Szukaj
Szukaj

Jak wygląda praca po fizjoterapii? Czy to wymagający zawód?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Z raportu Barometr Zawodów 2023 wynika, że fizjoterapeuci to jeden z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie fizjoterapii sprawia, że wzrasta atrakcyjność tej profesji dla osób poszukujących stabilnej pracy. Coraz więcej osób decyduje się na studia związane z fizjoterapią, widząc perspektywy zatrudnienia i rozwoju w tej branży. Jeżeli zastanawiasz się nad pracą jako fizjoterapeuta, to dobrze trafiłeś. W tym wpisie przybliżymy Ci kluczowe informacje dotyczące tego zawodu.

Jak wygląda praca po fizjoterapii? Czy to wymagający zawód?

Na czym polega praca jako fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to zawód z dziedziny nauk medycznych, który skupia się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu różnorodnym schorzeniom poprzez wykorzystanie specjalistycznych technik terapeutycznych, takich jak terapia ruchowa, terapia manualna, fizykoterapia i edukacja. Fizjoterapeuci oceniają stan zdrowia swoich pacjentów, wykonują badania i testy funkcjonalne oraz dobierają najlepsze metody terapeutyczne w celu przywrócenia pacjentom pełnej funkcjonalności i jakości życia.

Zawód fizjoterapeuty – wymagania formalne

W Polsce, aby móc pracować jako fizjoterapeuta, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu oraz licencję zawodową. Wymogiem koniecznym do zostania fizjoterapeutą jest ukończenie studiów wyższych z zakresu fizjoterapii (licencjackich lub magisterskich). Dzięki nim otrzymamy odpowiednią wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii oraz terapii fizycznej, która pozwoli nam profesjonalnie wspierać pacjentów w procesie poprawy ich zdrowia. Studia można podjąć na uczelniach państwowych bądź w niepublicznych szkołach wyższych.

Patronite
Patronite

Po ukończeniu studiów kandydat na fizjoterapeutę musi zdać z wynikiem pozytywnym państwowy egzamin zewnętrzny, składający się z części teoretycznej oraz praktycznej. Jeśli chcesz pracować jako fizjoterapeuta, musisz również uzyskać prawo do wykonywania tego zawodu. O tym, czy je otrzymasz, decyduje Krajowa Rada Fizjoterapeutów. Po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji możesz rozpocząć swoją karierę jako fizjoterapeuta. Jednym z najpopularniejszych sposobów szukania zatrudnienia jest przeglądanie ofert na portalach ogłoszeniowych, np. GoWork.pl, gdzie można zapoznać się także z opiniami o potencjalnych pracodawcach.

Praca jako fizjoterapeuta – oferty pracy i zarobki

Fizjoterapeuci mają wiele możliwości zawodowych. Specjaliści z dziedziny fizjoterapii mogą pracować m.in. w szpitalach, przychodniach, ośrodkach rehabilitacyjnych, domach opieki, sanatoriach, klubach sportowych, gabinetach odnowy biologicznej, a nawet hotelach czy salonach fitness. Mają także możliwość specjalizacji w konkretnych obszarach, takich jak fizjoterapia sportowa, pediatryczna, ortopedyczna czy neurologiczna, co poszerza zakres ich potencjalnych miejsc zatrudnienia. Szukając pracy jako fizjoterapeuta, warto sprawdzić aktualne opinie o pracodawcach z tej branży.

Jak pokazują dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana zarobków na stanowisku fizjoterapeuty wynosi 5010 złotych brutto miesięcznie. Zarobki 25% najsłabiej opłacanych specjalistów nie przekraczają 4380 złotych brutto miesięcznie. Natomiast na zarobki powyżej 6310 złotych brutto miesięcznie może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fizjoterapeutów. W pracy fizjoterapeuty istnieje również możliwość zatrudnienia poza granicami kraju. Obecnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej obserwuje się wzrost zapotrzebowania na specjalistów z dziedziny fizjoterapii, co otwiera nowe perspektywy dla przedstawicieli tej profesji.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *