Szukaj

Progesteron

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Progesteron jest kluczowym hormonem steroidowym niezbędnym do zaistnienia, podtrzymania i dalszego rozwoju ciąży. Wytwarzany jest przez jajniki.

Progesteron

Synteza progesteronu

Hormon ten jest wytwarzany przez komórki ciałka żółtego w jajnikach w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego. Powstaje pod wpływem hormonu luteinizującego (LH), w czym pośredniczy cykliczny AMP. Wydzielanie progesteronu zwiększa się kilkukrotnie w czasie pierwszych kilkunastu tygodni ciąży. Największą syntezę stwierdzono w 12. tygodniu ciąży, licząc czas trwania ciąży od dnia owulacji. Następnie wydzielanie progesteronu przez jajniki zmniejsza się w miarę zbliżania się porodu. Rozwijające się łożysko przyjmuje bowiem funkcję wydzielniczą jajników wydzielając do krwi znaczne ilości estrogenów i progesteronu.

Narządami docelowymi dla tego hormonu są:

  • macica;
  • gruczoł mlekowy;
  • ciałko żółte;
  • mózg.

Zobacz również: Hormony płciowe u kobiet.

Działanie

Progesteron działa na macicę antagonistycznie w stosunku do estrogenów. W związku z tym zmniejsza pobudliwość błony mięśniowej macicy, zwłaszcza w stosunku do oksytocyny, hiperpolaryzując błonę komórkową komórek mięśni gładkich. Odpowiada zatem za przygotowanie endometrium do implantacji i za zagnieżdżenie zarodka. Odpowiada ponadto za modyfikację odpowiedzi immunologicznej matki zapobiegającej odrzuceniu allogenicznego płodu. Zapobiega to poronieniu. W obrębie gruczołów sutkowych wywołuje w płacikach rozwój komórek gruczołowych. Efektem tego jest możliwość laktacji.

Z kolei w drugiej połowie ciąży progesteron odpowiada za relaksację powiększającej się macicy oraz hamowanie jej skurczów, między innymi poprzez zmniejszanie wrażliwości na działanie oksytocyny oraz obniżenie produkcji prostaglandyn. Badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują również na bardzo ważną rolę progesteronu w utrzymywaniu prawidłowej struktury i funkcji szyjki macicy w ciąży. Wszystko to ma szczególne znaczenie w okresie ciąży.

Natomiast gwałtowne obniżenie poziomu tego hormonu we krwi powoduje kontrolowane złuszczenie się błony śluzowej macicy. Mówiąc prostszym językiem, powoduje menstruację.

tubapay
tubapay

Zobacz również: Aktywność fizyczna w ciąży.

Skutki uboczne

Progesteron powoduje także:

  • sprzyja powstawaniu żylaków, gdyż spowalnia przepływ krwi;
  • przebarwienie skóry;
  • zatrzymanie wody w organizmie, czyli powstawanie obrzęków.

Zobacz również: Nadmiar wody w organizmie – przyczyny i objawy.

Dodatkowo nagły spadek poziomu progesteronu po porodzie może powodować wahania nastroju i depresję poporodową.

Zastosowanie progesteronu w ginekologii

Progesteron jest stosowany:

  • u kobiet nieciężarnych jako suplement w II fazie cyklu miesiączkowego;
  • w okresie klimakterium;
  • podczas leczenia rozrostów i raka endometrium.

Progesteron jest niezbędny do wytworzenia zmian wydzielniczych w endometrium, co warunkuje jego prawidłowe złuszczanie. W cyklach bezowulacyjnych nie dochodzi do wytworzenia ciałka żółtego i produkcji tego hormonu. Względny hiperestrogenizm niezrównoważony działaniem progesteronu może być przyczyną nieprawidłowych rozrostów i raka endometrium.

Leczenie lub suplementację progesteronem u kobiet niebędących w ciąży stosuje się zwykle długi czas. W przypadku leczenia rozrostów endometrium lub stosowania hormonalnej terapii zastępczej podaje się lek przez kilka miesięcy. Kobiety poddane takiej terapii są starsze od kobiet ciężarnych i dlatego objawy niepożądane stosowania leku mogą być bardziej wyrażone.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Bomba-Opoń D., Czajkowski K., Karowicz-Bilińska A., Kotarski J., Nowak-Markwitz E., Oszukowski P., Paszkowski T., Poręba R., Spaczyński M., Wielgoś M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie, Ginekologia Polska, 86/2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.