Spojenie łonowe (łac. symphysis pubica) znane jest jako połączenie miednicy i posiada je każdy człowiek bez względu na płeć.
Spojenie łonowe – budowa
Powierzchnie spojeniowe kości łonowych pokrywa cienka warstwa chrząstki szklistej. Łączą się z płytką chrząstki włóknistej zwaną krążkiem międzyłonowym. Wewnątrz krążka międzyłonowego zawiera prawie stale małą, szczelinowatą i podłużnie ustawioną jamkę. Przypuszczalnie powstaje ona przez rozpuszczenie i wchłonięcie chrząstki włóknistej. Spojenie łonowe uważa się za przejściową formę między klasycznym chrząstkozrostem, a stawem.
Kąt zawarty między gałęziami dolnymi kości łonowych (kąt podłonowy) u mężczyzn jest ostry, a spojenie wysokie. Z kolei u kobiet spojenie jest niskie, a dolny brzeg łukowato zaokrąglony. Zbieżny przebieg gałęzi kulszowych i gałęzi dolnych kości łonowych wytwarza łuk łonowy.
Rozejście się spojenia łonowego uważa się za częstą dolegliwość kobiet w ciąży, ponieważ na strukturę tę działają siły obciążające. Co bardzo ważne, pod wpływem działania estrogenów spojenie ulega poluzowaniu, co ma przygotować organizm kobiety do porodu.
Krążek międzyłonowy
Grubość krążka na stronie zewnętrznej jest nieco grubsza niż na wewnętrznej, gdyż wynosi około 1,5 cm. Na powierzchni zewnętrznej pokrywa go warstwa krzyżujących się włókien, które zrastają się z włóknami ścięgnistymi przyczepu obu mięśni prostych brzucha. W efekcie znacznie wzmacnia to spojenie łonowe.
Więzadła spojenia łonowego
Spojenie łonowe wzmacniają dwa więzadła:
- łonowe górne;
- łonowe łukowate.
Więzadło łonowe górne (łac. ligamentum pubicum superius) stanowi górną warstwę spojenia, rozpiętą między guzkami łonowymi. Natomiast więzadło łonowe łukowate (łac. ligamentum arcuatum pubis) tworzy pasmo włókniste biegnące wzdłuż dolnego brzegu spojenia łonowego od gałęzi dolnej jednej kości łonowej do drugiej. Dodatkowo zrasta się z krążkiem międzyłonowym.
Zobacz również: Pubalgia.
Spojenie łonowe – funkcje
Podstawową funkcją spojenia łonowego jest łączenie kości miednicy. Ponadto struktura ta chroni delikatne narządy wewnętrzne. Krążek międzyłonowy ma za zadanie amortyzowanie wstrząsów, które powstają między innymi podczas chodzenia, a także zabezpieczanie całego spojenia przed negatywnym działaniem obciążeń. Jego pracę wspierają opisane wyżej więzadła.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.