Taping sztywny zwany jest również medycznym lub twardym. Polega na obklejeniu wybranych części ciała specjalną, nierozciągliwą taśmą. Nie należy mylić tapingu sztywnego z tapingiem dynamicznym (kinesiology taping).
Na czym polega taping sztywny?
Taping sztywny polega na oklejeniu części ciała – najczęściej w obrębie wybranego stawu. Dzięki temu staw ten jest zabezpieczony przed ewentualnymi kontuzjami oraz ustabilizowany. Ma to znaczenie nie tylko w prewencji, ale i leczeniu niektórych kontuzji stawowych. Istotnym aspektem stosowania tej metody jest zmiana kierunku działania siły mięśnia. Aplikacja umożliwia ochronę bolesnego miejsca i kierowanie siły mięśnia w innym kierunku niż bolesny. W efekcie zauważa się stabilizację stawu i zmniejszenie występujących dolegliwości bólowych.
Aplikacja taśmy przebiega podobnie jak w przypadku plastrowania dynamicznego. Najpierw należy bowiem usunąć owłosienie z powierzchni skóry i dokładnie ją oczyścić. Następnie można przykleić plaster pamiętając, aby nie dotykać powierzchni klejącej, ponieważ osłabi to działanie taśm. Aplikację można nosić kilka dni, zazwyczaj 2-4.
Kiedy stosować taping sztywny?
Taping sztywny jest metodą wspomagającą leczenie urazów takich jak:
- kolano skoczka;
- skręcenia i zwichnięcia;
- niestabilność stawów;
- przeciążenia aparatu ruchu;
- łokieć tenisisty i łokieć golfisty;
- niektóre złamania.
Działa na zasadzie ortezy lub stabilizatora, jest jednak tańszą alternatywą. Taping sztywny idealnie nadaje się do prewencji wielu kontuzji, przez co jest często wykorzystywany przez sportowców. Można np. oklejać palce dłoni chroniąc je tym samym przed wybicie. Czynność tę praktykuje się między innymi wśród zawodowych siatkarzy. Taping sztywny wykorzystuje się także przy uprawianiu sportów o dużym ryzyku kontuzji przed każdym treningiem.
Plastry do tapingu sztywnego
Plastry wykorzystywane do omawianego tapingu posiadają charakterystyczne parametry, między innymi:
- posiadają na całej swojej powierzchni kontaktującej się ze skórą silny, hipoalergiczny klej;
- są odporne na działanie wody, więc można brać z nimi prysznic;
- wykazują wysoką odporność na rozerwania;
- zapewniają cyrkulację powietrza, które mimo obklejenia przedostaje się do skóry.
Parametry te są więc podobne do taśm wykorzystywanych w kinesiotapingu. Różnicą jest fakt, że taśmy do sztywnego tapingu nie posiadają elementu elastycznego, przez co nie są rozciągliwe i podczas ich aplikacji nie dobiera się naprężenia. Podobnie jednak jak taśmy do kinesiotapingu dynamicznego posiadają różne wersje kolorystyczne i są dostępne w różnych rozmiarach. Dzięki temu można dobrać taśmę indywidualnie do potrzeb i preferencji użytkownika.
Przeciwwskazania
Nie w każdych sytuacjach można zastosować taping sztywny. Do najpopularniejszych przeciwwskazań zaliczamy:
- zerwanie ścięgien;
- duże rany skórne, infekcje skórne, przerwanie ciągłości skóry;
- uszkodzenia chrząstki stawowej;
- problemy w obrębie naczyń krwionośnych i rozległe krwiaki występujące w miejscu docelowej aplikacji.
O aplikacji plastra decyduje trener lub fizjoterapeuta sportowy.
Polecane produkty:
Tejpy sztywne
Tejpy sztywne z mocnym klejem firmy Mueller to wysokiej jakości taśmy do tapingu sztywnego. Dzięki mocnemu klejowi idealnie przylegają do oklejanej powierzchni. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Langendoen J., Sertel K., Przewodnik tapingu dla każdego, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.
- Ilbeygui R., Taping, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.