Szukaj
Szukaj

Jak nosić dziecko w chuście?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak nosić dziecko w chuście, aby czynność była dla wszystkich komfortowa, bezpieczna i praktyczna. Istnieje wiele poglądów na chustonoszenie – przeciwnicy podkreślają szkodliwość takiej praktyki dla kręgosłupa i zdrowia matki, co przy dobrze założonej chuście i zachowaniu ergonomii nie jest uzasadnione.

Jak nosić dziecko w chuście?

Jak nosić dziecko w chuście?

Układając dziecko w chuście należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak:

  • wiek dziecka;
  • waga dziecka;
  • umiejętność samodzielnego trzymania głowy;
  • ewentualne dolegliwości.

Prawidłowe dociągnięcie każdej części chusty stabilnie podtrzymuje kręgosłup i stabilizuje głowę wraz z odcinkiem szyjnym. W prawidłowo wykonanym wiązaniu dziecko znajduje się naprzeciwko osoby noszącej w taki sposób, aby kontaktowało się z nią skórą. Nie może więc wisieć na wysokości krocza. Kończyny górne dziecka powinny być zgięte i odwiedzione w stawach ramiennych, zgięte w stawach łokciowych. Główka dziecka nie może być zgięta i przyciśnięta do klatki piersiowej osoby noszącej – powinna być przedłużeniem osi tułowia. Wiązania i ułożenia dziecka (szczególnie małego) należy często zmieniać. Nie wskazane jest nadużywanie pozycji pionowej, jeśli malec jeszcze jej nie osiągnął.

Istnieje wiele sposobów wiązania chusty. W zależności od wybranej metody dziecko układa się w różnych pozycjach, najpopularniejszą jest noszenie dziecka w pozycji pionowej tuż przy sercu, możliwe jest jednak chustonoszenie starszych dzieci na plecach i w innych pozycjach.

Rodzaje chust

Wyróżniamy kilka rodzajów chust do noszenia dziecka:

  • chustę elastyczną – wykonaną z bawełny czystej lub z domieszką elastanu. Jej właściwości wybaczają błędy w wiązaniu, jest więc dobrą opcją dla początkujących rodziców;
  • chustę tkaną – posiadającą skośno-krzyżowy splot (lub inny). Nadaje się od pierwszych dni życia dziecka, wymaga jednak precyzyjnego wiązania i dociągania;
  • chustę kółkową – daje możliwość noszenia dziecka w ułożeniu kołyskowym lub na ramieniu. Reguluje się ją poprzez dociągnięcie tkaniny na kółku.

Istnieją jeszcze inne rodzaje chust, te jednak są zdecydowanie najbardziej popularne. Do wyboru mamy również mnogość kolorów i wzorów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Korzyści z chustonoszenia dla dziecka

Należy mieć na uwadze, że małe dziecko nie posiada jeszcze w pełni wykształconego układu mięśniowo-szkieletowego, dlatego biernie poddaje się wszelkim pozycjom o obciążeniom. Jedną z częściej występujących dysfunkcji u dzieci jest nieprawidłowość w budowie i rozwoju stawu biodrowego. Pozycja przyjmowana przez dziecko w chuście korzystnie wpływa na centrowanie głowy kości udowej w panewce, jest więc pomocna w terapii dysplazji stawu biodrowego.

Dodatkowo dziecko przebywa z bliskości z matką i kontaktuje się z nią skórą. Wszystko to wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego, równowagę termiczną i stabilizację rytmu serca. To idealna stymulacja dla ssania piersi, a więc i prawidłowego odżywienia malucha.

Korzyści z chustonoszenia dla matki

Tak bliski kontakt z dzieckiem sprawia, że poziom prolaktyny u matki wzrasta. To zaś stymuluje laktację, jest więc dobrą metodą przy zaburzeniach laktacji. Ponadto taka czynność jest wysoce wygodna i korzystna ergonomiczne dla matki – ma ona wolne ręce, przez co może wykonywać inne czynności, a ciężar ciała dziecka rozkłada się symetrycznie. Jego noszenie nie jest więc obciążające.

Szkodliwość chustonoszenia

Przeciwnicy korzystania z chust niejednokrotnie wskazują na wady takiej czynności. Twierdzą, że chustonoszenie obciąża kręgosłup matki, zapewnia dziecko niewygodną pozycję i wpływa tym samym na rozwój wad postawy u podatnego na bodźce zewnętrzne dziecka. Wykonano jednak wiele badań, które jednoznacznie wykazały: wady postawy u dzieci systematycznie noszonych w chustach w okresie niemowlęcym występują tak samo często (lub nawet rzadziej) niż u pozostałych badanych dzieci.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku wcześniaków i dzieci mających problemy z oddychaniem. Takie dzieci, zwłaszcza poniżej 4. miesiąca życia, mogą się udusić, jeśli ich twarz będzie zbyt blisko klatki piersiowej osoby noszącej. Należy często sprawdzać ustawienie dziecka w chuście.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dąbrowska M., Lisiecki J., Ulenberg A., Ulenberg G., Wpływ noszenia dziecka w chuście na układ ruchu, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
  2. Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *