Szukaj
Szukaj

Ćwiczenia oddechowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ćwiczenia oddechowe stanowią niezwykle ważną grupę ćwiczeń w kinezyterapii. Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego, a także zapobieganie powikłaniom wynikającym ze zmniejszonej aktywności fizycznej.

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe

Tego typu ćwiczenia należy rozpatrywać pod kątem przedziału wiekowego pacjentów. Dzieci oraz młodzież znajdująca się w fazie rozwoju często cierpi na wady postawy. Są to głównie zmiany w obrębie kręgosłupa, a w związku z czym także i klatki piersiowej. Efektem może być zmniejszenie pojemności życiowej płuc lub problemy z oddychaniem. Właśnie dlatego ważne jest wplatanie ćwiczeń oddechowych do konspektu zajęć korekcyjnych. Cel wykonywania tych ćwiczeń u osób dorosłych i geriatrycznych jest różny.

Cele ćwiczeń oddechowych:

  • wzmacnianie mięśni oddechowych;
  • zwiększanie pojemności życiowej płuc;
  • zwiększanie ruchomości przepony oraz stawów klatki piersiowej;
  • udrożnianie drzewa oskrzelowego (wydalanie zalegającego śluzu);
  • nauka prawidłowego oddechu.

Zobacz również: Jak dobrze oddychać?

Ćwiczenia oddechowe – wskazania

Ćwiczenia oddechowe wykonuje się nie tylko w przebiegu licznych chorób układu oddechowego. Zalecane są każdemu pacjentowi przebywającemu długotrwale w pozycji leżącej (ponad 7 dni), po operacjach czy zabiegach. Wskazane są szczególnie osobom, u których zdiagnozowano brak powrotu do zdrowia.

Tego rodzaju ćwiczenia powinny być elementem zajęć fizycznych osób w każdym wieku, ponieważ ułatwią prowadzenie ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Szczegółowe wskazania do wykonywania ćwiczeń oddechowych:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

• cały przebieg ciąży;
• choroby układu oddechowego;
• przed operacjami i po operacjach;
• podeszły wiek;
• mało aktywny tryb życia;
wady postawy, szczególnie w obrębie klatki piersiowej.

Przeciwwskazania do ćwiczeń oddechowych

Nie istnieją praktycznie żadne przeciwwskazania do wykonywania tego typu ćwiczeń. Ich intensywność i rodzaj można dowolnie zmieniać i dobierać indywidualnie do pacjenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na choroby zlokalizowane w narządach wewnętrznych, np. w przypadku zawału serca. Wówczas należy uzyskać zgodę lekarza prowadzącego.

Ćwiczenia oddechowe – przykłady

Zwiększanie pojemności życiowej płuc, zwiększanie siły mięśni oddechowych oraz ruchomości klatki piersiowej można uzyskać za pomocą ćwiczeń opisanych poniżej:

  1. Wykonanie przez pacjenta 5 sekundowego wdechu, następnie 3 sekundowy bezdech i powolny, równomierny wydech.
  2. Powolne wykonanie maksymalnego wdechu, a następnie stopniowy, przerywany wydech.
  3. Przyłożenie oporu (za pomocą dłoni) na mięśnie piersiowe większe lub na przeponę, a następnie polecenie pacjentowi wykonania wdechu napierając na przyłożoną dłoń. Ciekawą opcją jest przyłożenie dłoni na powierzchni dolnych żeber.
  4. Ćwiczenia bezdechu – hiperwentylacja, czyli wykonanie około 10 maksymalnych wdechów, a następnie wykonanie wdechu na określony czas, np. na 10 sekund. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenie to nie jest zalecane osobom powyżej 50 roku życia.

Ćwiczenia z wykorzystaniem przyborów

W tym celu można użyć podstawowych przedmiotów, takich jak słomka do picia, chusteczka higieniczna, kartka papieru czy butelka z wodą.

  1. Chusteczkę lub kartkę papieru należy trzymać w odległości około 15 cm od ust pacjenta (odległość należy stopniowo zwiększać wraz z poprawą siły wydechu). Następnie pada polecenie dmuchania z całych sił w przedmiot, aby widocznie się poruszył. Ćwiczenie polecane jest w szczególności osobom o słabych mięśniach oddechowych.
  2. Słomkę należy włożyć do opróżnionej w połowie 0,5 litrowej butelki wody. Pacjent ma za zadanie dmuchać w słomkę w ten sposób, aby w wodzie powstawały bąbelki powietrza.
  3. Dowolny, niezbyt ciężki przedmiot, np. telefon komórkowy, należy położyć pacjentowi na brzuchu pomiędzy pępkiem a mostkiem. Zadaniem chorego będzie wykonanie na tyle głębokiego wdechu, aby przedmiot uniósł się do góry wraz z ciałem. Kładąc przedmiot na brzuchu celem ćwiczeń będzie poprawa lub nauka oddychania torem brzusznym (przeponowym). Przedmiot położony na linii sutków skutecznie poprawi oddychanie torem piersiowym.

Nauka efektywnego kaszlu

Ćwiczenia oddechowe mające na celu dodatkowo naukę kaszlu i wydalanie zalegającego w oskrzelach śluzu można wykonywać w różnych pozycjach wyjściowych.

  1. Pacjent siedzi na krześle w pozycji pochylonej do przodu. Wykonuje maksymalny wdech, a przy wydechu fizjoterapeuta oklepuje plecy zgodnie z wszelkimi zasadami drenażu.
  2. Pacjent wykonuje maksymalny wdech, a następnie wydech poprzez kaszel.
  3. Wykonanie maksymalnego wdechu, następnie podczas wydechu 3 kaszlnięcia i dokończenie wydechu w naturalny sposób.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zembaty A., Kinezyterapia, Tom II, Wydawnictwo Kasper Sp. z o.o., Kraków 2003.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *