Szukaj
Szukaj

Bóle mięśniowe – fizjoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bóle mięśniowe (myalgiae) są dolegliwością, z którą styczność miała większość osób bez względu na płeć czy codzienną aktywność fizyczną. Wiele osób próbuje leczyć się domowymi sposobami lub poprzez zażywanie środków przeciwbólowych, ponieważ jest to prosty sposób radzenia sobie z bólem. Fizjoterapia w tym przypadku wciąż jest niedoceniana. 

Bóle mięśniowe - fizjoterapia

Bóle mięśniowe – fizjoterapia

Celem leczenia fizjoterapeutycznego dolegliwości bólowych mięśni jest uśmierzenie bólu, likwidacja napięcia mięśniowego oraz uzyskanie czynnego przekrwienia.

Przy bólach mięśniowych wyróżniamy dwa okresy:

  • ostry;
  • przewlekły.

Należy pamiętać, że w okresie ostrym ciepło nie zawsze jest wskazane, ponieważ nie tylko jest źle znoszone przez pacjentów, ale może nasilać dolegliwości bólowe czy wszelkie stany zapalne.

Okres ostry

Zabiegi fizykalne przynoszące ulgę w bólu w okresie ostrym zostały szczegółowo opisane poniżej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Elektrolecznictwo

  • Galwanizacjaanodę umieszczamy w bolącym miejscu, natomiast katodę przeciwlegle lub na odpowiednim segmencie rdzenia kręgowego. Natężenie waha się między 0,5-3 mA, przy czym należy pamiętać o łagodnym jego zwiększaniu. Czas trwania zabiegu wynosi od 5 do 20 minut. Wykonujemy początkowo codziennie, następnie co drugi dzień, około 10 zabiegów w serii.
  • Jonoforeza mydocalmu – podkład wysycony jedną ampułką leku umieszczamy pod anodą. Natężenie od 2 do 10 mA, natomiast czas trwania zabiegu 20 minut. Wykonujemy co drugi dzień, przez 10 zabiegów w serii. Zabieg można wykonywać również z innymi lekami, np. 1-3% roztworem salicylanu sodu, wówczas podkład umieszczamy pod katodą w miejscu bolesności mięśni. Czas trwania zabiegu wynosi wówczas pół godziny, a ilość zabiegów w serii waha się między 10 a 15. Jonoforezę można wykonać także z nowokainą, lignokainą czy ksylokainą.
  • Prądy diadynamiczne – wykorzystujemy elektrody płytkowe lub przegubowe. Katoda na miejsce bólu, natomiast anoda przeciwlegle. Natężenie wynosi około 1-3 mA. Prąd DF stosujemy przez 2 minuty przekraczając próg wrażliwości, natomiast prąd CP przez 6 minut. Zabieg wykonujemy codziennie, a jedna seria zawiera ich od 4 do 6.
  • Prądy Traberta – katoda układana jest w miejsce bólu, a anoda około 3 cm od niej, ponieważ prądy stosuje się na przebiegu kręgosłupa. Wykorzystujemy prąd prostokątny o czasie impulsu 2 ms i częstotliwości 143 Hz. Przez pierwsze dni zabieg wykonujemy codziennie, po czym co drugi dzień.
  • Prądy interferencyjne – elektrody płytkowe ułożone tak, aby miejsce skrzyżowania prądów znajdowało się w miejscu bólu, ponieważ właśnie tam zajdzie interferencja. Częstotliwość 100 Hz, czas trwania 10-15 minut.
  • Diatermia krótkofalowa – elektrodę umieszczamy w odległości około 10 cm od ciała, przy czym stosujemy dawkę I-II przez około 5 minut.

Pozostałe zabiegi

  • Ultradźwięki – miejscowo w okolicy bólu. Dawka 0,2 W/cm2, zabieg co drugi dzień. Jedna seria zawiera 10-12 zabiegów.

Okres przewlekły

Po ustąpieniu okresu ostrego wciąż można stosować wyżej wymienione zabiegi, jednak pula możliwości znacznie się zwiększa. W efekcie w okresie przewlekłym można stosować również następujące zabiegi.

  • Parafinoterapia – zarówno okłady jak i zawijania.
  • Promienie podczerwone i świetlne widzialne – popularne zabiegi, ponieważ dają uczucie przyjemnego ciepła, można je stosować kilka razy w ciągu dnia przez 20-30 minut;
  • Promienie nadfioletowe – naświetlania miejscowe na rozległe pola. Zabieg wykonujemy co drugi dzień, około 10-15 zabiegów w serii.
  • Masaż – wybór jest duży, gdyż można zastosować masaż klasyczny, masaż segmentarny, Aquavibron czy masaż podwodny. To ulubione zabiegi pacjentów, ponieważ wiążą się z bardzo przyjemnymi odczuciami, a jednocześnie odznaczają się dużą skutecznością w leczeniu bólów mięśni;
  • Kąpiele solankowe – o stężeniu 1-3%. Nie należy zwiększać stężenia, gdyż może dojść do uszkodzenia naskórka. Kąpiele powinny być ciepłe, czyli o temperaturze około 34-37 stopni Celsjusza. Czas trwania kąpieli wynosi 15-20 minut, przy czym zaleca się od 4 do 5 kąpieli w tygodniu.
  • Kąpiele siarczkowe lub siarczkowo-siarkowodorowe.

Kąpiele gorące są przeciwwskazane u osób wyniszczonych w wieku starczym. Można je stosować jedynie przy braku przeciwwskazań ze strony układu krążenia i układu oddechowego.

  • Peloidoterapia – okłady borowinowe częściowe o temperaturze 45-46 stopni Celsjusza do 30 minut.

Kinezyterapia

Warto wspomnieć o aktywności fizycznej, która jest nieoceniona w walce z mięśniowymi dolegliwościami bólowymi. Bardzo dobrze działają ćwiczenia izometryczne, wzmacniające oraz czynne. Jeśli przyczyną bólów jest nadmierna aktywność mięśni i wzmożenie ich napięcia, warto zastosować ćwiczenia rozciągające czy relaksacyjne. W rezultacie można polecić np. trening autogenny Schultza czy relaksację Jacobsona.

Zobacz również: Kinezyterapia – podział ćwiczeń.

Bibliografia:

  1. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, Medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *