Szukaj
Szukaj

Stretching (rozciąganie) – wpływ na organizm

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stretching, inaczej rozciąganie, dotyczy szczególnie struktur kurczliwych. Są to mięśnie oraz elementy elastyczne, którymi są m.in. ścięgna lub powięź.

Stretching (rozciąganie) - wpływ na organizm

Czym jest stretching?

Mięsień zbudowany jest z miofilamentów: aktyny oraz miozyny, które podczas wykonywania czynności przesuwają się między sobą, powodując skrócenie tzw. skurcz lub rozciągniecie danego mięśnia. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających nie tylko znosi podwyższone napięcie mięśniowe lecz przede wszystkim powoduję wydłużenie miofibryli, co wpływa na długość mięśnia.

Mówiąc prościej: tak jak trening siłowy wpływa na przyrost objętości mięśnia, tak w stretchingu przybywa włókien mięśniowych na długość. Efektem tego jest większa elastyczność, gibkość oraz większe zakresy ruchomości w stawach. Pamiętajmy również, że mięsień, który wykonuję pracę w pełnych zakresach ruchomości będzie generował większą siłę. Dlatego uprawiając sporty siłowe wskazane jest się rozciągać, szczególnie po treningu.

Kolejną zaletą stretchingu jest zapobieganie urazom. Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom mięśnie są przekrwione i bardziej przygotowane do obciążeń. Stretching wykonywany na mięśniach przykurczonych o zwiększonym napięciu odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, zapobiegając przeciążeniom innych struktur naszego ciała.

Regularny stretching – wpływ na organizm

Stretching jako metoda aktywności fizycznej

  • zwiększa elastyczność mięśni;
  • zwiększa ruchomość stawów, a tym samym poprawia koordynację całego ciała;
  • zmniejsza ryzyko urazów;
  • poprawia krążenie, dotlenienie tkanek;
  • tak jak inna aktywność fizyczna, obniża poziom stresu, rozluźniając spięte mięśnie;
  • wpływa na prawidłową postawę ciała, niwelując przeciążenia.

Stretching to bardzo dobra forma treningu praktycznie dla każdego w różnym przedziale wiekowym. Zalecany jest szczególnie osobom:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • uskarżającym się na sztywność i bóle napięciowe;
  • prowadzącym siedzący tryb życia, mało aktywnym;
  • które chcą utrzymać prawidłową postawę i elastyczność mięśni;
  • wykonującym przeważnie ćwiczenia siłowe – aby rozluźnić zbyt napięte mięśnie i poprawić ich siłę i elastyczność.

Uznaje się, że rozciągać powinna się każda osoba – bez względu czy prowadzi siedzący czy aktywny tryb życia. Często osoby wysportowane wzmacniają mięśnie zapominając o ich rozciągnięciu, co również nie jest zjawiskiem korzystnym. Zawsze ważna jest równowaga.

Rodzaje stretchingu

Rodzajów stretchingu jest co najmniej kilka, głównie jednak stosuję się rozciąganie statyczne lub dynamiczne.

Stretching statyczny to ćwiczenia wykonywane w pozycji nieruchomej, rozciągające daną grupę mięśni od przynajmniej 30 sekund do kilku minut. Ten rodzaj stretchingu zaleca się po przeprowadzonej rozgrzewce (jeśli nie planujemy innego treningu), a jeszcze lepiej po treningu głównym. Pamiętać należy, aby nie „wchodzić” w zbyt mocne rozciąganie objawiające się bólem, ponieważ mięśnie zareagują odwrotnie – zwiększając swoje napięcie.

Natomiast stretching dynamiczny to obszerne ćwiczenia, wykonywane w jak największym zakresie ruchomości, doprowadzające do rozciągania danej grupy mięśni. Ćwiczenia tego rodzaju powinno się wykonywać w trakcie rozgrzewki. Zwiększają ukrwienie, dotlenienie tkanek oraz przygotowują mięśnie do danego wysiłku. Pamiętać należy, aby nie przekraczać granicy bólu, aby tak jak w rozciąganiu statycznym, nie doszło do zwiększenia napięcia mięśni.

Podsumowanie

Ćwiczenia rozciągające to bardzo dobra forma terapii naszego ciała. Niesie za sobą wiele korzyści, co wpływa na prawidłowe i lepsze funkcjonowanie. Nie jest to terapia tylko dla sportowców, lecz tak naprawdę dla wszystkich, którzy chcą czuć się lepiej. Pamiętać należy, aby rozciąganie było skuteczne, musi być prawidłowo wykonywane na konkretne partie mięśni. Aby mieć pewność, które mięśnie musimy rozciągać, które wzmacniać i w jaki sposób, zalecane jest udać się do specjalisty. Fizjoterapeuta po przeprowadzeniu badania funkcjonalnego określi plan i cele tego typu terapii.

Bibliografia

  1. Nelson A., Kokkonen J., Anatomia stretchingu, Studio Astropsychologii, Białystok 2010.
  2. Clemenceau J., Delavier F., Gundill M., Stretching, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *