Szukaj
Szukaj

Relaksyna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Relaksyna to hormon należący do peptydów. Jest produkowana przez jajniki, jądra oraz łożysko, występuje więc u obu płci. Oddziałuje na przysadkę mózgową, hamując wydzielanie FSH, natomiast u kobiet w okresie ciąży zmiękcza więzadła kanału rodnego i szyjkę macicy, dzięki czemu możliwy jest poród. Jest uznawana (tuż obok progesteronu i estrogenu) za najważniejszy hormon ciążowy.

 

Synteza relaksyny

Relaksyna wytwarzana jest u kobiet w ciałku żółtym, macicy, łożysku i gruczołach piersiowych, natomiast u mężczyzn w gruczole krokowym. Nie jest więc ograniczona wyłącznie do kobiet w ciąży. Udowodniono, że pewne ilości relaksyny znajdują się również w ważnych narządach wewnętrznych, takich jak mózg, wątroba, płuca czy nerki. To hormon zbudowany z 53 aminokwasów, które tworzą dwa łańcuchy, połączone ze sobą mostkami siarczkowymi. Swoją budową przypomina insulinę, która zaliczana jest do grupy związków relaksynopodobnych.

Relaksyna – funkcje

Relaksyna jest niezwykle ważna podczas ciąży. Rozluźnia spojenie łonowe i inne połączenia w obrębie miednicy, a także zmiękcza i poszerza szyjkę macicy. Wszystko to ma na celu ułatwienie porodu. Dodatkowo hamuje skurcze macicy i może odgrywać istotną rolę w rozwoju gruczołów piersiowych. Relaksynę można odnaleźć w organizmie nie tylko kobiet w ciąży.

U kobiet nieciężarnych relaksyna znajduje się w ciałku żółtym i endometrium w fazie wydzielniczej. Nie ma jej jednak podczas fazy proliferacyjnej cyklu miesiączkowego. Mimo jej obecności w organizmie kobiet nieciężarnych, do dzisiaj nie przypisano omawianemu hormonowi żadnego znaczenia. Ważne funkcje pełni on jednak u mężczyzn. Znajduje się bowiem w nasieniu, gdzie pomaga w utrzymaniu ruchliwości plemników oraz wspomaga penetrację komórki jajowej przez plemniki. Pozostałe funkcje relaksyny obejmują:

Patronite
Patronite
  • zmianę struktury tkanki skórnej – staje się ona cieńsza, a więc tworzą się rozstępy;
  • wpływ na regenerację tkanek;
  • wzmaganie uczucia pragnienia;
  • wspieranie zapamiętywania;
  • stymulację proliferacji i różnicowania się komórek;
  • tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

Niektóre z tych funkcji mają znaczenie w procesach nowotworzenia się. Ostanie badania wykazały, że hormon ten może mieć spore znaczenie w powstawaniu komórek nowotworowych.

Zbyt wysoki poziom relaksyny w ciąży

Może się zdarzyć, że poziom relaksyny będzie zbyt wysoki. Konsekwencją będzie nadmierne rozchodzenie się spojenia łonowego i innych połączeń stawowych jeszcze przed porodem, co powoduje spore dolegliwości bólowe i dyskomfort. Łatwiej wówczas również o urazy, kontuzje i upadki. Niebezpiecznie wysoki poziom relaksyny może prowadzić do niewydolności cieśniowo-szyjkowej, co z kolei stanowi zagrożenie dla dziecka. Poziom relaksyny na ogół spada tuż po porodzie, więc przywrócone zostają fizjologiczne parametry związane z homeostazą.

Zbyt niski poziom relaksyny w ciąży

Niekorzystnym zjawiskiem jest także zbyt niski poziom relaksyny w ciąży. Taka sytuacja uniemożliwia poród naturalny, ponieważ tkanki ciała kobiety nie są gotowe na wydanie dziecka na świat. Na ogół kończy się to porodem poprzez cięcie cesarskie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Domińska K., Relaksyna – hormon ciążowy zaangażowany w proces nowotworzenia, Ginekologia Polska, 84/2013.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *