Szukaj
Szukaj

Relaksyna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Relaksyna to hormon należący do peptydów. Jest produkowana przez jajniki, jądra oraz łożysko, występuje więc u obu płci. Oddziałuje na przysadkę mózgową, hamując wydzielanie FSH, natomiast u kobiet w okresie ciąży zmiękcza więzadła kanału rodnego i szyjkę macicy, dzięki czemu możliwy jest poród. Jest uznawana (tuż obok progesteronu i estrogenu) za najważniejszy hormon ciążowy.

 

Synteza relaksyny

Relaksyna wytwarzana jest u kobiet w ciałku żółtym, macicy, łożysku i gruczołach piersiowych, natomiast u mężczyzn w gruczole krokowym. Nie jest więc ograniczona wyłącznie do kobiet w ciąży. Udowodniono, że pewne ilości relaksyny znajdują się również w ważnych narządach wewnętrznych, takich jak mózg, wątroba, płuca czy nerki. To hormon zbudowany z 53 aminokwasów, które tworzą dwa łańcuchy, połączone ze sobą mostkami siarczkowymi. Swoją budową przypomina insulinę, która zaliczana jest do grupy związków relaksynopodobnych.

Relaksyna – funkcje

Relaksyna jest niezwykle ważna podczas ciąży. Rozluźnia spojenie łonowe i inne połączenia w obrębie miednicy, a także zmiękcza i poszerza szyjkę macicy. Wszystko to ma na celu ułatwienie porodu. Dodatkowo hamuje skurcze macicy i może odgrywać istotną rolę w rozwoju gruczołów piersiowych. Relaksynę można odnaleźć w organizmie nie tylko kobiet w ciąży.

U kobiet nieciężarnych relaksyna znajduje się w ciałku żółtym i endometrium w fazie wydzielniczej. Nie ma jej jednak podczas fazy proliferacyjnej cyklu miesiączkowego. Mimo jej obecności w organizmie kobiet nieciężarnych, do dzisiaj nie przypisano omawianemu hormonowi żadnego znaczenia. Ważne funkcje pełni on jednak u mężczyzn. Znajduje się bowiem w nasieniu, gdzie pomaga w utrzymaniu ruchliwości plemników oraz wspomaga penetrację komórki jajowej przez plemniki. Pozostałe funkcje relaksyny obejmują:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zmianę struktury tkanki skórnej – staje się ona cieńsza, a więc tworzą się rozstępy;
  • wpływ na regenerację tkanek;
  • wzmaganie uczucia pragnienia;
  • wspieranie zapamiętywania;
  • stymulację proliferacji i różnicowania się komórek;
  • tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

Niektóre z tych funkcji mają znaczenie w procesach nowotworzenia się. Ostanie badania wykazały, że hormon ten może mieć spore znaczenie w powstawaniu komórek nowotworowych.

Zbyt wysoki poziom relaksyny w ciąży

Może się zdarzyć, że poziom relaksyny będzie zbyt wysoki. Konsekwencją będzie nadmierne rozchodzenie się spojenia łonowego i innych połączeń stawowych jeszcze przed porodem, co powoduje spore dolegliwości bólowe i dyskomfort. Łatwiej wówczas również o urazy, kontuzje i upadki. Niebezpiecznie wysoki poziom relaksyny może prowadzić do niewydolności cieśniowo-szyjkowej, co z kolei stanowi zagrożenie dla dziecka. Poziom relaksyny na ogół spada tuż po porodzie, więc przywrócone zostają fizjologiczne parametry związane z homeostazą.

Zbyt niski poziom relaksyny w ciąży

Niekorzystnym zjawiskiem jest także zbyt niski poziom relaksyny w ciąży. Taka sytuacja uniemożliwia poród naturalny, ponieważ tkanki ciała kobiety nie są gotowe na wydanie dziecka na świat. Na ogół kończy się to porodem poprzez cięcie cesarskie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Domińska K., Relaksyna – hormon ciążowy zaangażowany w proces nowotworzenia, Ginekologia Polska, 84/2013.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *