Szukaj
Szukaj

Trening autogenny Schultza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Trening autogenny Schultza to znana na całym świecie technika relaksacyjna, opierająca się na autosugestii. Powoduje znaczne odprężenie organizmu, co z kolei wpływa na jego funkcjonowanie. Twórcą był Johannes Schultz, a sam trening autogenny znalazł zastosowanie przy leczeniu zaburzeń nerwicowych, dolegliwości hormonalnych, w położnictwie czy neurologii oraz przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Trening autogenny Schultza

Trening autogenny Schultza – zasady

W treningu autogennym Schultza wyróżnia się 4 pozycje wyjściowe:

 • leżenie tyłem;
 • leżenie przodem;
 • siad na krześle z oparciem;
 • półleżenie w fotelu.

Ćwiczenia powinno wykonywać się 1-2 razy dziennie przez 12 tygodni, najlepiej o tej samej porze dnia (wskazane: godzina przed snem). Po upływie tego czasu ćwicząca osoba ma opanowane podstawy 6-etapowego treningu. Początkowo czas trwania relaksacji powinien trwać 15-20 minut. Po kilku sesjach można przedłużyć go do 15-30 minut. Nie należy ćwiczyć bezpośrednio po posiłku.

W pierwszej kolejności należy zapewnić ćwiczącej osobie ciche, odizolowane od hałasu miejsce. Musi być przewietrzone, a temperatura dostosowana do pasywnej aktywności fizycznej, tzn. około 20 stopni Celsjusza. Zalecane jest przyciemnione oświetlenie.

Kolejną ważną rzeczą jest obecność w pomieszczeniu odtwarzacza. Odgłosy przyrody, muzyka klasyczna lub medytacyjna znacznie zwiększają rozluźnienie organizmu.

Zobacz również co mówią badania naukowe na temat: Skuteczność treningu autogennego.

Etapy treningu autogennego Schultza

Przyswojenie ćwiczeń jednego etapu trwa około 2 tygodni. W tym czasie ćwicząca osoba uczy się panować nad własnym ciałem i jego elementami. Poniżej przedstawiono cele końcowe poszczególnych etapów.

I etap (1-2 tydzień) – odczuwanie ciężaru ciała, stopniowy bezwład oraz zwiotczenie mięśni szkieletowych.
II etap (3-4 tydzień) – odczuwanie ciepła w całym ciele, zwiotczenie mięśni gładkich, rozszerzenie naczyń krwionośnych. Etap pomija się u osób z chorobami wrzodowymi.
III etap (5-6 tydzień) – opanowanie czynności serca, regulacja jego pracy.
IV etap (7-8 tydzień) – opanowanie czynności płuc, regulacja swobodnego oddychania. Etap bardzo przydatny przy kłopotach z oddychaniem.
V etap (9-10 tydzień) – zniesienie napięcia narządów jamy brzusznej, uczucie ciepła w okolicy splotu słonecznego, regulacja czynności narządów wewnętrznych, poprawa trawienia, rozszerzenie naczyń krwionośnych.
VI etap (11-12 tydzień) – opanowanie regulacji naczynioruchowej w obrębie głowy, uczucie zimna w okolicy czoła.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przebieg treningu

Podstawą treningu autogennego jest prawidłowy oddech oraz maksymalne rozluźnienie. Należy oddychać spokojnie i głęboko przez nos. Po uspokojeniu oddechu ćwiczący skupia całą swoją uwagę na poszczególnych partiach ciała.

Jeśli trening autogenny Schultza prowadzi osoba trzecia, ćwiczący ma za zadanie słuchać poleceń i dokładnie je wykonywać. Jeśli trening zostaje przeprowadzony samodzielnie, w warunkach domowych, należy przyswoić polecenia i powtarzać je w myślach. W przypadku samouków, niezwykle przydatne są nagrania z poleceniami i podkładem muzycznym dostępne na rynku.

Przykładowo, w pierwszej kolejności uwagę przenosi się na ramię. Polecenie brzmi:

„Moje prawe ramię jest ciężkie. Tak ciężkie, że nie mogę nim poruszać. Ramię wraz z dłonią są przyjemnie ciężkie.”

Następnie podobne polecenie wskazuje rozluźnienie nóg, głowy czy tułowia. Relaksacja dotyczy mięśni szkieletowych (etap pierwszy).

Każdy kolejny etap zawiera inne polecenia, zgodnie z jego końcowym celem. 12 tygodniowy kurs powinien kończyć się umiejętnością wywołania uczucia zimna na czole.

Wskazania

Wśród wskazań do treningu autogennego Schultza znajdują się:

 • nerwowe połykanie powietrza, nerwicowy częstoskurcz serca;
 • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy;
 • nerwice narządowe;
 • wymioty psychogenne, ruchy przymusowe;
 • wegetatywne zaburzenia krążenia lub przewodu pokarmowego;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • pokrzywka i świąd nerwicowy;
 • nadczynność tarczycy;
 • dusznica oskrzelowa.

Trening autogenny Schultza przeciwdziała zmęczeniu i znużeniu, często jest elementem kuracji odnowy biologicznej. Pomaga uzyskać wewnętrzny spokój oraz zwiększyć akceptację siebie.

Przeciwwskazania

 • autyzm;
 • choroby psychotroniczne;
 • nadmierne pobudzenie emocjonalne;
 • infekcje przebiegające z gorączką;
 • zażywanie środków psychotropowych.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

 1. Dzień dobry,

  dlaczego nie można wykonywać tego treningu przy zażywaniu środków psychotropowych? Lub przy chorobach psychicznych, co często wiąże się jedno z drugim.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *