Alkoholizm to choroba, która powoduje fizyczną i psychiczną zależność od alkoholu. Wielu ludzi uważa ją za chorobę przewlekłą, taką jak cukrzyca lub nadciśnienie. Według badań alkohol spożywany z umiarem chroni serce, ale jasnym jest to, że niepohamowane picie uszkadza wątrobę, trzustkę, jelita, mózg oraz wiele innych narządów. Często puste kalorie z alkoholu zastępują właściwe odżywianie, wówczas osobie pijącej grozi niedożywienie.
Przyczyny zaburzeń
Nie wiadomo do końca dlaczego niektórzy ludzie nadużywają alkoholu. Ważną rolę odgrywają czynniki społeczne oraz genetyczne. Jest bardzo prawdopodobne, że dzieci alkoholików popadną w nałóg, nawet jeśli były wychowane w rodzinie zastępczej.
U wielu osób przyczyną nadużywania alkoholu są czynniki psychiczne takie jak stres, kłopoty, traumatyczne przeżycia. Alkohol dla chorej osoby jest środkiem, który rozładowuje stres i zmniejsza ból. Ludzie o słabej psychice najczęściej zapadają na tą właśnie chorobę.
Zobacz również: Depresja.
Alkoholizm – objawy
Alkoholik ciągle szuka okazji do wypicia, nie potrafi odmówić alkoholu, przekłada go ponad rodzinę, przyjaciół i pracę. Jednak picie nie rozwiązuje jego problemów, w związku z czym musi pić coraz więcej żeby osiągnąć te same skutki.
Ponadto źle reaguje na negatywną ocenę picia alkoholu, uporczywie zaprzecza istnieniu problemu, może przy tym reagować nawet agresją. Natomiast kiedy przestaje pić, zaczyna cierpieć na zespół abstynencyjny (napady szału, drgawki, omamy).
Alkoholizm – leczenie
Proponowane preparaty można stosować łącznie. Pomagają one przetrwać początkowy etap odzwyczajania się od alkoholu, który może trwać tygodnie, a nawet miesiące lub lata. Żeby zmniejszyć objawy abstynencyjne (czyli spowodowane odzwyczajeniem się od picia), należy przyjmować leki konwencjonalne wraz z preparatami wspomagającymi. Większość silnie uzależnionych alkoholików ma znaczne niedobory ważnych składników odżywczych, w tym także:
- witamin z grupy B, witaminy C;
- minerałów takich jak magnez, chrom czy cynk.
Wynika to z niewłaściwego sposobu odżywiania się oraz toksycznych właściwości alkoholu. Dlatego powinni oni zażywać, co najmniej przez kilka miesięcy, preparaty witaminowo – mineralne, aby odnowić zapas niezbędnych substancji odżywczych.
Witamina C wzmacnia organizm w trudnym okresie usuwając jednocześnie alkohol z komórek i zmniejszając objawy abstynencyjne. Najlepiej działa razem z witaminą E.
Witaminy z grupy B, aminokwas glutamina i wyciąg z opornika łatkowatego (zwany popularnie kudzu) zmniejszają chęć picia alkoholu. Zioło ostropestu plamistego oraz fosfatydylocholina (500 mg 3 razy dziennie) wzmacniają wątrobę i pomagają uwolnić organizm od szkodliwych substancji. Z kolei preparaty witaminowe i mineralne pomagają osiągnąć właściwe stężenie chromu i cynku.
Chrom zmniejsza podstawowy problem alkoholików, czyli zmęczenie spowodowane małym stężeniem glukozy we krwi (hipoglikemię), a cynk jest podstawowym składnikiem wielu enzymów. Do wielu procesów metabolicznych potrzebny jest także magnez, który należy dodawać do codziennej dawki witamin i minerałów.
Olej z wiesiołka zawiera kwas tłuszczowy GLA (kwas gamma – linolenowy), który bierze udział w syntezie substancji chemicznych wytwarzanych między innymi w mózgu, zwanych prostaglandynami E. Zmniejszają one objawy abstynencyjne takie jak wybuchy gniewu czy depresję oraz wspomagają wątrobę i układ nerwowy. Naturalnymi środkami uspokajającymi są preparaty z pieprzu metystynowego, które działa nasennie.
Pozostałe metody
Jeśli zmiana diety, suplementacja i porady żywieniowe zawiodą, można:
- włączyć się do grupy wsparcia dla Anonimowych Alkoholików (AA);
- poddać się zabiegowi akupunktury, który może zmniejszyć chęć picia.
Wizyta u lekarza
Do lekarza należy się zgłosić wówczas, gdy:
- picie rozpoczyna się jeszcze przed śniadaniem;
- trwa dłużej niż 48 godzin;
- towarzyszą mu upadki i utraty świadomości;
- alkohol stanowi najlepszy środek uśmierzania bólu czy rozwiązywania problemów;
- niszczy relacje z ludźmi.
Na alkoholizm powinny leczyć się osoby cierpiące na tę chorobę, jak również bliskie osoby z rodziny. Choroba ta dotyka całe rodziny, nie tyle piciem alkoholu, co psychicznym zmęczeniem i wyczerpaniem.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Frąckowiak M., Motyka M., Zespół zależności alkoholowej: charakterystyka, fazy rozwoju, metody diagnozowania, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2/2015.