Szukaj
Szukaj

Metoda Batesa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Metoda Batesa została stworzona przez dr Williama Batesa w 1929 roku w Ameryce. Polega na naturalnym leczeniu problemów ze wzrokiem, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy wskutek wszechobecnej cyfryzacji wiele osób zmaga się ze schorzeniami narządu widzenia. Metoda bazuje przede wszystkim na zdolności ludzkiego ciała do samoregeneracji.

Metoda Batesa

Metoda Batesa – na czym polega?

Według metody Batesa mięśnie oka odpowiadają za jego akomodację, czyli przystosowanie do zmian światła. Innymi słowy, to jak dobrze widzimy, zależy w dużej mierze od tego, jak silne są nasze mięśnie oczu. Założeniem metody jest poprawa wzroku lub całkowite pozbycie się problemów z widzeniem poprzez wykonywanie odpowiednich, określonych ćwiczeń. Twórca metody był przeciwny noszeniu okularów. Uważał, że rozleniwiają one oczy i prowadzą do stopniowego, postępującego osłabienia mięśni oczu.

Ćwiczenia powinno się wykonywać codziennie, najlepiej przez około godzinę. Jeśli jednak nie mamy aż tyle wolnego czasu, może to być 5-15 minut, w zależności od możliwości. Najważniejsza jest jednak regularność i należy dążyć do jej utrzymania. Dr Bates zakładał, że efekty przyjdą z czasem, choć nie ma odgórnych ram czasowych. Uważał, że 2 treningi dziennie po około 20 minut są w stanie poprawić wzrok o około 0,5 dioptrii w ciągu 2-3 miesięcy.

Unikanie przemęczania wzroku

Metoda Batesa składa się z kilku etapów. Przede wszystkim zakłada, że aby zachować zdrowie oczu i prawidłowy wzrok, oczy nie mogą być przemęczone. Należy więc wyeliminować z życia stres, a także nadmiar źródeł promieniowania, np. ekrany telewizorów, komputerów czy laptopów. Może to być trudne w przypadku osób pracujących z wykorzystaniem komputera, jednak w tym przypadku należy po godzinach pracy zrezygnować z odpoczynku biernego przez ekranami. Korzystniej będzie spędzić czas aktywnie na świeżym powietrzu niż oglądać film. Jeśli nie zadbamy o odpoczynek oczu, wykonywane ćwiczenia nie będą miały sensu. Można porównać to do osoby poruszającej się przy użyciu kul, jeśli nigdy nie odrzuci ona tego typu pomocy ortopedycznych, nigdy nie zacznie samodzielnie chodzić. Podobnie jest ze wzrokiem, jeśli nigdy nie zrezygnujemy z pomocy okulistycznych na rzecz rehabilitacji wzroku, nigdy nie zaczniemy prawidłowo widzieć.

Zobacz również: Nerw wzrokowy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ćwiczenia wzroku

Kolejnym etapem jest nauka ćwiczeń oraz ich regularne, codzienne wykonywanie. Jednym z najważniejszych ćwiczeń tej metody jest mruganie. Osoby z wadami wzroku mają tendencję do rzadkiego mrugania (nawet poniżej 20 razy na minutę), co wywołuje efekt „gapienia się” na określony przedmiot lub zez. Mruganie warto wymuszać podczas czytania, pracy przy komputerze, ale także przy codziennych czynnościach. Prawidłowe ruchy powiek zapewniają odpoczynek oczom, nawilżają je i masują.

Według twórcy metody, najistotniejszym ćwiczeniem jest tzw. palming, czyli gwarantujący pełne rozluźnienie umysłu i ciała, przy komfortowej dla osoby ćwiczącej pozycji siedzącej i podparciu na łokciach. Rozluźnione dłonie należy położyć wewnętrzną powierzchnią na oczy, a następnie wyobrazić sobie najczarniejszy przedmiot.

Innym ćwiczeniem jest żonglowanie, w którym w praktyce chodzi o poprawę wzroku i centralnej fiksacji, a nie o sprawność rąk. Można je wykonywać na dworze w celu poprawienia tolerancji wzroku na obecność światła. Takich ćwiczeń jest bardzo dużo, jednak zawsze powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta (jego wieku, możliwości i rodzaju wady wzroku).

Metoda Batesa – wskazania

Wskazaniami do wykorzystania metody Batesa są przede wszystkim:

Dobór metody leczenia wady wzroku powinien być jednak zawsze indywidualny. Współczesna medycyna oferuje wiele różnych metod takich jak okulary i soczewki korekcyjne, a nawet różnego rodzaju laserowe korekcje wzroku. Te ostatnie są w stanie przywrócić prawidłowe widzenie natychmiast, dlatego wiele pacjentów decyduje się właśnie na taką formę leczenia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mikołajczyk T., Skornia M., Łukaszewicz A., Koncepcja pasywnego stanowiska do ćwiczeń wzroku, Scientific-Technical Journal, 7/2016.
  2. Fingerbild B., Samoleczenie wzroku metodą dr Batesa, Wydawnictwo Kos, Katowice 2011.
  3. Sawicka R., Metoda dr Batesa w pracy fizjoterapeuty, Rehabilitacja w Praktyce, 3/2020.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *