Szukaj
Szukaj

Wypalenie zawodowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wypalenie zawodowe jest syndromem odnoszącym się do stanu przewlekłego zmęczenia, które powstaje poprzez stałe fizyczne i psychiczne przemęczenie.

Wypalenie zawodowe – charakterystyka

Syndrom wypalenia zawodowego jest stanem, w którym człowiek jest całkowicie wyczerpany poprzez stały stres, przemęczenie, chęć bycia najlepszym za wszelką cenę. To wszystko może prowadzić do rozwoju i popadnięcia w depresje. W efekcie, w obszarze psychicznym organizm reaguje depresją, zaś w obszarze fizycznym dochodzi do zaburzeń funkcji żołądka, problemów jelitowych, zaburzenia snu, bólu głowy i wiele innych. Wypoczynek to obce hasło dla osób cierpiących na zespół wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe

Chroniczne zmęczenie

Syndrom wypalenia zawodowego to związana z pracą przewlekła choroba, która powstaje na skutek zmęczenia wywołanego życiem zawodowym. Szczególnie dotyczy osób, dla których praca jest najważniejszą rzeczą w życiu. Na zawodowe niepowodzenia i porażki reaguje niezwykle wrażliwie oraz męczy się w pracy.

Zespół przytłoczony

Gdy cierpimy na zespół wypalenia to nie ma znaczenia czym jest spowodowany, zbyt dużym oczekiwaniem od siebie samego czy presją ze strony środowiska zawodowego. Rezultat jest zwykle ten sam. Osoba popada w frustrację i bardzo szybko można wyprowadzić ją z równowagi, jest skora do gniewu. W końcu nie jest w stanie sama sobie poradzić ze stresem w codziennym życiu (problemy przerastają taką osobę), przenosząc wszystko na życie rodzinne. Często partnerzy cierpią razem z takimi osobami, a w skrajnych momentach często dochodzi do zerwania znajomości.

Wypalenie zawodowe – objawy

Na początku typowy jest entuzjazm, osoba jest pełna pomysłów i wyrasta „poza siebie”. Po pewnym momencie rzeczywistość wraca, nie wszystko jest tak jak sobie wyobrażaliśmy. W tej fazie osobiste zaangażowanie jest wzmocnione (tutaj należy zresetować własne potrzeby). Frustracja się rozprzestrzenia. Osoba rozpoznaje swoje ograniczenia, ale nie chce ich dostrzegać. Jeszcze bardziej stara się dojść do rozwiązania. Na tym etapie wszystko kręci się wokół pracy – rozrywka jest obca takiej osobie.

W dalszym etapie ma miejsce faza przewlekłego zmęczenia. Energia jest znikoma, a silna drażliwość bardzo mocna. Następuje poszukiwanie zastępczych satysfakcji, takich jak np. picie zbyt dużych ilości kawy, palenie, jedzenie słodyczy, branie narkotyków, uprawianie przygodnego seksu.

Patronite
Patronite

Kolejny etap prowadzi do subiektywnej oceny, że dana osoba nie może „się spełnić”, a ta myśl jest nie do zniesienia. Towarzyszy temu pustka i poczucie beznadziei. W takiej sytuacji rozwija się depresja. Osoba pragnie, aby po prostu uciec i nie zostawić po sobie śladu. W nocy taka osoba ma problemy ze snem, ponieważ myśli kłębią się w jej głowie. Do tego dochodzi nienawiść do siebie samego.

Czynniki wypalenia zawodowego

Co przyczynia się do rozpoczęcia wypalenia zawodowego? Tak samo jak w przypadku chorób, również podczas wypalenia zawodowego dochodzi do utraty równowagi ciała. Aby rozwiązać problem konieczne jest ustalenie przyczyn choroby, a niekiedy i zmiana nawyków, rozważenie zmiany stylu życia i odżywiania. Nierzadko zdarza się, że wskazana jest całkowita zmiana dotychczasowych złych nawyków.

Powstałych w wyniku wypalenia objawów nie można wyleczyć lekiem, ale należy podjąć profesjonalne leczenie u psychoterapeuty. Pomoże on ocenić własną wydajność, a także pomoże podchodzić bardziej realistycznie do zamierzonych celów.

Wypalenie zawodowe – leczenie

Wypalenie zawodowe jest syndromem możliwym do wyleczenia, wymaga jednak chęci i motywacji takiej osoby. Duże znaczenie ma wspieranie psychiki poprzez suplementacje ziołowe (dziurawiec, waleriana, zielona herbata itp.). Z powodu niezbyt zdrowej diety organizm ludzki otrzymuje zbyt mało substancji odżywczych. Zdrowa dieta pomaga wrócić do stabilizacji. Warto więc wyznaczyć regularne godziny posiłków i trzymać się ich. Ponadto dobrze jest:

  • uzupełnić swoją dietę w kompleksowe składniki odżywcze, co jest szczególnie ważne w sferze psychicznej (warto również i w tym przypadku wspomóc się suplementami, które zawierają witaminy, minerały itp);
  • poznać programy relaksacyjne i zdecydować się na jeden;
  • jak najczęściej (gdy jest to możliwe) spacerować na świeżym powietrzu;
  • znaleźć sobie hobby, np. malowanie, czytanie, kolekcjonowanie czegoś;
  • zacząć regularnie uprawiać sport.

Zobacz również: Sposoby na stres.

Wypalenie zawodowe dotyczy głównie ludzi, którzy przez długi czas pracują w warunkach silnie obciążających emocjonalnie. W związku z tym, jeśli jest taka możliwość, a stres wiąże się z miejscem pracy bądź współpracownikami / kadrą szefowską, warto pomyśleć o zmianie stanowiska lub pracy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kraczla M., Wypalenie zawodowe jako efekt długotrwałego stresu, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanitas.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.