Trening autogenny Schultza to znana na całym świecie technika relaksacyjna, opierająca się na autosugestii. Powoduje znaczne odprężenie organizmu, co z kolei wpływa na jego funkcjonowanie. Twórcą był Johannes Schultz, a sam trening autogenny znalazł zastosowanie przy leczeniu zaburzeń nerwicowych, dolegliwości hormonalnych, w położnictwie czy neurologii oraz przy drobnych zabiegach chirurgicznych.
Trening autogenny Schultza – zasady
W treningu autogennym Schultza wyróżnia się 4 pozycje wyjściowe:
- leżenie tyłem;
- leżenie przodem;
- siad na krześle z oparciem;
- półleżenie w fotelu.
Ćwiczenia powinno wykonywać się 1-2 razy dziennie przez 12 tygodni, najlepiej o tej samej porze dnia (wskazane: godzina przed snem). Po upływie tego czasu ćwicząca osoba ma opanowane podstawy 6-etapowego treningu. Początkowo czas trwania relaksacji powinien trwać 15-20 minut. Po kilku sesjach można przedłużyć go do 15-30 minut. Nie należy ćwiczyć bezpośrednio po posiłku.
W pierwszej kolejności należy zapewnić ćwiczącej osobie ciche, odizolowane od hałasu miejsce. Musi być przewietrzone, a temperatura dostosowana do pasywnej aktywności fizycznej, tzn. około 20 stopni Celsjusza. Zalecane jest przyciemnione oświetlenie.
Kolejną ważną rzeczą jest obecność w pomieszczeniu odtwarzacza. Odgłosy przyrody, muzyka klasyczna lub medytacyjna znacznie zwiększają rozluźnienie organizmu.
Zobacz również co mówią badania naukowe na temat: Skuteczność treningu autogennego.
Etapy treningu autogennego Schultza
Przyswojenie ćwiczeń jednego etapu trwa około 2 tygodni. W tym czasie ćwicząca osoba uczy się panować nad własnym ciałem i jego elementami. Poniżej przedstawiono cele końcowe poszczególnych etapów.
I etap (1-2 tydzień) – odczuwanie ciężaru ciała, stopniowy bezwład oraz zwiotczenie mięśni szkieletowych.
II etap (3-4 tydzień) – odczuwanie ciepła w całym ciele, zwiotczenie mięśni gładkich, rozszerzenie naczyń krwionośnych. Etap pomija się u osób z chorobami wrzodowymi.
III etap (5-6 tydzień) – opanowanie czynności serca, regulacja jego pracy.
IV etap (7-8 tydzień) – opanowanie czynności płuc, regulacja swobodnego oddychania. Etap bardzo przydatny przy kłopotach z oddychaniem.
V etap (9-10 tydzień) – zniesienie napięcia narządów jamy brzusznej, uczucie ciepła w okolicy splotu słonecznego, regulacja czynności narządów wewnętrznych, poprawa trawienia, rozszerzenie naczyń krwionośnych.
VI etap (11-12 tydzień) – opanowanie regulacji naczynioruchowej w obrębie głowy, uczucie zimna w okolicy czoła.
Przebieg treningu
Podstawą treningu autogennego jest prawidłowy oddech oraz maksymalne rozluźnienie. Należy oddychać spokojnie i głęboko przez nos. Po uspokojeniu oddechu ćwiczący skupia całą swoją uwagę na poszczególnych partiach ciała.
Jeśli trening autogenny Schultza prowadzi osoba trzecia, ćwiczący ma za zadanie słuchać poleceń i dokładnie je wykonywać. Jeśli trening zostaje przeprowadzony samodzielnie, w warunkach domowych, należy przyswoić polecenia i powtarzać je w myślach. W przypadku samouków, niezwykle przydatne są nagrania z poleceniami i podkładem muzycznym dostępne na rynku.
Przykładowo, w pierwszej kolejności uwagę przenosi się na ramię. Polecenie brzmi:
„Moje prawe ramię jest ciężkie. Tak ciężkie, że nie mogę nim poruszać. Ramię wraz z dłonią są przyjemnie ciężkie.”
Następnie podobne polecenie wskazuje rozluźnienie nóg, głowy czy tułowia. Relaksacja dotyczy mięśni szkieletowych (etap pierwszy).
Każdy kolejny etap zawiera inne polecenia, zgodnie z jego końcowym celem. 12 tygodniowy kurs powinien kończyć się umiejętnością wywołania uczucia zimna na czole.
Wskazania
Wśród wskazań do treningu autogennego Schultza znajdują się:
- nerwowe połykanie powietrza, nerwicowy częstoskurcz serca;
- choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy;
- nerwice narządowe;
- wymioty psychogenne, ruchy przymusowe;
- wegetatywne zaburzenia krążenia lub przewodu pokarmowego;
- nadciśnienie tętnicze;
- pokrzywka i świąd nerwicowy;
- nadczynność tarczycy;
- dusznica oskrzelowa.
Trening autogenny Schultza przeciwdziała zmęczeniu i znużeniu, często jest elementem kuracji odnowy biologicznej. Pomaga uzyskać wewnętrzny spokój oraz zwiększyć akceptację siebie.
Przeciwwskazania
- autyzm;
- choroby psychotroniczne;
- nadmierne pobudzenie emocjonalne;
- infekcje przebiegające z gorączką;
- zażywanie środków psychotropowych.
Polecane produkty:
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Pierwszy raz tutaj dowiedziałam się takim treningu. Chyba czas sprawdzić na sobie.