Zużyta chrząstka, brak mazi stawowej, a wreszcie uszkodzone więzadła i ścięgna – bóle stawów i mięśni mają wiele przyczyn, dlatego trudno dyskutować z ich uciążliwością. Co ciekawe, problem ze swobodnym poruszaniem się nie dotyczy wyłącznie seniorów. Na choroby stawów narażone są również osoby prowadzące siedzący tryb życia i stosujący niezdrową dietę. Jak można poradzić sobie z uciążliwym bólem?
Skąd biorą się problemy ze stawami?
Ból stawów to problem o złożonym podłożu. W przypadku osób starszych może być związany z naturalnym zanikiem kolagenu w chrząstce stawowej, która ulega zniszczeniu w czasie chodzenia, powodując nieprzyjemny ból. Inną przyczyną bólu może być nadmierne obciążenie stawów w pracy lub niedostateczna aktywność fizyczna.
Na dolegliwości stawów narażone są przede wszystkim osoby prowadzące siedzący tryb życia, seniorzy oraz sportowcy na co dzień mocno obciążający organizm. W efekcie dojść może do uszkodzenia stawów, objawiającego się bólem, obrzękiem, a często także sztywnością.
Profilaktyka zamiast farmakoterapii
Bólom stawowym można zapobiec. Specjaliści nie mają wątpliwości, jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona stawów – lepiej zapobiegać niż leczyć uciążliwe dolegliwości. Raz uszkodzona chrząstka stawowa i jej włókna kolagenowe nigdy nie osiągną pierwotnej sprawności, nawet przy zastosowaniu najbardziej skutecznej farmakoterapii.
Jak więc zapobiegać nieprzyjemnym kontuzjom? Najpopularniejszą formą profilaktyki jest suplementacja. Środki dedykowane osobom w każdym wieku, zawierające m.in. glukozaminę czy kwas hialuronowy, wspierają naturalną regenerację stawów i zmniejszają ryzyko wystąpienia uciążliwych zwyrodnień.
Bóle stawów – jak sobie z nimi poradzić?
Czasem mimo profilaktyki (lub też przy jej braku), bóle stawów się i tak pojawiają. Jak sobie z nimi radzić?
Aktywność fizyczna i sesje z fizjoterapeutą
Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem jest wprowadzanie aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Ćwiczenia na chory staw biodrowy, kolanowy czy w nadgarstku z czasem zmniejszą obrzęk i zredukują ból. Należy jednak pamiętać, by w przypadku zaawansowanych schorzeń zasięgnąć porady lekarza bądź zapisać się na sesje treningowe z fizjoterapeutą. Tylko prawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą przynieść zamierzone skutki!
Wsparcie walki z bólem za pomocą leków i suplementów
W przypadku bólu stawów pomocna jest farmakoterapia i suplementacja. Pierwsza metoda wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem, który ustali stopień zaawansowania choroby i dobierze leki potrzebne do poprawy stanu zdrowia. Sprzedaż suplementów na problemy ze stawami prowadzi z kolei między innymi apteka internetowa – wapteka.pl, gdzie preparaty w formie kapsułek i płynów zamówić można online. Dedykowane nie tylko osobom starszym tabletki Doppelherz czy płyny Yango dostarczają do organizmu mikroelementy niezbędne w regeneracji uszkodzonych tkanek stawowych.
Domowe sposoby na ulgę w bólu stawów
Z bólem można sobie także poradzić doraźnie, dzięki domowym okładom czy kąpieli w ziołach. Dużą rolę gra tu obserwacja własnego ciała. Zimny lub gorący okład przykładać należy do bolącego miejsca sprawdzając, co przynosi ulgę. Do kąpieli dodać można zioła lub siarkę, które dzięki działaniu przeciwzapalnym niwelują nieprzyjemne uczucie. Trzeba pamiętać, że domowe metody walki z bólem stawów są krótkotrwałe, a kompres, czy kąpiel zdrowotna przynoszą jedynie chwilową ulgę. Niemniej jednak okazują się pomocne w przypadku wystąpienia nagłego bólu.
Już niewielki obrzęk w okolicy stawu powinien stanowić dla chorego informację, że powinien udać się do lekarza. Problemów ze stawami nie wolno lekceważyć, ponieważ zaniedbany stan zapalny prowadzić może do problemów ze swobodnym poruszaniem się. Jak podkreślają specjaliści, chorobom stawów lepiej zapobiegać niż je leczyć. Pamiętać powinny o tym w szczególności osoby młode, które mają możliwość zadbania o swoje zdrowie przed pojawieniem się problemu.
Artykuł sponsorowany