Szukaj
Szukaj

Hipoksja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hipoksja to niski poziom tlenu w tkankach powodujący charakterystyczne objawy. Dochodzi do niej wówczas, gdy dyfuzja między pęcherzykami a krwią jest poważnie utrudniona lub kiedy ilość tlenu transportowanego przez krew jest niewystarczająca. Potocznie mówiąc jest to zatem niedotlenienie.

 

Efekty hipoksji

Hipoksja powoduje głównie:

 • zwiększenie pojemności minutowej serca;
 • zwiększenie oporu obwodowego;
 • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.

Dochodzi również do:

Patronite
Patronite
 • pobudzania komórek śródbłonka do syntezy wazodylatatora, którym jest tlenek azotu;
 • natychmiastowego rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Dodatkowo, wystąpienie hipoksji stanowi bodziec do syntezy i wydzielania erytropoetyny (EPO). Hipoksja często, choć nie zawsze, łączy się z hiperkapnią. To zwiększone stężenie dwutlenku węgla we krwi.

Klasyfikacja niedotlenienia

Wyróżnia się kilka rodzajów hipoksji:

 • hipoksyczną – spowodowaną niskim poziomem tlenu we krwi. Wśród jej przyczyn znajdują się: przebywanie na dużej wysokości, hipowentylacja pęcherzykowa, zmniejszona pojemność dyfuzyjna płuc bądź patologiczna perfuzja;
 • z niedokrwistości – to zmniejszona całkowita ilość tlenu związanego z hemoglobiną. Przyczyną tego stanu jest najczęściej utrata krwi, zatrucie tlenkiem węgla i niedokrwistość;
 • niedokrwienną – obejmuje zmniejszony przepływ krwi spowodowany niewydolnością serca lub zatorowością;
 • histotoksyczną – niemożność wykorzystania tlenu przez komórki z powodu zatrucia. Jak zatem można się domyśleć, przyczyną jest zatrucie cyjankiem lub inne zaburzenia metaboliczne.

Zapobieganie niedotlenieniu

W celu uniknięcia hipoksji organizm wykorzystuje czynniki monitorujące skład krwi tętniczej. Czynniki te reagują na 3 zmienne podlegające regulacji fizjologicznej:

 1. Tlen – dostarczanie tlenu z krwią tętniczą do komórek musi być wystarczające do podtrzymania oddychania aerobowego i produkcji ATP;
 2. Dwutlenek węgla – powstaje jako produkt cyklu kwasu cytrynowego. Jego wydalanie przez płuca jest ważne z dwóch powodów: wysoki poziom powoduje depresję ośrodkowego układu nerwowego, a zwiększone stężenie powoduje kwasicę (obniżone pH);
 3. pH – utrzymywanie homeostazy pH jest kluczowym elementem zapobiegającym denaturacji białek. Układ oddechowy „monitoruje” pH osocza i wykorzystuje zmiany wentylacji, aby modyfikować pH.

Bibliografia

 1. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
 2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 3. Błaszczak-Świątkiewicz K., Olszewska P., Mikiciuk-Olasik E., Wpływ hipoksji na zmiany metabolizmu komórek nowotworowych, Journal of Oncology, 4/2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *