Szukaj
Szukaj

Skaza krwotoczna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Skaza krwotoczna to dolegliwość polegająca na nadmiernej skłonności do krwawień. Jest poważną konsekwencją zaburzeń hemostazy organizmu, czyli zdolności do krzepnięcia i fibrynolizy. Głównym jej objawem są przedłużające się krwawienia. Skazy krwotoczne są niebezpieczne dla zdrowia, zawsze wymagają odpowiedniej diagnostyki.

Skaza krwotoczna

Skaza krwotoczna – przyczyny

Samoistne krwawienie jest zawsze odchyleniem od stanu prawidłowego, a jedynym wyjątkiem od tej reguły pozostaje krwawienie miesiączkowe, o ile nie wiąże się z nadmierną utratą krwi. Nawet po obszernych urazach związanych z przerwaniem ciągłości łożyska naczyniowego, elementy dobrze działającej hemostazy zapewniają szybkie ustanie krwawienia. Do możliwych przyczyn wystąpienia skaz krwotocznych zaliczamy:

Skaza krwotoczna może pojawić się również wskutek przewlekłego przyjmowania niektórych leków – przeciwkrzepliwych, przeciwpłytkowych, NLPZ czy mielosupresyjnych. O ile wrodzone skazy krwotoczne są najczęściej powodowane pojedynczym defektem hemostazy, o tyle nabyte są zwykle wynikiem upośledzenia funkcji kilku elementów hemostazy. Spośród wrodzonych skaz krwotocznych tylko hemofilie A i B dziedziczy się w sposób sprzężony z płcią (chorują mężczyźni, zaś kobiety są nosicielkami). Pozostałe typy dziedziczą się w sposób autosomalny, zatem kobiety chorują na nie tak samo często jak mężczyźni.

Jak objawia się skaza krwotoczna?

W przypadku wrodzonych skaz krwotocznych objawem alarmowym powinny być przedłużające się krwawienia już w okresie dzieciństwa. Dotyczy to otarcia kolan podczas przewrócenia się czy krwawienia z dziąseł. Na ogół jednak pierwsze objawy obserwuje się w starszym wieku. Charakterystycznymi objawami skaz krwotocznych są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • częste, długie krwawienia z nosa czy dziąseł;
  • przedłużające się krwawienia po urazach skóry czy naczyń krwionośnych;
  • tendencja do siniaków i wybroczyn;
  • nadmierne krwawienia miesiączkowe u kobiet;
  • krwiomocz, krew w kale;
  • występowanie na błonach śluzowych jamy ustnej drobnych, fioletowych punkcików.

Po zdiagnozowaniu skazy krwotocznej konieczne jest podjęcie leczenia lub obserwacja swojego ciała.

Skaza krwotoczna – leczenie

Pacjenci w bezobjawowym okresie skazy krwotocznej na ogół nie wymagają leczenia. Konieczna jest obserwacja ciała i szczególna ostrożność. Należy uważać na siebie, unikać sportów ekstremalnych, niebezpiecznych czynności, urazów czy nawet przeciążeń stawów. Należy wykonywać okresowe badania krwi. Dodatkowo przed każdym zabiegiem, a nawet wizytą u dentysty należy zgłosić swój stan zdrowia specjaliście.

W razie urazu ciała należy nałożyć zimny opatrunek uciskowy i unieruchomić uszkodzone miejsce. Następnie należy przewieźć poszkodowanego do szpitala, gdzie personel medyczny kompleksowo się nim zajmie. Tu leczenie polega na podawaniu świeżej krwi lub preparatów krwiopochodnych zawierających brakujący czynnik osoczowy. Przy skazach krwotocznych nabytych konieczne jest leczenie choroby przyczynowej, która je wywołała.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Odnoczko E., Baran B., Windyga J., Zasady rozpoznawania skaz krwotocznych ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki laboratoryjnej, Hematologia, 4/2016.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *