Szukaj

Nerw wzrokowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nerw wzrokowy (łac. nervus opticus) to II nerw czaszkowy. Nie jest właściwym nerwem obwodowym, ponieważ pod względem budowy i rozwoju należy do mózgowia. Dzięki temu nerwowi możliwe jest prawidłowe widzenie.

Nerw wzrokowy

Budowa nerwu wzrokowego

Nerw wzrokowy rozpoczyna się w komórkach zwojowych siatkówki. W siatkówce układają się kolejno jeden za drugim trzy neurony: zewnętrzny, środkowy i wewnętrzny.

Neuron zewnętrzny tworzy komórki zmysłowe, czyli czopki i pręciki. Neuron środkowy tworzy komórki dwubiegunowe, zaś neuron wewnętrzny komórki zwojowe wielobiegunowe. Następnie neuryty tych komórek wielobiegunowych wytwarzają w siatkówce oka warstwę włókien nerwowych, które na tarczy nerwu wzrokowego łączą się w pojedynczy powrózek, czyli nerw wzrokowy. Dalej, po wyjściu z gałki ocznej, nerw ten kieruje się w stronę mózgowia.

Nerw wzrokowy składa się z pęczków licznych włókien nerwowych (każdy ma około miliona włókien). Jako część mózgu nerw ten jest otoczony pochewkami, odpowiadającymi oponom mózgowia – oponie twardej, pajęczej i miękkiej. Między pochewką zewnętrzną, a środkową znajduje się przestrzeń międzypochewkowa. Opona miękka przylegająca bezpośrednio do nerwu wysyła w jego głąb przegrody łącznotkankowe, które dzielą nerw na oddzielne pęczki.

Nerwy czaszkowe - nerw wzrokowy (II)

Patronite
Patronite

Przebieg nerwu wzrokowego

W przebiegu nerwu wzrokowego wyróżnia się 4 odcinki:

  • wewnątrzgałkowy lub wewnątrzoczny – posiada długość około 0,7 mm, to on przebija ścianę gałki ocznej;
  • wewnątrzoczodołowy – o długości około 30 mm;
  • odcinek przebiegający przez kanał wzrokowy – o długości około 5 mm. Towarzyszy mu tętnica oczna położona poniżej i bocznie od nerwu;
  • wewnątrzczaszkowy – o długości 10 mm. Sięga on aż do górno-bocznego kąta skrzyżowania wzrokowego.

W ostatnim odcinku nerw wzrokowy jest spłaszczony i przebiega w linii prostej ku tyłowi i przyśrodkowo. Z kolei w odcinku wewnątrzoczodołowym podąża mniej więcej w osi oczodołu i przyjmuje kształt powrózka grubości 4 mm. Jest on nieco załamany w płaszczyźnie pionowej i esowato wygięty w płaszczyźnie poziomej. W efekcie przebieg ten zapewnia ruchomość gałki ocznej. Miejsce wyjścia nerwu z gałki ocznej leży nieco poniżej i przyśrodkowo od tylnego bieguna gałki.

Po przejściu przez kanał nerwu wzrokowego nerw kieruje się do jamy czaszki, ku tyłowi i przyśrodkowo. Następnie, na siodle tureckim (do przodu od przysadki mózgowej) łączy się z nerwem drugostronnym wytwarzając skrzyżowanie wzrokowe. Leży ono w bruździe skrzyżowania wzrokowego kości klinowej. W bruździe tej następuje częściowe skrzyżowanie nerwów wzrokowych. W efekcie, włókna idące od strony skroniowej siatkówki nie ulegają skrzyżowaniu, zaś te biegnące od strony nosowej krzyżują się. Dalej, w przedłużeniu skrzyżowania wzrokowego bocznie od guza popielatego biegną pasma wzrokowe. Obejmują one konary mózgu kończąc się w ośrodkach podkorowych wzroku (ciałach kolankowatych bocznych i wzgórkach górnych blaszki pokrywy).

Dzięki znajomości przebiegu nerwu wzrokowego i obszarów unerwienia siatkówki można określić miejsce, w którym nastąpiło uszkodzenie nerwu.

Nerw wzrokowy – unaczynienie

Część wewnątrzczaszkowa nerwu wzrokowego jest unaczyniona przez gałęzie tętnicy szyjnej wewnętrznej, a zwłaszcza przez tętnicę przednią mózgu i tętnicę oczną. Z kolei część wewnątrzoczodołową nerwu zaopatruje tętnica środkowa siatkówki i drobne tętniczki odchodzące od tętnicy ocznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

 

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.