Akupresura to starożytna sztuka uzdrawiania polegająca na naciskaniu kluczowych punktów na ciele celem stymulacji naturalnych zdolności organizmu do samoregeneracji. Podczas naciskania takich punktów rozluźnia się napięcie mięśniowe, wzmacnia krążenie krwi i energii życiowej. To metoda zbliżona do akupunktury, jednak z tą różnicą, że w trakcie akupresury używa się palców, zaś w akupunkturze cienkie i ostre igły do akupunktury.
Co to jest akupresura?
Akupresura polega na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele, które są szczególnie wrażliwe na impulsy bioelektryczne i z łatwością je przewodzą. Zgodnie z tradycją, przez punkty te przechodzi energia życiowa. Stymulowanie ich powoduje wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. To neuroprzekaźniki, które między innymi działają przeciwbólowo. Jednocześnie zauważa się:
- wzmocnienie przepływu krwi i tlenu, a więc lepsze ukrwienie, odżywienie i dotlenienie tkanek;
- rozluźnianie mięśni;
- przywrócenie wewnętrznej równowagi;
- zmniejszanie skutków nadmiernego stresu i napięć emocjonalnych.
Akupresura jest całkowicie bezbolesna i na ogół bardzo delikatna. Może być stosowana zarówno jako metoda profilaktyczna (pozwala człowiekowi przystosować się do zmian środowiska i tym samym oprzeć chorobom), jak i jako metoda lecznicza.
Jak wygląda to w praktyce? Kiedy mięsień znajduje się w chronicznym skurczu, włókna mięśniowe kurczą się pod wpływem kwasu mlekowego wydzielanego z powodu zmęczenia, traumy, stresu, słabego krążenia czy braku równowagi chemicznej. Przykładowo, osoba znajdująca się pod wpływem silnego stresu może mieć problemy z oddychaniem. Niektóre punkty akupresurowe rozluźniają napięcie klatki piersiowej i pozwalają na głębszy oddech. Podczas naciskania określonych punktów, napięcie mięśniowe poddaje się naciskowi palca sprawiając, że włókna się wydłużają i odprężają, krew zaczyna swobodnie krążyć, a uwolnione toksyny zostają wyeliminowane. Wzmocnione krążenie zaopatruje daną okolicę ciała w tlen i składniki odżywcze.
Zobacz również: Suche igłowanie jako rodzaj akupunktury.
Gdzie znajdują się punkty?
Akupresura jest znacznie bardziej skomplikowana niż się wydaje. Przede wszystkim nie uciskamy dowolnych miejsc na ciele. Musimy wykazać się dużą znajomością anatomii i fizjologii, a także umiejętnością wyszukania tych struktur palpacyjnie. Niektóre punkty znajdują się pod głównymi grupami mięśniowymi, inne zaś w zagłębieniach ciała blisko kości. Punkty mięśniowe znajdują się we włóknach, obręczach lub węzłach mięśniowych. W praktyce wyróżnia się aż 365 punktów, które warto uciskać, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Akupresura – wskazania
Poniżej podane są przykłady punktów na ciele wraz z efektem ich terapii:
- zewnętrzna strona podbicia stopy, na szerokości kciuka od poduszki pod palcami – łagodzenie skurczów brzucha, bólu żołądka, niestrawności i hipochondrii;
- odległość czterech szerokości palców pod rzepką, po zewnętrznej stronie goleni – poprawa trawienia;
- podbicie dużego palca stopy – likwidacja migren i bólów głowy, poprawa koncentracji;
- bocznie od skrzydełek nosa – łagodzenie objawów dolegliwości płucnych.
W rzeczywistości przy użyciu akupresury, leczyć można dolegliwości niemal wszystkich partii i układów ciała. Udowodniono skuteczność tej metody w terapii między innymi:
- astmy oskrzelowej;
- alergii;
- depresji;
- schorzeń układu pokarmowego, w tym takich jak zespół jelita drażliwego, biegunka czy zaparcia;
- schorzeń układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego i miażdżycy;
- dolegliwości bólowych różnego pochodzenia;
- silnych dolegliwości bólowych podczas menstruacji;
- przewlekłego zmęczenia, nadmiernego stresu w życiu, wahań nastroju;
- nadwagi.
Zazwyczaj wskazaniem są choroby przewlekłe. Akupresurę można praktykować samodzielnie w domu, zarówno poprzez uciskanie punktów na ciele (na rynku kupić można specjalne książki czy tablice prezentujące ich lokalizację), jak i poprzez korzystanie z maty do akupresury.
Akupresura – przeciwwskazania
Akupresura nie jest metodą zalecaną w przypadku kobiet w ciąży, pacjentów nowotworowych oraz z zakrzepicą tętnic wieńcowych. Przeciwwskazaniami są również wszelkie problemy skórne, zwłaszcza grzybica i otwarte rany. W przypadku ostrych infekcji należy odczekać do pełnego wyzdrowienia, zaś po zawale serca do powrotu równowagi organizmu. Przy zachowaniu wszystkich przeciwwskazań akupresura uznawana jest za metodę całkowicie bezpieczną. Choć najlepiej udać się do osoby doświadczonej i przeszkolonej, to krzywdy z pewnością nie zrobi nam uczeń tej metody, który dopiero przyswaja jej tajniki.
Polecane produkty:
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... | |
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Gach M., Akupresura – najskuteczniejsze punkty, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
- Turgeon M., Akupresura bez tajemnic, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2003.