Fizjoexpert Futuro

Mięśniaki macicy

to łagodne (nierakowe) guzy – narośla powstałe z tkanki mięśniowej i włóknistej macicy. Statystycznie występują u co 5 kobiety po 35 roku życia i u 50% kobiet po 50 roku życia przed menopauzą (później na ogół nie pojawiają się nowe mięśniaki).

Mięśniaki macicy

Rodzaje mięśniaków macicy

Ze względu na umiejscowienie wyróżniamy następujące rodzaje mięśniaków macicy:

– podśluzówkowe – wpuklają się do wewnątrz macicy;
– śródścienne – znajdują się wewnątrz ściany macicy;
– podsurowicówkowe – występują pod błoną zewnętrzną macicy.

Mięśniaki podśluzówkowe i podsurowicówkowe mogą występować w postaci ruchomej, tzw. mięśniaki szypułowate, połączone z macicą przez szypułę naczyniową.

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Bezpośrednie przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są jednoznacznie określone. Mówi się o wpływie żeńskich hormonów płciowych, szczególnie estrogenu, ale także progesteronu, na rozwój mięśniaków. Istotne są również czynniki genetyczne. Kobiety czarnoskóre są dwukrotnie bardziej podatne na występowanie mięśniaków macicy.

Rozpoznanie i objawy mięśniaków macicy

Rozpoznania mięśniaków macicy najczęściej dokonuje się przez badanie USG. Większość kobiet z mięśniakami macicy nie odczuwa żadnych objawów. Uwagę powinno zwrócić nieprawidłowe krwawienie z macicy, co jest najczęstszym objawem mięśniaków. Mogą one powodować obfite i bolesne miesiączki oraz plamienia między miesiączkami. Jako następstwo wzmożonego krwawienia może pojawić się anemia. Mięśniak degenerujący się może powodować uporczywy ból.

Sklep Spirulina

Zależnie od wielkości i położenia, mięśniaki macicy mogą powodować szereg różnych objawów, np:

– ból w miednicy;
– utrudnione oddawanie moczu i inne dolegliwości związane z uciskiem na pęcherz moczowy;
– bolesne i utrudnione oddawanie kału spowodowane uciskiem na odbytnicę;
– możliwe jest też upośledzenie płodności i poronienia.

Zagrożenia związane z występowaniem mięśniaków macicy

W niektórych przypadkach nawet mięśniaki, które nie powodują dolegliwości muszą być usunięte chirurgicznie lub pozostać pod obserwacją. Szybki wzrost mięśniaka jest powodem do zachowania ścisłej obserwacji, ponieważ jest to cecha tzw. mięśniaka gładkokomórkowego, który jest złośliwą postacią nowotworu, jednak występuje rzadko, bo u mniej, niż 1% przypadków mięśniaków.

Zagrożenie zachodzi również w sytuacji, gdy mięśniak rozwinie się do zbyt dużych rozmiarów, co powoduje znaczące objawy, a mogą wystąpić trudności z usunięciem ze względu na położenie mięśniaka.

Leczenie mięśniaków macicy

W większości przypadków, gdy mięśniaki nie powodują dolegliwości i nie rosną w szybkim tempie, nie wymagają leczenia. W sytuacji wystąpienia objawów stosuje się na ogół leki przeciwzapalne, rzadko hormony. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu guzów lub odjęciu całej macicy. Jeżeli guz jest odpowiednio dostępny, miomektomię (wyłuskanie mięśniaków) można wykonać laparoskopowo.

Embolizacja

W przypadku małych mięśniaków nieuszypułowanych można zastosować tzw. embolizację. Zabieg embolizacji polega na odcięciu dopływu krwi do guzów przez wprowadzenie odpowiednich substancji do tętnic macicznych, na skutek czego mięśniak kurczy się i usycha

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław