Szukaj
Szukaj

Krwawienie z nosa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krwawienie z nosa jest zjawiskiem występującym zwłaszcza u dzieci. Szacuje się, że 64% osób ma przynajmniej jeden epizod krwawienia z nosa przed ukończeniem 15. roku życia. Dolegliwość jest jednak częsta także u osób dorosłych. W większości przypadków krwawienie ustępuje samoistnie i nie stanowi zagrożenia dla pacjenta.

Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa – charakterystyka

Pacjentów można podzielić na dwie grupy:

  • chorzy cierpiący na nawracające, samoograniczające krwawienia;
  • chorzy z krwawieniem aktywnym.

Pacjenci pierwszej grupy nie będą na ogół wymagać natychmiastowego postępowania w gabinecie mającego na celu zatrzymać krwawienie, lecz będą raczej kandydatami do pogłębionej diagnostyki w kierunku zaburzeń, które mogą mieć w swoim obrazie klinicznym krwawienie z nosa. Wśród pacjentów z drugiej grupy w pierwszej kolejności konieczne będzie zatrzymanie krwawienia.

Przyczyny

Przyczyny krwawień z nosa dzieli się na miejscowe i ogólnoustrojowe.

Do najczęstszych miejscowych przyczyn należą:

  • uraz;
  • nadmierne stosowanie preparatów obkurczających błonę śluzową;
  • zapalenie błony śluzowej nosa;
  • perforacja przegrody nosa;
  • długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z suchym powietrzem;
  • guzy jam nosa i zatok przynosowych.

Z kolei przyczyny ogólnoustrojowe to najczęściej:

  • uszkodzenie wątroby;
  • przegrzanie organizmu;
  • niedobór witaminy C;
  • choroby naczyń, np. choroba Rendu i wrodzone skazy krwotoczne, np. hemofilia;
  • nadmierny wysiłek fizyczny;
  • stosowanie niektórych leków (jako efekt uboczny ich zażywania);
  • zaburzenia endokrynologiczne.

Krwawienia z nosa mogą występować również w ciąży. Nie wykazano powiązania większej ilości epizodów krwawienia z nadciśnieniem tętniczym, jednak uważa się, że zbyt wysokie ciśnienie krwi zwiększa czas jego utrzymywania się.

Miejscowe przyczyny krwawienia pozwala ustalić bądź wykluczyć badanie laryngologiczne.

Patronite
Patronite

Postępowanie lecznicze

Niezależnie od przyczyny nie jest wskazane przyjmowanie w czasie krwawienia pozycji leżącej, ponieważ krew spływa wówczas do gardła i pobudza do wymiotów. Należy zatem przyjąć pozycję siedzącą, trzymając pod nosem naczynie do zbierania krwi. Skuteczne jest uciśnięcie nasady nosa i pochylenie tułowia wraz z głową ku przodowi. Dodatkowo warto zastosować zimne okłady na kark i grzbiet nosa, gdyż niska temperatura powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i hamuje krwawienia.

Jeśli opisane postępowanie nie pomoże, konieczna jest wizyta u laryngologa. Wśród metod stosowanych przez specjalistów znajdują się:

  • koagulację chemiczną lub elektryczną;
  • odwarstwienie śluzówki przegrody nosa;
  • tamponadę przednią lub tylną.

W bardzo rzadkich przypadkach można przeprowadzić podwiązanie jednego z dużych naczyń doprowadzających krew do jam nosa (np. tętnic sitowych).

Ostre krwawienie na ogół nie jest tak silne, aby spowodowało groźną dla życia utratę krwi. W przypadkach masywnego krwotoku konieczna jest ocena drożności dróg oddechowych i ryzyka zachłyśnięcia krwią. Należy także zwrócić uwagę na objawy sugerujące rozwijający się wstrząs hipowolemiczny.

W trakcie badania fizykalnego należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zwiększyć krwawienia lub nie spowodować jego nawrotu, jeżeli chwilowo ustąpiło. Na ogół ocena bez użycia wzierników laryngologicznych jest bardzo trudna. Do zajrzenia do wnętrza jamy nosowej można posłużyć się otoskopem.

Tamponada przednia i tylna

Pierwszym etapem tamponady przedniej jest oczyszczenie jamy nosowej z zalegającej w niej krwi i skrzepów. Jeśli pacjent spełnia polecenia nakazuje się mu mocne wydmuchanie nosa. Jeśli jednak dolegliwość dotyczy dziecka lub pacjenta nie spełniającego poleceń, skrzepy można odessać.

Kolejny krok stanowi obkurczenie śluzówki nosa za pomocą leków w aerozolu, po czym do jam nosa zakłada się specjalny opatrunek.

W przypadku krwawień z tylnej części przegrody nosowej oraz krwawień niedających się opanować, wykonuje się tamponadę tylną nosa. Zabieg ten polega na zablokowaniu nozdrzy tylnych za pomocą kompresów z gazy na troczkach.

Bibliografia

  1. Kwast P., Zawadzka-Głos L., Krwawienie z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie, Nowa Pediatria, 3/2015.
  2. Klimas A., Krwawienie z nosa (epistaxis), Prywatny Specjalistyczny Gabinet Lekarski.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.