Szukaj
Szukaj

Estradiol

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Estradiol (łac. estradiolum)wraz z estronem i estriolem jest zasadniczym hormonem należącym do grupy estrogenów. W zależności od fazy cyklu miesiączkowego jego wydzielanie zmniejsza się lub zwiększa.

Estradiol

Synteza

Komórki osłonki wewnętrznej posiadają wiele receptorów LH, a LH działa przez cAMP, zwiększając ilość androstendionu przekształcanego z cholesterolu. Pewna ilość androstendionu ulega przekształceniu w estradiol, który dostaje się do obiegu.

Komórki osłonki wewnętrznej zaopatrują komórki ziarniste w androstendion. Z kolei komórki ziarniste wytwarzają estradiol, kiedy są zaopatrzone w androgeny. Uważa się, że u ssaków naczelnych estradiol przez nie wytwarzany ulega wydzieleniu do płynu pęcherzyków.

Komórki ziarniste mają wiele receptorów FSH. FSH wspomaga wydzielanie w nich estradiolu przez działanie cAMP celem zwiększenia aktywności aromatazy. Dojrzałe komórki ziarniste nabywają również receptory LH. Hormon luteinizujący także stymuluje wytwarzanie estradiolu.

Patronite
Patronite

Estradiol w organizmie człowieka

Około 2% estradiolu krąży w wolnej postaci, zaś pozostała część związana jest z białkami: 60% z albuminami, a 38% z globuliną gonadalną wiążącą hormony steroidowe, która również wiąże testosteron.

W wątrobie hormon ten ulega przekształceniu w glukuroniany i siarczany. Wszystkie te związki chemiczne, podobnie jak i inne metabolity, wydalane są wraz z moczem. Zauważalne ilości organizm wydziela do żółci i powtórnie absorbuje do krwi (krążenie jelitowo-wątrobowe).

Funkcje estradiolu

Podczas ciąży znacznie zwiększa się wydzielanie estrogenów, które są syntezowane przez łożysko. Spośród trzech estrogenów w dobowej porcji moczu najbardziej zwiększa się zawartość estriolu, znacznie mniej zaś estronu czy estradiolu. Jednak estradiol mimo tego jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu ciąży. Zwiększa on pobudliwość mięśnia macicznego i tym samym działa antagonistycznie do progesteronu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.