

Kinesiotaping w ciąży

Kinesiotaping działa na zasadzie stymulacji układu nerwowego przez skórę. Dzięki czemu może zmniejszyć pojawiający się ból, jak również wpłynąć na poprawę wzorców ruchowych. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące problemy i stosowane aplikacje kinesiotaping w ciąży, które mają za zadanie wspomaganie fizjoterapii oraz utrzymanie jej efektów.

Ból w okolicach szyi i górnej części pleców

Patrząc na postawę ciała kobiet w ciąży i odchylenie środka ciężkości nie dziwi fakt, że dużo z nich odczuwa dyskomfort w postaci napięć, a także bólu w okolicy szyi i górnej części pleców. Po przeprowadzeniu odpowiednio nakierowanej na ten problem fizjoterapii, warto zastosować kinesiotaping, który wspomoże efekt terapii manualnej i opracowanych tkanek miękkich.

Kinesiotaping w ciąży - ból w okolicy szyi

Kinesiotaping w ciąży - ból w okolicy szyi

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w ciąży przy bólach w okolicy szyi.

Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa

Gdy ciało kobiety dostosowuje się do rosnącego dziecka, ból lędźwi to jedna z najczęściej spotykanych przypadłości podczas ciąży. Wraz ze wzrostem przodopochylenia miednicy dochodzi do różnego napięcia mięśniowego, przez co zostają zaburzone napięcia łańcuchów mięśniowo-powięziowych. To z kolei może przekładać się na pojawienie się bólu i związanego z nim dyskomfortu. Prawidłowo przeprowadzona fizjoterapia powinna przynieść ulgę przyszłej mamie, a zastosowanie taśm kinsiotaping podtrzymać efekty terapii.

Kinesiotaping w ciąży - ból w okolicy lędźwi

Kinesiotaping w ciąży - ból w okolicy lędźwi

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w ciąży przy bólach w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.

Ból w okolicy miednicy

Kobiety, będąc w ciąży, często uskarżają się na ból w okolicy kości łonowej. Powodem tego jest naturalne rozejście się spojenia łonowego w późniejszych etapach. Aby przynieść ulgę w takim przypadku, można zastosować specjalne oklejenie za pomocą taśmy do kinesiotapingu. Tego rodzaju aplikacja będzie wspomagać naturalny wzorzec ruchu, W takim przypadku plastry można przykleić od przedniej części miednicy, aż po łopatki.

Kinesiotaping w ciąży - ból w okolicy miednicy

Kinesiotaping w ciąży - ból w okolicy miednicy

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w ciąży przy bólach w okolicy miednicy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rwa kulszowa w ciąży

Nieleczony ból kręgosłupa może przyczynić się do powstawania poważnych problemów. Może to być m.in. rwa kulszowa, która u kobiet w ciąży pojawia się dosyć często. Po odpowiednim zdiagnozowaniu i zastosowaniu terapii manualnej, również pracy na tkankach miękkich, warto zastosować kinesiotaping. Może on przynieść ulgę w tego typu objawach bólowych. Zazwyczaj ból i nieprzyjemne doznania występują wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, czyli od dolnej części pleców, aż po okolicę stopy.

Kinesiotaping w ciąży - rwa kulszowa w ciąży

Kinesiotaping w ciąży - rwa kulszowa w ciąży

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w przypadku rwy kulszowej w ciąży.

Opuchnięte kończyny dolne

Podczas ciąży, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze, może dochodzić do pogorszenia się krążenia. To z kolei może przełożyć się na gromadzenie płynów w kończynach dolnych. Przeciwobrzękowa aplikacja kinesiotaping może w znacznym stopniu wspomóc pracę układu limfatycznego i zmniejszyć związany z tą przypadłością dyskomfort.

Kinesiotaping w ciąży - opuchnięte nogi

Kinesiotaping w ciąży - opuchnięte nogi

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Marcin z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać kinesiotaping w ciąży na opuchnięte kończyny dolne.

Podsumowanie

Zastosowany kinesiotaping w ciąży może wspomóc, a także wpłynąć na przedłużenie efektów fizjoterapii. Wykorzystanie specjalnych taśm do oklejania jest bezpieczne i nieinwazyjne, co jest bardzo ważne dla kobiet w tym szczególnym okresie. Dodatkowo można się w nich kąpać i nosić pod ubraniem.

Zobacz również: Pielęgnacja w ciąży.

Aby plastry do kinesiotapingu utrzymały się na ciele maksymalnie długo (do około 7 dni), należy znać podstawowe zasady jak oklejać plastrami do kinesiotapingu. Przed aplikacją skóra powinna być ogolona i oczyszczona, a plastry odpowiednio docięte.

Wyżej wymieniono najpopularniejsze i najczęściej stosowane techniki kinesiotapingu w ciąży. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Szylińska A., Kemicer-Chmielewska E., Laszczyńska M., Rotter I., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences, 1/2016.
  2. Lewandowska E., Witkoś J., Wróbel P., Budziosz J., Sieroń-Stołtny K., Wpływ kinezyterapii i zabiegów Kinesiotaping na
    zmniejszenie dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa u kobiet w ciąży, Ostry Dyżur, 1/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *