Szukaj

Akupresura niemowląt

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Akupresura niemowląt zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. Z jej pomocą opracowuje się najczęściej stópki malucha, co pozytywnie wpływa na jego rozwój, uspokaja oraz wywiera wiele innych korzyści zdrowotnych. Działanie akupresury bazuje na filozofii chińskiej, zgodnie z założeniami której między punktem na ciele a narządem wewnętrznym przepływa energia. Z rozmaitych przyczyn może być zablokowana i powodować dolegliwości bólowe, wówczas należy wykonać działania mające na celu jej odblokowanie.

Akupresura niemowląt

Akupresura niemowląt – na czym polega?

Akupresurę u niemowląt wykonuje się w odniesieniu do stópek. Zgodnie z zasadami metody, każde miejsce w obrębie stopy odpowiada określonej części ciała w rozumieniu ogólnym. W dużym skrócie prezentuje się to następująco:

  • najbardziej zewnętrzna część pięty, tuż przy guzie piętowym – więź z mamą;
  • pięta – miednica;
  • dolna część środka stopy, tuż za piętą – dolna część brzucha;
  • górna część środka stopy – górna część brzucha;
  • górna część stopy, tuż po paluszkami – klatka piersiowa;
  • paluszki – zatoki.

Przykładowo, jeśli niemowlę zaczyna ząbkować i wiąże się z tym silny dyskomfort oraz ból, za pomocą akupresury możemy łagodzić przykre dolegliwości. Ząbkom odpowiadają punkty zlokalizowane na czubkach paluszków, dlatego wystarczy delikatnie uciskać te okolice. Akupresurę warto rozpocząć spokojnym masażem stópek, obejmującym głównie głaskanie i delikatne rozcieranie podeszw. Następnie wykonujemy uciskanie pulsacyjne wybranych punktów oraz uciskanie stałe, trwające 5-10 sekund w odniesieniu do jednego miejsca.

Akupresura niemowląt – działanie

Wykonywanie akupresury u niemowląt wywiera pobudzające działanie na układ nerwowy. Impulsy, które powstały w wyniku uciskania określonych punktów na ciele, biegną do ośrodkowego układu nerwowego i docierają do kory mózgowej. Tam są przetwarzane i drogami nerwowymi rozprzestrzeniają się po całym ciele. Mogą docierać do chorych narządów wewnętrznych, zmniejszając u niemowlęcia dolegliwości bólowe i stymulując procesy naprawcze. Choć akupresura pobudza ośrodkowy układ nerwowy, jednocześnie działa głęboko relaksacyjnie i uspokajająco. Pomaga zachować równowagę ciała i ducha.  Z akupresury niemowląt warto skorzystać w następujących przypadkach:

tubapay
tubapay
  • bolesne ząbkowanie;
  • bóle brzuszka, kolki;
  • zaparcia, biegunki;
  • zakażenia wirusowe i bakteryjne;
  • bezsenność;
  • częsty płacz bez konkretnego powodu;
  • choroba lokomocyjna;
  • nadpobudliwość ruchowa lub wręcz przeciwnie – słabe odruchy i niska aktywność ruchowa.

Takich wskazań jest znacznie więcej, a akupresurę polecają zarówno pediatrzy, jak i fizjoterapeuci dziecięcy.

Czy akupresura niemowląt jest bezpieczna?

Akupresura ogólnie zaliczana jest to bezpieczniejszych metod, bez względu na wiek. Jest więc również niegroźna dla niemowląt, o ile zostanie wykonana zgodnie z zaleceniami i metodyką. Przede wszystkim uciskanie punktów na ciele nie może być zbyt mocne. Absolutnie nie może powodować dolegliwości bólowych czy dyskomfortu u dziecka. Należy także pamiętać, że skrajne wyniszczenie, odwodnienie, ogólny zły stan zdrowia i bardzo wysoka gorączka są przeciwwskazaniami do takich praktyk.

Jeśli nie wiemy jak wykonywać czynności związane z akupresurą niemowląt wystarczy udać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który przeprowadzi krótki instruktaż dla rodziców.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Overly R., Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich, Wydawnictwo Virgo, Warszawa 2005.
  2. Deadman P., Al-Khafaji M., Baker K., Podręcznik akupresury, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2021.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.