Szukaj
Szukaj

Nerwica

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nerwica to zaburzenie czynności ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się jego nadmierną pobudliwością i wzmożonymi reakcjami na negatywne bodźce zewnętrzne. Nerwica zwana jest również zaburzeniem nerwicowym lub zaburzeniem lękowym.

Nerwica

Z czego powstaje nerwica?

Nerwice to grupa zazwyczaj łagodnych zaburzeń osobowości, których podłożem są stany lękowe i niepokój. Innymi słowy jest to choroba ściśle związana z emocjami. Nerwica nie ma nic wspólnego z organiczną strukturą i stanem nerwów człowieka w sensie anatomicznym i fizjologicznym. Nie jest uwarunkowana patologicznymi zmianami w mózgu, lecz nieświadomymi konfliktami psychicznymi, nad którymi osoba chora nie jest w stanie zapanować.

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęściej są to czynniki psychologiczne takie jak:

 • urazy psychiczne, których pacjent doznaje w życiu;
 • stresujące wydarzenia, zwłaszcza te dłużej trwające;
 • kłopoty w pracy lub w domu.

U części osób mogą mieć na to wpływ czynniki dziedziczne oraz wychowywanie się w lękowej atmosferze rodzinnej. Podsumowując, przyczyną nerwicy może być niemal wszystko, co pacjent odbierze negatywnie i w sposób mocno emocjonalny. Może to być nadmierny stres, kłopoty finansowe, problemy rodzinne i małżeńskie, przewlekłe schorzenia czy czynniki biologiczne. Należy pamiętać, że niektóre osoby posiadają wrodzoną tendencję do występowania stanów nerwicowych.

Objawy nerwicy

Obraz kliniczny nerwicy jest bardzo obszerny i zależy przede wszystkim od danego pacjenta. Każdy bowiem inaczej reaguje na poszczególne sytuacje. Objawy mogą obejmować między innymi:

Patronite
Patronite
 • nadmierny niepokój i stany lękowe;
 • panikę;
 • smutek;
 • ogólne złe samopoczucie;
 • psychozy i fobie;
 • omdlenia;
 • kołotanie serca;
 • duszności;
 • nadmierną potliwość;
 • zaburzenia wegetatywne;
 • irracjonalne zachowania;
 • uczucie dławienia w gardle.

Wyżej wymienione objawy mogą występować odrębnie lub w grupie kilku. Mogą mieć również różne nasilenie, a wszystko to jest kwestią indywidualną. Z tego względu nerwice dzieli się na różne podtypy. Objawy nerwicy dotyczą przede wszystkim stanów lękowych, które pojawiają się w odpowiedzi na różne bodźce, które u zdrowej osoby nie wywołałyby żadnych objawów. Pacjenci cierpiący na któreś z zaburzeń lękowych doświadczają zwykle również i rozmaitych dolegliwości somatycznych.

Pacjent zazwyczaj zdaje sobie sprawę z absurdalności swoich natręctw, fobii czy lęków, jednak mimo tego nie jest w stanie ich przezwyciężyć. Nie może zapanować nad lękiem i mimo częściowego rozumienia swojego problemu – wykazuje szereg objawów somatycznych.

Zobacz również: Depresja.

Leczenie nerwicy

Psychoterapia stanowi najlepszą i najskuteczniejszą metodę leczenia nerwicy. Środki farmakologiczne stosuje się tylko wtedy, gdy istnieje konieczność szybkiej redukcji lęku lub zachowań agresywnych. Są to tak zwane stany krytyczne. Psychoterapia to leczenie zaburzeń psychicznych i emocjonalnych bez użycia leków, polegające na oddziaływaniu na psychikę pacjenta. Za pomocą rozmów z przeszkoloną osobą pacjent poznaje od podstaw własny problem i uczy się radzić sobie z jego konsekwencjami. Często stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Skuteczna jest także terapia psychodynamiczna, która pozwala dotrzeć do przyczyn objawów

Metodami wspomagającymi leczenie nerwicy mogą być różne zabiegi fizjoterapeutyczne – zarówno odpowiednio dobrane zabiegi fizykalne, kinezyterapia, jak również metody specjalne, takie jak akupunktura, akupresura czy techniki manualne.

Bibliografia

 1. Mandal E., Horak A., Taktyki manipulacji pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi w życiu codziennym i podczas terapii, Psychiatria Polska, 1/2016.
 2. Kacprzyk-Straszak A., Pawlak A., Kucharczyk K., Zaburzenia lękowe – rzeczywistość obok nas, Beskidzkie Dziedzictwo V.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *