Szukaj
Szukaj

Spojenie łonowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Spojenie łonowe (łac. symphysis pubica) znane jest jako połączenie miednicy i posiada je każdy człowiek bez względu na płeć.

Spojenie łonowe
Ryc.1. Zdjęcie przedstawia kość miedniczną kobiety (po lewej) i mężczyzny (po prawej) z zaznaczonym spojeniem łonowym.

Spojenie łonowe – budowa

Powierzchnie spojeniowe kości łonowych pokrywa cienka warstwa chrząstki szklistej. Łączą się z płytką chrząstki włóknistej zwaną krążkiem międzyłonowym. Wewnątrz krążka międzyłonowego zawiera prawie stale małą, szczelinowatą i podłużnie ustawioną jamkę. Przypuszczalnie powstaje ona przez rozpuszczenie i wchłonięcie chrząstki włóknistej. Spojenie łonowe uważa się za przejściową formę między klasycznym chrząstkozrostem, a stawem.

Kąt zawarty między gałęziami dolnymi kości łonowych (kąt podłonowy) u mężczyzn jest ostry, a spojenie wysokie. Z kolei u kobiet spojenie jest niskie, a dolny brzeg łukowato zaokrąglony. Zbieżny przebieg gałęzi kulszowych i gałęzi dolnych kości łonowych wytwarza łuk łonowy.

Spojenie łonowe (łac. symphysis pubica)
Ryc.2. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, na którym możemy zobaczyć spojenie łonowe.

Rozejście się spojenia łonowego uważa się za częstą dolegliwość kobiet w ciąży, ponieważ na strukturę tę działają siły obciążające. Co bardzo ważne, pod wpływem działania estrogenów spojenie ulega poluzowaniu, co ma przygotować organizm kobiety do porodu.

Krążek międzyłonowy

Grubość krążka na stronie zewnętrznej jest nieco grubsza niż na wewnętrznej, gdyż wynosi około 1,5 cm. Na powierzchni zewnętrznej pokrywa go warstwa krzyżujących się włókien, które zrastają się z włóknami ścięgnistymi przyczepu obu mięśni prostych brzucha. W efekcie znacznie wzmacnia to spojenie łonowe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Więzadła spojenia łonowego

Spojenie łonowe wzmacniają dwa więzadła:

  • łonowe górne;
  • łonowe łukowate.

Więzadło łonowe górne (łac. ligamentum pubicum superius) stanowi górną warstwę spojenia, rozpiętą między guzkami łonowymi. Natomiast więzadło łonowe łukowate (łac. ligamentum arcuatum pubis) tworzy pasmo włókniste biegnące wzdłuż dolnego brzegu spojenia łonowego od gałęzi dolnej jednej kości łonowej do drugiej. Dodatkowo zrasta się z krążkiem międzyłonowym.

Zobacz również: Pubalgia.

Spojenie łonowe – funkcje

Podstawową funkcją spojenia łonowego jest łączenie kości miednicy. Ponadto struktura ta chroni delikatne narządy wewnętrzne. Krążek międzyłonowy ma za zadanie amortyzowanie wstrząsów, które powstają między innymi podczas chodzenia, a także zabezpieczanie całego spojenia przed negatywnym działaniem obciążeń. Jego pracę wspierają opisane wyżej więzadła.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *