Szukaj
Szukaj

Probant

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Probant to pojęcie wykorzystywane w kilku dziedzinach. Może oznaczać np. kandydata do zakonu, jednak znacznie częściej stosuje się je w genealogii i w genetyce. Słowo wywodzi się z języka łacińskiego i po raz pierwszy miało zastosowanie w prawie. Co dokładnie oznacza pojęcie „probant”?

Probant

Probant – kto to jest?

Zdecydowanie najczęściej słowo probant wykorzystuje się w genealogii, czyli dziedzinie badającej powiązania rodzinne i historie rodów. Może oznaczać osobę:

  • która zajmuje centralne, czołowe miejsce w drzewie genealogicznym, jest przodkiem całego rodu, np. dziadkowie lub pradziadkowie;
  • dla której wylicza się stopień pokrewieństwa bądź dla której określa się nazwę relacji rodzinnej, a więc klienta, który chce się dowiedzieć czegoś więcej o historii swojej rodziny.

Z kolei w genetyce, czyli dziedzinie biologii zajmującej się prawami dziedziczenia oraz zjawiskiem zmienności organizmów, probant to osoba będąca aktualnym przedmiotem badania genetycznego.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Kod genetyczny.

Probant – przykłady

Poniżej przedstawione zostały przykłady użycia słowa probant w zdaniach, w zależności od dziedziny nauki:

  • „probant leży i odpoczywa, za godzinę zostaną mu podane leki” – może powiedzieć lekarz do drugiego specjalisty, wykonując szereg badań genetycznych;
  • „dla probanta wskazana kobieta jest stryjeczną ciotką, czyli stryjeczną siostrą ojca” – może podsumować obserwacje genealog w mailu do swojego klienta;
  • „probanci proszeni są o stawienie się do kaplicy o godzinie 10:00” – może widnieć informacja na drzwiach kościoła, kierowana do kandydatów na zakonników.

Takich przykładów jest znacznie więcej. Przede wszystkim nie należy mylić dziedzin nauki wykorzystując omawiane słowo.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szewczyk K., W sprawie terminologii i podziału naukowych badań medycznych z udziałem probantów, 2011.
  2. Galewicz W., O etyce badań naukowych, Diametros, 19/2009.
  3. Słownik wyrazów obcych, Wydawnictwo GREG, Kraków 2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *