Szukaj
Szukaj

Dolegliwości w ciąży

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dolegliwości w ciąży są niezwykle popularne. W mniejszym lub większym stopniu dotyczą niemal każdej ciężarnej kobiety. Mogą pojawiać się jedynie na początku ciąży, w ostatnim trymestrze bądź towarzyszyć przyszłej mamie podczas całego jej przebiegu, aż do porodu. Mowa nie tylko o nudnościach czy wymiotach, ale i licznych problemach, z którymi poradzić może sobie fizjoterapia uroginekologiczna.

Dolegliwości w ciąży

Najczęstsze dolegliwości w ciąży

Do najczęściej występujących dolegliwości okresu ciąży, które nadają się do konsultacji z fizjoterapeutą, zaliczamy:

Specjalista stosuje odpowiednio dobrane techniki, które będą bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Na wizycie kobieta otrzymuje również szereg istotnych wskazówek odnośnie przygotowania się do porodu od strony narządu ruchu oraz uzyskuje ćwiczenia do domu, które mają wspomagać terapię dolegliwości, z którą się zgłosiła. Do fizjoterapeuty można udać się również w sytuacjach, gdy dziecko niedługo przed planowanym terminem porodu wciąż utrzymuje pozycję pośladkową.

Bóle kręgosłupa i rwa kulszowa

Bóle kręgosłupa wynikają głównie z 2 przyczyn: zmieniającego się środka ciężkości ciała oraz działania hormonów. Rosnący brzuszek powoduje przesunięcie się wspomnianego środka do przodu i zmianę naturalnie przyjmowanej pozycji. Powoduje również zwiększenie lordozy lędźwiowej i napięcie tkanek miękkich w tej okolicy. Z kolei w III trymestrze powiększa się rozmiar piersi, co prowadzi do bólów w odcinku piersiowym kręgosłupa. Z kolei działanie hormonów (relaksyny i progesteronu) powoduje rozluźnienie połączeń stawowych. Jest to niezwykle ważne, aby stawy miednicy mogły zwiększyć swoją mobilność i umożliwić przejście dziecka przez kanał rodny. Niestety, hormony te nie działają wybiórczo. Mają wpływ na wszystkie stawy organizmu, także te w kręgosłupie. Może to powodować dolegliwości bólowe i zwiększoną częstotliwość rwy kulszowej.

Zespół cieśni nadgarstka

Charakterystyczne drętwienie i mrowienie dłoni występujące w ciąży nosi profesjonalną nazwę zespołu cieśni nadgarstka. Także tutaj przyczyn jest kilka – od działania hormonów, poprzez gromadzenie się wody w organizmie, aż do zablokowań połączeń stawowych w obrębie ręki i nadgarstka. Dolegliwości najczęściej pojawiają się nocą lub nad ranem, mogą promieniować do łokcia, a nawet do barku.

Problemy z oddychaniem

Rosnąca wraz z dzieckiem macica powoduje zmianę ułożenia narządów wewnętrznych, w tym również przepony. W końcu dziecko musi mieć miejsce, aby prawidłowo rosnąć aż do momentu porodu. Uciskanie przepony sprawia, że pojawiają się trudności z głębokim, a niekiedy nawet normalnym oddychaniem. Dodatkowo u wielu Pań zmienia się tor oddychania na piersiowy, który jak wiadomo, nie jest tak efektywny jak dolnożebrowy. W efekcie zmniejsza się również wydolność organizmu przyszłej mamy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Obrzęki

Najczęściej dotyczą stóp i łydek, ale nie rzadsze są również te w obrębie dłoni, piersi czy innych części ciała. Organizm gromadzi wodę na wypadek, gdyby kobieta musiała stracić podczas porodu dużo krwi. Dodatkowo limfa zbiera się w dystalnych częściach ciała wskutek utrudnionego odpływu krwi, do czego prowadzi ucisk powiększonej macicy na żyły biodrowe. Obrzęki nie tylko są nieestetyczne, ale często powodują silny ból, mrowienie, dyskomfort i ograniczenie ruchomości w stawach.

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Z wymienionymi problemami warto udać się do specjalisty – nawet bez ich występowania taka wizyta jest ważna, aby przygotować swoje ciało do porodu i szybciej wrócić do sprawności tuż po nim. Na wizycie otrzymuje się wskazówki na temat pielęgnacji blizn (zarówno po CC, jak i nacięciu czy pęknięciu krocza), pierwszych aktywności oraz profilaktyki nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej. Stosuje się szereg bezpiecznych technik:

Wszystkie metody dobierane są indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia kobiety w ciąży. Przed wizytą warto mieć zgodę od lekarza prowadzącego na podjęcie fizjoterapii.

Zobacz również: W jakiej pozycji spać w ciąży?

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stone C., Osteopatia wisceralna i położnicza, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2021.
  2. Karowicz-Bilińska A., Sikora A., Estemberg D., Brzozowska M., Berner-Trąbska M., Kuś E., Kowalska-Koprek U., Fizjoterapia w położnictwie, Ginekologia Polska, 81/2010.
  3. Piekarska A., Pilich D., Zaremba K., Zalewska A., Gałczyk M., Rehabilitacja w ciąży… i boli mniej, Sztuka Leczenia, 1/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *