Szukaj
Szukaj

Fizjoterapeuta dziecięcy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapeuta dziecięcy specjalizuje się w rehabilitacji najmłodszych pacjentów, niekiedy nawet od momentu ich narodzin. Aby móc spełniać swoje zadanie, nie tylko musi ukończyć studia na kierunku fizjoterapii, ale również zyskać dodatkową wiedzę uczęszczając na kursy tematyczne. Taki specjalista charakteryzuje się również cierpliwością, wyjątkową sympatią i życzliwością oraz dobrym podejściem do dzieci.

Fizjoterapeuta dziecięcy

Fizjoterapeuta dziecięcy – co robi?

Fizjoterapeuta dziecięcy zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem niektórych zaburzeń wieku dziecięcego. Uzyskamy u niego pomoc w przypadku między innymi następujących problemów zdrowotnych dziecka:

Fizjoterapeuta dziecięcy zajmuje się pacjentami od wieku niemowlęcego aż do ukończenia przez nich 18. roku życia.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty dziecięcego?

Do takiego specjalisty warto wybrać się jeszcze z niemowlęciem, gdy zauważymy następujące objawy:

  • dziecko nie rozwija się adekwatnie do swojego wieku, np. nie łapie przedmiotów w rączki, nie raczkuje, nie chodzi lub nie bawi się podawanymi mu przedmiotami;
  • asymetryczne ułożenie kończyn lub główki;
  • brak odpowiedniego napięcia mięśniowego – dziecko jest wiotkie lub wręcz przeciwnie, napina się i pręży podczas każdego podnoszenia;
  • dziecko nietypowo ustawia stópki podczas nauki chodzenia;
  • nierówny kręgosłup, koślawe kolana lub szpotawe kolana.

Do fizjoterapeuty dziecięcego powinni uczęszczać rodzice wraz z dzieckiem zmagającym się z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi i wrodzonymi. Regularne wizyty sprawią, że maluch będzie rozwijał się adekwatnie do wieku i swojego stanu zdrowia, nie pozostając zbyt daleko w tyle za rówieśnikami. Do specjalisty mogą wybrać się również rodzice zdrowego dziecka, gdy chcą skontrolować jego rozwój oraz nauczyć się prawidłowej pielęgnacji (np. podnoszenia czy stymulujących zabaw). W przypadku starszych dzieci i młodzieży objawami niepokojącymi, zmuszającymi do wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego są:

Patronite
Patronite

Także wszelkie kontuzje doznane przed ukończeniem pełnoletności mogą być konsultowane z fizjoterapeutą dziecięcym, choć częściej wybieramy wówczas fizjoterapeutę ortopedycznego.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego?

Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego różni się w zależności od wieku i problemu zdrowotnego dziecka. U najmłodszych wywiad przeprowadzany jest z rodzicami. Mogą paść pytania dotyczące sposobu porodu, komplikacji podczas porodu, wcześniactwa, sposobu pielęgnacji dziecka czy chorób przewlekłych w rodzinie. W przypadku starszych dzieci wywiad prowadzony jest zarówno z rodzicami, jak i z młodym pacjentem. Po zapoznaniu się z problemem fizjoterapeuta wykonuje potrzebne testy funkcjonalne i ocenia stan motoryczny pacjenta. Dopiero wtedy będzie mógł wdrożyć celowaną terapię, adekwatną do potrzeb.

Zwykle jeszcze na pierwszej wizycie rozpoczyna się terapię. Istnieje wiele metod, którymi można się posługiwać. Najczęściej są to:

Metoda dobierana jest do potrzeb dziecka, jak również jego wieku. Wszelkie czynności terapeutyczne prowadzone są tak, aby zawierały zarówno element leczenia, jak i element zabawy. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku małych dzieci.

Ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego?

Jedna wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego kosztuje średnio 100-300 zł, w zależności od wielkości miasta, w którym przyjmuje specjalista, a także od jego renomy. Im więcej ukończonych dodatkowych szkoleń, tym warsztat fizjoterapeuty jest większy, a co się z tym wiąże, również cena za wizytę.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kuliński W., Zeman K., Fizjoterapia w pediatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Maciąg-Tymecka I., Rehabilitacja w chorobach dzieci i młodzieży. Diagnostyka funkcjonalna, programowanie rehabilitacji, metody leczenia fizjoterapeutycznego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *