Szukaj

Hirudoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hirudoterapia to popularna metoda leczenia polegająca na wykorzystywaniu działania medycznego pijawki lekarskiej (łac. hirudo medicinalis). Znana jest od ponad 2000 lat, a w ostatnim czasie dynamicznie wraca jej powszechność. Z pomocą hirudoterapii można leczyć wiele chorób i schorzeń, także tych niereagujących na inne formy leczenia tradycyjnego.

hirudoterapia

Hirudoterapia – na czym polega?

W 1884 roku J. B. Haycraft przeprowadził badania, które potwierdziły obecność hirudyny w ślinie pijawki. Z kolei w 1950 roku profesor F. Markwardt wyizolował hirudynę z gruczołów dokrewnych pijawki, zapoczątkowując powtórny wzrost zainteresowania nimi w medycynie. Współcześnie poznano już ponad 100 organicznych związków chemicznych, które posiadają zdrowotne właściwości i od których zależy cały efekt hirudoterapii. Hirudoterapia polega na przystawianiu pijawek do ciała pacjenta, w określonych miejscach, w obrębie których chce się uzyskać efekt leczniczy.

Pijawka przywiera do ciała ofiary za pomocą otworu gębowego zaopatrzonego w przyssawki oraz trzy promieniście ułożone szczęki. Każda z nich posiada aż do 90 małych chitynowych zębów. Po nakłuciu ciała pijawka pobiera krew z żywiciela (może to być ilość sięgająca 10-krotnej masy pijawki). Jednocześnie następuje uwalnianie wydzieliny gruczołów ślinowych, w związku z czym do krwiobiegu człowieka przedostają się substancje lecznicze. Są to między innymi:

  • hirudyna;
  • histamina;
  • eglina;
  • antystazyna;
  • inhibitory transglutaminaz osoczowych I i II – czynników stabilizujących fibrynę;
  • substancje hamujące agregację płytek krwi, np. saratyna, kalina;
  • destabilaza wykazująca działanie przeciwbakteryjne, rozkładająca stabilną fibrynę w zakrzepie oraz przyczyniająca się do wzrostu komórek nerwowych;
  • hementyna;
  • PC-L;
  • dopamina;
  • serotonina;
  • acetylocholina;
  • endorfiny;
  • chloromycetyna;
  • kolagenaza;
  • hialuronidaza;
  • steroidy (w tym kortyzol, estradiol, progesteron i testosteron).

Żaden inny organizm nie jest w stanie produkować wydzieliny posiadającej tak niezwykły i bogaty skład chemiczny. Wykorzystuje się to więc nie tylko w medycynie, ale w ostatnich latach również w kosmetologii. Pojedynczy zabieg hirudoterapii trwa średnio od 30 do 180 minut.

Jak przygotować się do zabiegu hirudoterapii?

W dniu zabiegu należy zrezygnować z alkoholu, kawy i mocnej herbaty oraz z palenia papierosów. Odradza się również spożywanie pokarmów ostrych, zwłaszcza cebuli i czosnku. Skóra musi być czysta, dlatego nie wolno używać zapachowych mydeł, perfum, kremów i balsamów do ciała, antyperspirantów, dezodorantów czy maści leczniczych. Osoby przyjmujące na stałe leki powinny skonsultować się z lekarzem. Niekiedy istnieje konieczność odstawienia ich na kilka dni przed przystawianiem pijawek.

Hirudoterapia – działanie

Najważniejszym związkiem obecnym w ślinie pijawek jest hirudyna, czyli silny antykoagulant, którego podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie tworzeniu się zakrzepów. Wspólnie z histaminą powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i znacznie lepsze odżywienie okolicznych tkanek. W ślinie pijawek znajdziemy również eglinę i inne substancje o działaniu przeciwbólowym. Do cennych efektów terapii zaliczamy też działanie przeciwzapalne, regulację ciśnienia tętniczego oraz usunięcie miejscowych toksyn.

tubapay
tubapay

Zobacz również: Oczyszczanie organizmu z toksyn.

Hirudoterapia – wskazania

Do podstawowych wskazań do hirudoterapii zaliczamy następujące:

Hirudoterapia znajduje coraz szersze zastosowanie również w kosmetologii. Wskazuje się, że opóźnia ona procesy starzenia organizmu i funkcjonowania narządów poprzez oddziaływanie substancji bioaktywnych na różne układy.

Hirudoterapia – przeciwwskazania

Ze względu na mnogość wydzielanych składników aktywnych do krwiobiegu człowieka, hirudoterapia nie zawsze może zostać wykorzystana. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy:

Przystawiania pijawek nie należy wykonywać również u dzieci poniżej 10. roku życia oraz u kobiet miesiączkujących.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tarnowska R., Car H., Hiurdoterapia – za i przeciw, Farmakologia Polska, 5/2009.
  2. Ząbkowska E., Piotrowska A., Hirudoterapia w wybranych zastosowaniach dermatologicznych, Kosmetologia Estetyczna, 6/2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.