Szukaj
Szukaj

Białaczka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Białaczka to nie pojedyncza jednostka chorobowa, lecz grupa nowotworów złośliwych o różnym przebiegu, wykazujących odmienne objawy kliniczne. Nowotwór zajmuje w pierwszej kolejności limfocyty, czyli komórki odpornościowe organizmu, po czym rozprzestrzenia się na inne układu i narządy. Mówiąc zatem w skrócie, białaczki to grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego.

Podział białaczki

Najpowszechniejszy podział obejmuje następujące rodzaje białaczek:

  • ostra szpikowa – chory produkuje zbyt wiele wczesnych komórek prekursorowych krwi;
  • ostra limfoblastyczna – chorzy produkują nadmierne ilości limfoblastów;
  • przewlekła szpikowa – chorzy produkują nadmierne ilości granulocytów i komórek szpikowych;
  • przewlekła limfatyczna – chorzy produkują zbyt dużo limfocytów.

Białaczka – objawy

Do pierwszych objawów białaczki zalicza się:

  • zmniejszenie masy ciała;
  • przewlekłe infekcje;
  • ogólne zmęczenie i obniżenie samopoczucia;
  • krwawienie z dziąseł oraz tendencje do krwawień i siniaków;
  • czerwoną wysypkę skórną;
  • powiększenie śledziony;
  • zwiększenie temperatury ciała;
  • bladość powłok skórnych;
  • trudności z oddychaniem, czemu może towarzyszyć kaszel.

Późniejsze objawy zależą od rodzaju białaczki i nie da się ich jednoznacznie określić. W każdym razie choroba prowadzi do stopniowego wyniszczenia organizmu.

Białaczka - objawy

Diagnostyka

Wiele osób o białaczce dowiaduje się podczas wykonywania rutynowych badań, niestety wówczas zwykle choroba jest już zaawansowana. Dzieje się tak, ponieważ przez długi czas nowotwór może nie dawać żadnych objawów.

Diagnostyką raka zajmuje się hematolog. Pod kątem wykrycia nowotworu wykonuje się badania krwi oceniające ilość poszczególnych krwinek. Dodatkowo można wykonać badanie wątroby i nerek, aby określić ich prawidłową czynność. Lekarz może pobrać szpik kostny z talerza kości miednicznej, aby określić czy komórki nowotworowe zajęły także szpik kostny.

Patronite
Patronite

Białaczka – leczenie

Leczeniem białaczki zajmuje się głównie onkolog, jednak powinien on pozostawać w kontakcie z innymi specjalistami – w zależności od zajętych układów organizmu. Ponadto fizjoterapia może poprawić jakość życia codziennego, poprzez jak najdłuższe utrzymanie siły mięśniowej czy sprawności płuc (ćwiczenia oddechowe). Czas leczenia może wynosić nawet kilka, kilkanaście miesięcy, w zależności od rodzaju i zaawansowania choroby.

Nie ma jednej, uogólnionej terapii dla każdego pacjenta. Dobór odpowiedniego postępowania leczniczego zależy od wieku, chorób współistniejących, stanu zdrowia, płci, zaawansowania białaczki oraz wielu innych czynników. Po wnikliwej diagnostyce i rozmowie z pacjentem lekarz przedstawi najefektywniejszy plan leczenia.

Do najczęściej wybieranych metod leczniczych w przypadku białaczki należą:

  • chemioterapia – trwa kilka miesięcy, obejmuje przyjmowanie mieszanki leków, które oddziałują bezpośrednio na komórki rakowe eliminując je;
  • przeszczep komórek macierzystych – obejmuje zastąpienie uszkodzonych komórek szpiku kostnego komórkami zdrowymi, pobranymi od dawcy;
  • radioterapia – naświetlanie określonych części ciała promieniowaniem X.

Skutki uboczne

Wszystkie metody lecznicze wiążą się z licznymi skutkami ubocznymi. Wśród najczęściej występujących znajdują się:

  • ogólne osłabienie;
  • złe samopoczucie;
  • nudności;
  • utrata włosów.

Należy pamiętać, że szybko postawiona diagnoza i wcześnie podjęte leczenie wpływa na lepsze rokowania. Niestety, szansę na całkowite wyleczenie daje wyłącznie szybko wykonany przeszczep szpiku, przy czym niezwykle trudno jest znaleźć odpowiedniego dawcę. W rodzinie istnieje 25% szans na odnalezienie dawcy, natomiast wśród osób niespokrewnionych szansa ta maleje do 1:20 000. Dlatego podjęcie decyzji o zostaniu dawcą jest tak ważne. Można niewielkim kosztem uratować komuś życie. Inne metody wiążą się z ryzykiem nawrotu białaczki po kilku latach, jednak zwykle da się ją wówczas wyleczyć. W przypadku białaczek ostrych, niepodjęcie leczenia skutkuje śmiercią w ciągu kilku tygodni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jędrzejczak W., Bieniaszewska M., Błoński J., Dmoszyńska A., Góra-Tybor J., Hellmann A., Hołowiecki J., Kalinka-Warzocha E., Kuliczkowski K., Meder J., Podolak-DawidziakM., Prejzner W,, Robak T., Skotnicki A., Urbaniak-Kujda D., Walewski J., Warzocha K., Zdziarska J., Nowotwory układów krwiotwórczego i limfoidalnego, Zalecenia postępowania diagnostyczno−terapeutycznego w nowotworach złośliwych.
  2. Kata D., Kyrcz-Krzemień S., Ostra białaczka szpikowa – współczesne poglądy na patogenezę, postępowanie diagnostyczne, klasyfikację, stratyfikację prognostyczną i leczenie, Postępy Nauk Medycznych, 7/2011.
  3. Warzocha K., Przewlekła białaczka limfocytowa, Onkologia w praktyce klinicznej, 2/2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.