Szukaj
Szukaj

Regeneracja organizmu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Regeneracja organizmu jest niezwykle ważnym, samoistnym procesem, który można jednak wspomóc. Polacy są coraz częściej i chętniej aktywni – całe szczęście. Organizowane regularnie maratony, półmaratony, różnego rodzaju biegi przełajowe, a także zawody, są dowodem na to, że się biega… i dobrze! Dostępny prawie dla każdego sport, niewymagający specjalistycznego sprzętu. Wystarczą dobre buty, spodenki, t-shirt i możemy ruszać w drogę po osiedlu, parku, w lesie. Wyłączamy myślenie, skupiając się na byciu tu i teraz.

Akcja regeneracja

Czym jest regeneracja?

Odpowiednie przygotowanie do maratonu – a i owszem, trenujemy, rozciągamy mięśnie, stosujemy odpowiednią dietę, aby wzmocnić organizm, a także zasilić go przed walką z samym sobą, przed pokonaniem własnych słabości i kolejnych dystansów. Zazwyczaj punktem kulminacyjnym jest dla nas start, a właściwie meta – moment, gdy uda nam się dokończyć bieg.

Zazwyczaj niezależnie od zajętego miejsca, nie to się przecież liczy najbardziej. Często po wielomiesięcznych przygotowaniach, uwieńczonych morderczym biegiem, padamy na łóżko, wierząc że kilkunastodniowy odpoczynek jest nam potrzebny. Nic bardziej mylnego.

Regeneracja – słowo klucz. Wytrych, który otwiera drzwi do pełni zdrowia, do kolejnych możliwości, z których chcemy skorzystać w przyszłości. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą nam trenować dalej, nie narażając naszego ciała na kontuzje, ale również nie pozwalając na spadek formy pomiędzy intensywnymi wyczynami.

Zobacz również: DOMS – opóźniona bolesność mięśniowa.

Masaż

Masaż sportowy to fantastyczne rozwiązanie zarówno dla osób, które przygotowują się np. do maratonu czy meczu, trenują wyczynowo bądź okazjonalnie. Szczególnie polecam jednak ten rodzaj masażu wszystkim, którzy chcą zregenerować siły po intensywnym wysiłku fizycznym.

Po pierwsze – relaksujemy nasze ciało, dajemy odpocząć mięśniom, a poza tym zwiększamy przepływ krwi w organizmie, zmniejszając jednocześnie napięcie tkanek. Po tak dużym wysiłku jakim jest maraton czy triathlon warto skorzystać z masażu, ale nie dzień po tylko kilka dni później, kiedy minie ból związany ze stanem zapalnym w mięśniach. Wtedy masaż będzie pełnił rolę prewencyjną, polegającą na utrzymaniu odpowiedniej ruchomości pomiędzy tkankami miękkimi, takimi jak mięśnie czy powięź.

Patronite
Patronite

Justyna Kowalczyk w jednym z wywiadów powiedziała „Bez dobrego masażysty w dzisiejszym sporcie wyczynowym ani rusz. Spotkałam wielu doskonałych fizjoterapeutów. Doskonałych masażystów – zaledwie czterech”.

Świetnym uzupełnieniem masażu całościowego mogą być krótkie formy automasażu, które możemy wykonywać w domu, z wykorzystaniem rollera, piłeczki tenisowej (np. do rozmasowania grzbietu) czy też golfowej (do rozmasowywania spodu stopy). Taki masaż może być wykonywany częściej i może on stanowić uzupełnienie treningu tak jak jest to w przypadku stretchingu.

Inne najbardziej znane i sprawdzone sposoby na regenerację obejmują saunę.

Sen

Oczywiście najprostszą i zarazem najtańszą formą regeneracji jaka znamy jest sen. Zawodowcy tacy jak Galen Rupp czy Mo Farah przesypiają 10-12 godzin na dobę a czasami korzystają jeszcze z dodatkowych drzemek. Pokazuje to, że organizm zmęczony intensywnym wysiłkiem potrzebuje aż 1/3 doby na to, aby się porządnie zregenerować.

Dieta

Warto też zadbać o zbilansowaną dietę – pełną warzyw, owoców, niezbędnego białka, ale również i węglowodanów złożonych, które dodadzą nam energii w trakcie samego treningu. Pijmy dużo wody lub napojów izotonicznych, które poza witaminami zawierają również elektrolity, których poziom wtedy, gdy się pocimy, gwałtownie maleje.

Podsumowanie

Nie ma lepszego sposobu na sukces, niżeli rozsądne podejście zarówno na etapie przygotowań, poprzez uważny trening, aż po mądrą, efektywną regenerację. Regeneracja jest niezwykle ważna, aby nie nabawić się dolegliwości czy kontuzji. Jeżeli nie pominiemy żadnego etapu, jeśli będziemy podchodzić do aktywności fizycznej w należyty sposób – stawiając sobie coraz to nowe cele, ale jednocześnie nie nadwyrężając nadmiernie organizmu, możemy być pewni, że w doskonałym zdrowiu przeżyjemy całe nasze życie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Autorstwo własne – dr n. med. Tomasz Chomiuk – fizjoterapeuta młodzieżowej kadry olimpijskiej, wykładowca WUM, Prezes Zarządu MobileMed.;
  2. Strunz U., Samoleczenie – proste i skuteczne, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Czytałem o regeneracji organizmu i fajnie, że pojawił się tutaj taki ciekawy artykuł. Na pewno wezmę sobie do serca te rady i wprowadzę je w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *