Szukaj
Szukaj

Zmęczenie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zmęczenie to stan obniżenia sprawności organizmu wskutek dużego wysiłku fizycznego lub psychicznego. Może jednak pojawić się w efekcie wielu innych czynników, np. przyjmowania niektórych leków. Zmęczenie to fizjologiczna reakcja obronna organizmu. W niektórych przypadkach może jednak przekształcić się w zespół przewlekłego zmęczenia, co jest groźną dolegliwością.

Zmęczenie

Zmęczenie – przyczyny

Zmęczenie towarzyszy współczesnym ludziom na każdym kroku. Zwłaszcza, jeśli dąży się do osiągnięcia sukcesu zawodowego lub zmaga z wieloma problemami. Do podstawowych czynników wywołujących stan zmęczenia zalicza się:

 • zbyt duży wysiłek, przeciążenie niepozwalające na odpoczynek i regenerację sił;
 • przedłużający się czas pracy;
 • stany takie jak stres, frustracja, lęk, kryzys oraz inne silne emocje;
 • monotonię;
 • stany chorobowe;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • wypalenie zawodowe;
 • zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Zmęczenie może wynikać zarówno z czynników fizjologicznych, jak i chorobowych. Przy często powtarzających się, przewlekłych epizodach zmęczenia warto zasięgnąć porady lekarza.

Sposoby na zmęczenie

Metody zmniejszające zmęczenie należy dobrać indywidualnie do każdego, w zależności od rodzaju zmęczenia (psychiczne, fizyczne, mieszane) oraz ogólnych preferencji. Nadmierna aktywność fizyczna uznawana jest za czynnik powodujący zmęczenie, jednak umiarkowana aktywność (spacer, przejażdżka rowerem, joga, lekki jogging) stanowi świetny sposób na czynną regenerację organizmu i poprawę samopoczucia. Tym samym wpływa korzystnie na likwidację zmęczenia fizycznego i psychicznego.

Równie istotna jest odpowiednia dieta. Organizm jest bardziej podatny na stres i zmęczenie, gdy nie dostarczamy mu składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto sięgać po antyoksydanty oraz koenzym Q10, który stanowi bardzo dobre źródło energii dla wszystkich komórek w postaci ATP. Dodatkowo należy pić 1,5 l mineralnej wody dziennie.

Patronite
Patronite

Nic tak nie regeneruje organizmu, jak odpoczynek i sen. Odpoczynek może być aktywny, jednak nie należy pomijać istoty odpoczynku biernego. Najlepszą metodą odpoczynku biernego jest sen. To właśnie podczas niego tkanki ustroju regenerują się, następuje przyspieszenie metabolizmu, wzrost syntezy wielu hormonów i enzymów, a także ogólne rozluźnienie. Do pozostałych metod zmniejszających zmęczenie zaliczamy:

 • śmiech – dobrym pomysłem będzie więc wesoła rozmowa lub obejrzenie zabawnego filmu;
 • zieleń i przyrodę – wyjazd na łono natury, odpoczynek w kontakcie z przyrodą;
 • naturalne światło – ludzie są dużo bardziej zmęczeni przebywając w ciemnych lub sztucznie oświetlanych pomieszczeniach;
 • żucie gumy – wykazano, że żucie gumy chwilowo zwiększa koncentrację. Jeśli czujemy zmęczenie, ale mamy do wykonania ważne zadanie, sięgnięcie po gumę do żucia może się okazać szybkim, chwilowym rozwiązaniem;
 • zimny prysznic – nic tak nie dodaje energii jak zimny prysznic. Ta metoda jest również wykorzystywana w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia;
 • ćwiczenia oddechowe – kilka minut głębokiego oddychania torem bocznożebrowym może skutecznie zmniejszyć zmęczenie zwłaszcza u osób wyczerpanych psychicznie i prowadzących siedzący tryb życia.

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył zmęczenia. Zwykle przemija ono szybko samo, niekiedy jednak warto wspomóc regenerację organizmu.

Zespół chronicznego zmęczenia

Mianem zespołu chronicznego zmęczenia określa się takie zmęczenie, które trwa minimum pół roku, zaś podstawowym objawem jest trwające, niewyjaśnione zmęczenie, które obniża poziom aktywności. Powysiłkowe osłabienie musi występować z utratą wigoru, szybką męczliwością mięśniową lub poznawczą, a taka osoba potrzebuje minimum 24 godziny na odzyskanie sił. Zmęczeniu (zarówno zwykłemu, jak i w przebiegu omawianego zespołu) towarzyszą różne objawy dodatkowe, w tym:

Leczenie

Metody leczenia zespołu chronicznego zmęczenia obejmują farmakoterapię, psychoterapię, medycynę niekonwencjonalną i modyfikację stylu życia. Znacznie ciężej jest wyleczyć zespół przewlekłego zmęczenia niż zwykłe zmęczenie, dlatego przede wszystkim należy mu zapobiegać. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia zespołu przewlekłego zmęczenia jest modyfikacja codziennej aktywności fizycznej (ważne zwłaszcza wśród sportowców) oraz fizjoterapia i balneoterapia.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kopacz T., Zespół przewlekłego zmęczenia jako problem terapeutyczny, Sztuka Leczenia, 3/2014.
 2. Duda M., Zmęczenie jako współczesne zagrożenie cywilizacyjne, Wydawnictwo UR, 1/2017.
 3. Maciejczyk M., Zmęczenie: przyczyny, objawy, zapobieganie, Acta Scientifica Academiae Ostroviensis, 26/2007.
 4. Bitner A., Klawe J., Zalewski P., Tafil-Klawe M., Etiologia zespołu przewlekłego zmęczenia z uwzględnieniem zaburzeń funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *