Szukaj
Szukaj

Flossing

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Flossing to jedna z metod fizjoterapii, polegająca na owijaniu mięśni i stawów taśmami okluzyjnymi. Celem takiego zabiegu jest pomaganie w przywracaniu prawidłowego funkcjonowania stawu czy uszkodzonych struktur powięziowo-mięśniowych. Choć metoda wydaje się być skuteczna, ma wielu przeciwników i często mówi się o jej skutkach ubocznych.

Flossing

Jak działa flossing?

Taśmy okluzyjne nałożone na mięśnie i stawy wywołują bardzo duży ucisk w tym miejscu. Miejsce ma chwilowe niedokrwienie, ponieważ wskutek tego ucisku krew nie może prawidłowo krążyć. Dodatkowo limfa wraz z produktami przemiany materii zostają wypchnięte do obwodu. Po zdjęciu taśmy do flossingu następuje gwałtowny napływ utlenowanej, pełnej składników odżywczych krwi do struktur organizmu. Tak silne przekrwienie przyczynia się do odnowy uszkodzonych czy przeciążonych mięśni oraz stawów. Stają się automatycznie lepiej dotlenione, ukrwione i odżywione.

Kompresja spowodowana taśmami działa również przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Oddziaływanie flossingu wykorzystuje się celem:

  • poprawy mobilności stawów;
  • zmniejszania dolegliwości bólowych i obrzęku;
  • przyspieszenia regeneracji tkanek;
  • poprawy pracy powięzi;
  • lepszej kontroli nad uszkodzoną partią ciała, np. podczas ćwiczeń;
  • zmniejszania intensywności stanów zapalnych.

Najczęściej metodę wykorzystuje się u sportowców u pacjentów ortopedycznych, po wszelkich kontuzjach i urazach aparatu ruchu.

Metodyka flossingu

Stosowana taśma ma około 2 metrów długości, jest mocno rozciągliwa i wykonana z lateksu. Fizjoterapeuta owija ją kilkanaście cm pod bolącym miejscem, kierując się w stronę serca. Napięcie taśmy nie może być maksymalne, ma być silne i odczuwalne przez pacjenta. Dlatego zaleca się naciąganie taśm na około 70%. Po ich założeniu pacjent przez około 2 minuty wykonuje proste ruchy i ćwiczenia, aby aktywować uszkodzony obszar do pracy. Ćwiczenia zawsze są dobierane indywidualnie – jeśli pacjent nie jest w stanie samodzielnie ćwiczyć, może skorzystać z pomocy fizjoterapeuty (ćwiczenia czynno-bierne).

Nieco bardziej zaawansowany jest tzw. trening okluzyjny, który polega na intensywniejszych i złożonych ćwiczeniach z taśmami do flossingu. W trakcie ćwiczeń z okluzją dochodzi do szybkiego podjęcia pracy beztlenowej przez mięśnie znajdujące się pod miejscem ucisku oraz poniżej niego. Wywołane w ten sposób niedotlenienie (hipoksja) przyspiesza aktywację włókien szybkokurczliwych (typu II), które w warunkach naturalnych aktywowane są dużo później oraz przy dużo wyższym obciążeniu. To metoda lubiana przez sportowców i nie tylko.

Patronite
Patronite

Wskazania do flossingu

Flossing pomoże w rehabilitacji następujących kontuzji:

Flossing uwalnia posklejaną powięź, zapewniając tym samym właściwą przesuwalność wszystkich tkanek. Szkodliwe metabolity i toksyny są sprawnie usuwane z mięśni, co stwarza im najlepsze warunki do regeneracji. Dodatkowo poprawia się ukrwienie i odżywienie uciskanych partii ciała.

Zobacz również: Metody terapii manualnej w łagodzeniu bólu.

Przeciwwskazania do flossingu – czy jest niebezpieczny?

Wśród głównych przeciwwskazań znajdują się:

Flossing posiada obecnie wielu przeciwników, którzy uważają metodę za niebezpieczną. Twierdzą, że tak silna kompresja, a następnie gwałtowne zwiększenie ukrwienia wpływają niekorzystnie na układ naczyń krwionośnych, co może powodować oderwanie się ewentualnych zakrzepów i skrzepów. Może dojść do zatoru, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia. Teorie te nie zostały jednak do końca potwierdzone, natomiast korzystne działanie flossingu u pacjentów bez choroby zakrzepowej tak.

Zobacz również: Zakrzepowe zapalenie żył.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kubasik W., Trening okluzyjny i flossing w fizjoterapii i sporcie, Bieruń 2017.
  2. Kubasik W., Humpa F., Rodak P., Kubasik A., Trening i rehabilitacja z ograniczonym dopływem krwi do mięśni, Rehabilitacja, 3/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *