Szukaj

Hipnoza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hipnoza to specyficzny stan zmienionej uwagi u osoby, który może zostać wywołany przez inną osobę lub pojawiać się samoistnie. Podczas hipnozy reakcje podmiotu mogą pojawiać się spontanicznie lub w odpowiedzi na różne bodźce. Współcześnie uznaje się, że jest to jeden z autonomicznych stanów świadomości, występujący tuż obok snu i jawy. Może wystąpić u każdego człowieka, jeśli zostaną spełnione wymagane warunki.

Hipnoza

Co to jest hipnoza?

Dawniej twierdzono, że hipnoza wiąże się ze zjawiskami paranormalnymi, obecnie jednak stwierdzenie to znajduje się wśród mitów. Hipnoza została zweryfikowana naukowo i jest wykorzystywana w medycynie, a niekiedy nawet w pracy policji. Podobnie jak hipnotyzer (osoba wywołująca stan hipnozy u innych) nie ma żadnych zdolności nadprzyrodzonych. Każda, choć trochę rozgarnięta osoba jest w stanie nauczyć się wprowadzania innych w trans. Istnieje nawet historia kilkuletniej dziewczynki, która nauczyła się hipnozy z filmów i praktykowała ją na rówieśnikach z przedszkola.

Warto także wiedzieć, że nie można zostać zahipnotyzowanym wbrew własnej woli. Jeśli wiemy, że taka praktyka jest w tej chwili czyniona, bez problemu możemy się temu przeciwstawić. Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której nie zdajemy sobie sprawy, że ktoś rozpoczął wprowadzanie nas w trans. Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że zahipnotyzowana osoba wykona wszystkie polecenia. Nawet w najgłębszym transie zachowujemy podświadomie kontrolę i nie wykonamy żadnych niebezpiecznych czynności lub niezgodnych z przekonaniami.

Na czym polega hipnoza?

Na przeprowadzenie hipnozy składa się kilka etapów:

  • rozmowa wstępna z zainteresowaną osobą;
  • ułożenie hipnotyzowanej osoby w odpowiedniej pozycji;
  • wprowadzenie w trans;
  • pogłębienie transu;
  • wyprowadzenie z transu.

Rozmowa wstępna jest ważnym etapem, ponieważ pomaga zorientować się w tym, jakie wyobrażenia o hipnozie ma dana osoba. Jesteśmy więc w stanie przyjąć najlepszy sposób postępowania indywidualnie do takiego człowieka. Jeśli chodzi o pozycję, osoba hipnotyzowana może siedzieć lub leżeć. Najważniejsze, aby pozycja była wygodna i bezpieczna.

tubapay
tubapay

Jest wiele technik wprowadzających w trans, wszystko zależy od naszych preferencji i umiejętności. Do najczęściej wykonywanych zaliczamy technikę Bernheima oraz technikę fiksacji wzroku. W tej pierwszej wmawiamy osobie hipnotyzowanej ociężałość powiek, senność oraz niemożność otwarcia oczu. Następnie przechodzimy do ociężałości nóg i reszty ciała. Wszystkie sugestie podajemy spokojnym i monotonnym głosem, dążąc do opanowania uwagi hipnotyzowanego. Z kolei technika fiksacji wzroku opiera się na wpatrywaniu się osoby hipnotyzowanej w jakiś przedmiot trzymany około 30 cm przed jej oczami. Celem jest wywołanie znużenia i senności, aby zmęczone oczy same się zamknęły. Jeśli hipnotyzowany zamknie oczy, postępujemy dalej tak, jak w technice Bernheima.

Najtrudniejszym etapem jest pogłębienie transu, czyli przejście z jego lekkiej fazy do głębokiej. Nie u wszystkich osób jesteśmy w stanie tego dokonać. Trans głęboki wywołuje się poprzez podawanie coraz trudniejszych do wykonania sugestii. Z kolei najprostszym etapem jest wyjście z transu. Wystarczy podać sugestię odliczenia do pięciu i zasugerować wyjście z transu po liczbie „5”.

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Hipnoza uznawana jest za bezpieczną metodę, praktycznie nie można z jej pomocą zrobić nikomu krzywdy, jako że nie jesteśmy w stanie zmusić hipnotyzowanego do wykonywania narzuconych, niebezpiecznych poleceń. Szczególną ostrożność powinny jednak zachować osoby chore psychicznie, także z depresją. Kolejnymi osobami, które nie powinny poddawać się hipnozie, są pacjenci z padaczką, osoby niewidome oraz dzieci do 14. roku życia. U tych ostatnich mogłoby bowiem dojść do rozwoju zaburzeń osobowości.

Nie ma badań dotyczących kobiet w ciąży poddawanych hipnozie. Uważa się jednak, że w I trymestrze powinny unikać takich praktyk, ponieważ mogłoby to wpłynąć na rozwijające się dziecko. Należy pamiętać, że istnieje bardzo silna więź emocjonalna między matką a dzieckiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaczorowski A., Autohipnoza świadoma i nieświadoma, Skuteczna terapia Twoich ograniczeń, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2011.
  2. Hewitt W., Hipnoza i autohipnoza, Wydawnictwo Medium, Warszawa 1999.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.