Szukaj
Szukaj

Menstruacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Menstruacja (miesiączka, okres) stanowi pierwszą fazę cyklu miesiączkowego. Przypada na 1-5 dzień tego cyklu i manifestuje się krwawieniem z dróg rodnych.

Menstruacja

Fazy cyklu miesiączkowego

Wyróżnia się 4 podstawowe etapy cyklu miesiączkowego i są to fazy:

  • krwawienia (menstruacja) – opisana szczegółowo poniżej;
  • folikularna – 6-13 dzień cyklu;
  • owulacji – 14 dzień cyklu;
  • lutealna – 15-28 dzień cyklu.

Zobacz również: Narządy rodne kobiety – anatomia.

Menstruacja – przebieg

Podczas menstruacji dochodzi do złuszczania się błony śluzowej macicy oraz formowania się ciałka białawego w jajniku. Jednocześnie następuje selekcja jednego z kilku pęcherzyków rozwiniętych pod koniec poprzedniego cyklu. Wybór pęcherzyka dominującego trwa do około 5-7 dnia cyklu. Jeśli pęcherzyk nie zostanie zapłodniony w odpowiednim momencie przekształca się w ciałko żółte, po czym ulega złuszczeniu wraz z błoną śluzową macicy. Dochodzi do krwawienia. Proces ten stymulowany jest przez wzrastające powoli stężenie FSH w osoczu.

Można zatem powiedzieć, że okres stanowi efekt zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety dojrzałej płciowo. Podczas krwawienia kobieta traci średnio około 150 ml krwi, zatem bardzo ważne jest wówczas odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełnienie niedoborów żelaza.

Zaburzenia miesiączkowania

Bardzo często dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń podczas menstruacji, przy czym najczęściej są to:

  • nieregularne krwawienia;
  • zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienia;
  • wydłużony czas krwawienia;
  • dodatkowe epizody krwawienia podczas cyklu miesiączkowego;
  • bolesność podczas menstruacji.

Nieregularne krwawienia

Występują najczęściej u dziewcząt młodych, w pierwszych latach dojrzałości płciowej. Pojawianie się nieregularnych cykli podczas pierwszych dwóch lat jest zjawiskiem fizjologicznym, niewymagającym leczenia farmakologicznego. Ważne jest natomiast, aby młoda, dojrzewająca dziewczyna pozostawała pod stałą opieką lekarza ginekologa. Do zaburzeń miesiączkowania najczęściej prowadzą nieprawidłowości na różnych poziomach układu podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowego. U dorosłych kobiet zjawisko nieregularności także nie jest niebezpieczne, o ile stanowi kwestię kilku dni. Bardzo często występuje u kobiet przed menopauzą.

Patronite
Patronite

Zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienia oraz ich wydłużony czas

Zbyt długie krwawienie lub jego wydłużony czas trwania może mieć wiele przyczyn. U młodych dziewcząt często wiąże się to z jeszcze niewykształconym do końca układem narządów rodnych, zaś u kobiet starszych z zaburzeniami hormonalnymi. Może także wskazywać na patologie w obrębie narządów, jak np. polipy czy choroby weneryczne.

Z kolei zbyt skąpe krwawienie często ma podłoże w psychice kobiet. Nadmierny stres, stosowanie leków antykoncepcyjnych, zła dieta. W efekcie wszystko to może przekładać się na skrócenie czasu trwania okresu, co niekoniecznie jest zjawiskiem pozytywnym.

Dodatkowe krwawienia

Dodatkowe krwawienia pomiędzy prawidłową menstruacją zawsze powinny być wskazaniem do wizyty u ginekologa. Mogą bowiem wskazywać na poważne dolegliwości obejmujące między innymi zmiany guzowate. Bardzo często to właśnie dodatkowe krwawienia stanowią pierwszy symptom mięśniaków macicy.

Bolesne miesiączkowanie

Dolegliwości bólowe rozpoczynają się zazwyczaj od 1 do 4 godzin wraz z początkiem krwawienia miesiączkowego i utrzymują się przez 24-48 godzin. Natomiast w sporadycznych przypadkach wystąpienie bólu może poprzedzać o 1-2 dni początek krwawienia i utrzymywać się przez 2-4 dni w czasie trwania menstruacji.

Dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem mogą mieć charakter kurczowych bólów podbrzusza, promieniujących do śródbrzusza, okolicy krzyżowej, wewnętrznych powierzchni ud. Dodatkowo mogą im towarzyszyć liczne dodatkowe objawy układowe:

Zobacz również: Chlorella na zespół napięcia przedmiesiączkowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Drosdzol A., Skrzypulec V., Bolesne miesiączkowanie w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, Ginekologia Polska, 79/2008.
  2. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo AWF, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.