Szukaj
Szukaj

Narządy rodne kobiety – anatomia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Narządy rodne kobiety obejmują budowę zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej części. Są skomplikowanym systemem narządów, gdzie każdy z nich pełni wyspecjalizowane role.

Narządy rodne kobiety anatomia

Narządy rodne kobiety – anatomia

Narządy płciowe żeńskie składają się z narządów wewnętrznych, do których zaliczamy jajniki, jajowody, macicę i pochwę oraz zewnętrznych – przedsionek pochwy, srom, gruczoły sutkowe.

Zarówno narządy wewnętrzne jak i zewnętrzne zaopatrywane są w krew przez tętnicę biodrową wewnętrzną i tętnicę jajnikową, która odchodzi od aorty brzusznej. Od tętnicy biodrowej wewnętrznej natomiast odchodzi tętnica podbrzuszna, której gałęzią jest tętnica maciczna, która dzieli się na gałąź wstępującą i zstępującą.

Statyka kobiecych narządów rodnych zależy od:

  • napięcia mięśniówki macicy;
  • prawidłowej gospodarki hormonalnej;
  • ciśnienia śródbrzusznego;
  • prawidłowej budowy kostnej miednicy i dna miednicy;
  • aparatu zawieszającego;
  • wydolności przepony moczowo-płciowej;
  • właściwego funkcjonowania narządu rodnego.

Wewnętrzne narządy płciowe

Wewnętrzne narządy płciowe zaopatrzone są przez wegetatywny system nerwowy, którego włókna wychodzą ze splotu trzewnego.

Jajniki

Jajnik jest parzystym gruczołem płciowym o wymiarach od 2,5 do 5 cm długości i masie zwykle od 5 do 8 gram. Leżą w miednicy mniejszej zewnątrzotrzewnowo, stabilizowane są krezką i przyczepione do jej bocznych ścian za pomocą więzadła lędźwiowo-jajnikowego.

Jajniki pełnią bardzo ważną funkcję w życiu kobiety. Od pokwitania aż do menopauzy, co około 28 dni w jajniku dojrzewa pęcherzyk Graafa, który zawiera komórkę jajową. Gdy pęknie, komórka dostaje się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona.

Jajowód

Jajowód zwykle posiada długość od 7 do 14 cm. Rozpoczyna się ujściem w jamie macicy, przechodzi przez błonę mięśniową jej ściany. Jajowód kończy się ujściem brzusznym przechodząc nad jajnikiem w formie bańki, otwiera się do jamy otrzewnej w postaci strzępków.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pełnią również istotną funkcję w okresie rozrodu. Strzępki jajowodowe przechwytują komórkę jajową uwalnianą z jajnika podczas owulacji. Jajowód transportuje komórkę jajową do miejsca spotkania z plemnikami, jego śluzówka odżywia plemniki i komórkę jajową, a także odżywia zarodek przez kilka pierwszych dni po zapłodnieniu.

Macica

Macica jest nieparzystym narządem w kształcie gruszki. Składa się z trzonu i szyjki, przy czym część trzonu powyżej ujścia jajowodów nosi nazwę dna miednicy. Ze względu na funkcje macicy włókna mięśniowe przebiegają równolegle do osi długiej macicy, podłużnie, spiralnie i okrężnie. Jej śluzówka ulega zmianom w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.

Przez macicę przepływają plemniki, których celem jest zapłodnienie komórki jajowej. Jeśli dojdzie do zapłodnienia przez następnych 9 miesięcy w jamie macicy rozwijać się będzie zarodek.

Pochwa

Pochwa jest kanałem o długości 8-10 cm i łączy się z macicą. Leży pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Podobnie jak w przypadku macicy, w jej nabłonku zachodzą zmiany w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.

Jest kluczowym narządem do kopulacji, ponieważ stanowi miejsce wprowadzania nasienia, obejmując prącie podczas stosunku płciowego. Stanowi także drogę, przez którą przedostaje się płód podczas porodu oraz drogę odpływu krwi menstruacyjnej.

Zewnętrzne narządy płciowe

Narządy płciowe zewnętrzne obejmują następujące struktury:

  • wargi sromowe mniejsze i większe;
  • łechtaczkę;
  • ujście cewki moczowej;
  • wzgórek łonowy;
  • gruczoły sutkowe;
  • przedsionek pochwy.

Wzgórek łonowy w pozycji stojącej prawie całkowicie zasłania pozostałe struktury. Ku dołowi przechodzi w wargi sromowe, które stanowią pierwszą barierę przeciwko wnikającym z zewnątrz tworom szkodliwym. W dalszej kolejności znajduje się przedsionek pochwy, który wprowadza do kanału właściwego pochwy. Stanowi on zatokę moczowo-płciową, ponieważ uchodzi tu zarówno cewka moczowa jak i pochwa.

Narządy rodne kobiety zewnętrzne to także gruczoły sutkowe, które są największymi gruczołami skórnymi w ciele kobiety. Są bardzo wrażliwe na bodźce i urazy oraz dobrze ukrwione. Ich zadaniem jest głównie wyprowadzanie mleka w okresie karmienia piersią.

Bibliografia

  1. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Kraków 2006.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka. Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *