Szukaj
Szukaj

Łechtaczka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Łechtaczka (łac. clitoris) to niewielki, nieparzysty narząd zlokalizowany w przedniej części sromu u kobiet. Jej podłoże składa się z parzystych ciał jamistych, które w momencie podniecenia seksualnego napełniają się krwią. Uważa się, że łechtaczka jest damskim odpowiednikiem prącia u mężczyzn.

Łechtaczka (łac. clitoris)

 

Łechtaczka – budowa

Podstawą łechtaczki są ciała jamiste zbudowane z dwóch odnóg. Przyczepiają się one do dolnych gałęzi kości łonowych oraz do gałęzi kulszowych, niejednokrotnie sięgając aż do guzów kulszowych. Na swoim przebiegu obie odnogi łączą się ze sobą tworząc pień łechtaczki, zwany również trzonem. Jest on przytwierdzony do spojenia łonowego za pomocą więzadła wieszadłowego łechtaczki.

Ostatni element anatomiczny stanowi żołądź łechtaczki pokryta skórą. W większym lub mniejszym stopniu wystaje spod napletka, a w przeciwieństwie do żołędzi mężczyzn nie jest ona przebita cewką moczową. Naskórek pokrywający żołądź łechtaczki swoją budową przypomina nabłonek wielowarstwowy płaski. Leżą pod nim obfite pętle naczyniowe oraz wiele nerwów czuciowych, dzięki którym łechtaczka jest tak wrażliwa na bodźce zewnętrzne, zwłaszcza na dotyk.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Funkcje łechtaczki

Przez wiele lat uważano, że łechtaczka nie spełnia żadnych funkcji i stanowi jedynie pozostałość po życiu płodowym, gdy płeć nie była jeszcze wykształcona. Dziś jednak wiadomo, że spełnia ona ważną rolę w podnieceniu seksualnym u kobiet. Większość kobiet doznaje wyłącznie orgazmu łechtaczkowego, nierzadko po krótkiej stymulacji. Ma to duże znaczenie dla prokreacji. Udowodniono, że jej stymulacja powodująca podniecenie u kobiety skutkuje delikatnym podniesieniem pochwy i macicy nieco wyżej, co skutkuje pomieszczeniem w narządach rodnych wewnętrznych większej ilości spermy.

Przerost lechtaczki

Problemem zdrowotnym niektórych kobiet może być przerośnięta łechtaczka, która może wynikać z:

 

Przerost łechtaczki jest dla kobiet źródłem problemów natury psychicznej (stają się mniej pewne siebie, wycofane, nie chcą podejmować kontaktów seksualnych), a także dolegliwości bólowych podczas stosunków. Leczenie zależy od przyczyny, zwykle dąży się do eliminacji choroby podstawowej. W tym celu najczęściej podejmuje się odpowiednią farmakoterapię. Przerost łechtaczki można także leczyć operacyjnie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *