Szukaj
Szukaj

Masaż w wodzie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż w wodzie jest zabiegiem przeprowadzanym przy użyciu strumienia wody lub w trakcie kąpieli. Jego zaletą jest fakt, iż na ludzki organizm oddziałuje zarówno woda, jak i jej temperatura oraz siły mechaniczne.

Masaż w wodzie

Masaż w wodzie – rodzaje

W skład tego rodzaju masaży wchodzą:

  • masaż w kąpieli perełkowej;
  • podwodny masaż natryskiem biczowym;
  • masaż natryskowy;
  • podwodny masaż klasyczny;
  • masaż wirowy.

Zobacz również: Wodolecznictwo (hydroterapia).

Masaż w kąpieli perełkowej

Wykonuje się go w wannie z umieszczoną na dnie perforowaną matą. Doprowadza się do niej tlen pod ciśnieniem 1 atm. Podczas uderzania pęcherzyków tlenu o powierzchnię ciała potęguje się działanie stymulujące i biologiczne. To z kolei powoduje pobudzenie receptorów w skórze, rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzenie krążenia obwodowego.

Do głównych wskazań zalicza się bezsenność i stan pobudzenia nerwowego. Warto wspomnieć, że ten rodzaj masażu można wykonywać przy użyciu naparów ziołowych bądź olejków.

Masaż podwodny natryskiem biczowym

Obejmuje zabiegi masażu podwodnego labilnego i stabilnego. Labilny stosowany jest podczas kąpieli całkowitej lub częściowej w wodzie o temperaturze około 34-37 stopni Celsjusza. Za pomocą ruchomego natrysku o określonym ciśnieniu woda masuje przednią i tylną część ciała.
Ważne jest, aby przy masażu przedniej strony ciała ciśnienie było o połowę mniejsze niż w przypadku tylnej strony ciała. Metoda stabilna z kolei wykorzystywana jest w identycznej temperaturze wody za pomocą stałego natrysku z dysz umieszczonych w ścianach wanny.

Rodzaj techniki masażu uzależniony jest od ciśnienia wody, przekroju i światła dyszy, a także odległości powierzchni ciała czy czasu trwania zabiegu. Na początku stosuje się lekkie głaskanie strumieniem wody z odległości około 15-30 cm od powierzchni ciała. Przy następnych zabiegach zaleca się ugniatanie oraz rozcieranie już silniejszym strumieniem wody z odległości około 12 cm.
Największa siła działania strumienia wody jest wówczas, gdy uderza on na powierzchnię ciała pod kątem 10-15 stopni.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do wskazań zaliczamy:

  • stany zmęczenia czy wyczerpania po wysiłkach fizycznych dość intensywnych;
  • mięśniobóle spowodowane przeciążeniem lub złą postawą ciała;
  • stany po urazach tkanek miękkich;
  • lumbago;
  • neuralgie;
  • stany po złamaniach, skręceniach czy zwichnięciach;
  • zaburzenia krążenia obwodowego.

Natomiast do przeciwwskazań można zaliczyć między innymi:

  • stany nadmiernego przemęczenia lub pobudzenia;
  • okolice gruczołów piersiowych, narządów płciowych zewnętrznych, powłok brzusznych i dołów (np. pachowych itd.);
  • należy również omijać wystające części kości oraz wyrośla kostne.

Podwodny masaż klasyczny

To zabieg ręczny wykorzystujący techniki masażu klasycznego (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wibracja, wałkowanie), jednakże prowadzony w wodzie. Wykonuje się go w wannie podczas kąpieli całkowitej w wodzie o temperaturze 34-37 stopni około 5 minut po zanurzenia w wodzie lub po pełnym odprężeniu.

Masaż wirowy

Zalicza się go do grupy masaży wibracyjnych wykonywanych w środowisku wodnym. Może być zarówno częściowy jak i całkowity. Podstawą jego wykonania jest obecność specjalnej wanny wyposażonej w urządzenie, które wprawia wodę w ruch wirowy.

Temperatura wody powinna wynosić 36-38 stopni Celsjusza. Działanie czynników mechanicznych i termicznych powoduje poprawę ukrwienia, zmniejsza napięcie mięśni oraz powoduje działanie przeciwbólowe.

Masaż natryskowy

Powszechnie znany jako bicze szkockie. To zabieg, podczas którego wykorzystuje się strumień wody pod ciśnieniem od 1,5 do 3 atm. Wykonuje się go w pozycji stojącej zarówno na przedniej jak i tylnej powierzchni ciała w odległości około 4 metrów od katedry natryskowej.

Podstawą masażu natryskowego jest naprzemienne działanie zimnej i ciepłej wody, ponieważ stosuje się na zmianę wodę o temperaturze 37-42 stopni Celsjusza przez minutę oraz wodę o temperaturze 10-15 stopni Celsjusza przez 15 sekund. Czynność powtarza się kilkukrotnie, przy czym całkowity czas trwania zabiegu wynosi do 5 minut. Dodatkowo warto wiedzieć, że powinien się on skończyć zimnym prysznicem. Tego typu masaż w wodzie jest szczególnie polecany w leczeniu przewlekłej rwy kulszowej.

Bibliografia:

  1. Łada-Krzymińska H., Stretching jako środek profilaktyki urazowej, Rehabilitacja w praktyce, 3/2006.
  2. Łukasiewicz P., Zastosowanie masażu lodem w treningu zapaśników, Medycyna Sportowa Vol. XV, 1999.
  3. Gieremek K., Zmęczenie i regeneracja sił: odnowa biologiczna, Wydawnictwo HAS-MED, Katowice 2001.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *