Nerwica to zaburzenie czynności ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się jego nadmierną pobudliwością i wzmożonymi reakcjami na negatywne bodźce zewnętrzne. Nerwica zwana jest również zaburzeniem nerwicowym lub zaburzeniem lękowym.
Z czego powstaje nerwica?
Nerwice to grupa zazwyczaj łagodnych zaburzeń osobowości, których podłożem są stany lękowe i niepokój. Innymi słowy jest to choroba ściśle związana z emocjami. Nerwica nie ma nic wspólnego z organiczną strukturą i stanem nerwów człowieka w sensie anatomicznym i fizjologicznym. Nie jest uwarunkowana patologicznymi zmianami w mózgu, lecz nieświadomymi konfliktami psychicznymi, nad którymi osoba chora nie jest w stanie zapanować.
Przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęściej są to czynniki psychologiczne takie jak:
- urazy psychiczne, których pacjent doznaje w życiu;
- stresujące wydarzenia, zwłaszcza te dłużej trwające;
- kłopoty w pracy lub w domu.
U części osób mogą mieć na to wpływ czynniki dziedziczne oraz wychowywanie się w lękowej atmosferze rodzinnej. Podsumowując, przyczyną nerwicy może być niemal wszystko, co pacjent odbierze negatywnie i w sposób mocno emocjonalny. Może to być nadmierny stres, kłopoty finansowe, problemy rodzinne i małżeńskie, przewlekłe schorzenia czy czynniki biologiczne. Należy pamiętać, że niektóre osoby posiadają wrodzoną tendencję do występowania stanów nerwicowych.
Objawy nerwicy
Obraz kliniczny nerwicy jest bardzo obszerny i zależy przede wszystkim od danego pacjenta. Każdy bowiem inaczej reaguje na poszczególne sytuacje. Objawy mogą obejmować między innymi:
- nadmierny niepokój i stany lękowe;
- panikę;
- smutek;
- ogólne złe samopoczucie;
- psychozy i fobie;
- omdlenia;
- kołotanie serca;
- duszności;
- nadmierną potliwość;
- zaburzenia wegetatywne;
- irracjonalne zachowania;
- uczucie dławienia w gardle.
Wyżej wymienione objawy mogą występować odrębnie lub w grupie kilku. Mogą mieć również różne nasilenie, a wszystko to jest kwestią indywidualną. Z tego względu nerwice dzieli się na różne podtypy. Objawy nerwicy dotyczą przede wszystkim stanów lękowych, które pojawiają się w odpowiedzi na różne bodźce, które u zdrowej osoby nie wywołałyby żadnych objawów. Pacjenci cierpiący na któreś z zaburzeń lękowych doświadczają zwykle również i rozmaitych dolegliwości somatycznych.
Pacjent zazwyczaj zdaje sobie sprawę z absurdalności swoich natręctw, fobii czy lęków, jednak mimo tego nie jest w stanie ich przezwyciężyć. Nie może zapanować nad lękiem i mimo częściowego rozumienia swojego problemu – wykazuje szereg objawów somatycznych.
Zobacz również: Depresja.
Leczenie nerwicy
Psychoterapia stanowi najlepszą i najskuteczniejszą metodę leczenia nerwicy. Środki farmakologiczne stosuje się tylko wtedy, gdy istnieje konieczność szybkiej redukcji lęku lub zachowań agresywnych. Są to tak zwane stany krytyczne. Psychoterapia to leczenie zaburzeń psychicznych i emocjonalnych bez użycia leków, polegające na oddziaływaniu na psychikę pacjenta. Za pomocą rozmów z przeszkoloną osobą pacjent poznaje od podstaw własny problem i uczy się radzić sobie z jego konsekwencjami. Często stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Skuteczna jest także terapia psychodynamiczna, która pozwala dotrzeć do przyczyn objawów
Metodami wspomagającymi leczenie nerwicy mogą być różne zabiegi fizjoterapeutyczne – zarówno odpowiednio dobrane zabiegi fizykalne, kinezyterapia, jak również metody specjalne, takie jak akupunktura, akupresura czy techniki manualne.
Bibliografia
- Mandal E., Horak A., Taktyki manipulacji pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi w życiu codziennym i podczas terapii, Psychiatria Polska, 1/2016.
- Kacprzyk-Straszak A., Pawlak A., Kucharczyk K., Zaburzenia lękowe – rzeczywistość obok nas, Beskidzkie Dziedzictwo V.
Polecane produkty:
Probiotyki - naturalne kultury bakterii
Probiotyki bioalgi to żywe, naturalne i specjalnie wyselekcjonowane kultury bakterii, które uzupełniają dietę w składniki probiotyczne takie jak m.in. Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Bifidum ... Zobacz więcej... |